Tomasz Lulek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tomasz Lulek (ur. 7 kwietnia 1954 w Zakopanem) – polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy.

Ginekologia – dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Najczęstsze problemy, jakimi zajmują się ginekolodzy, to: zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcja, niepłodność, nowotwory narządów rodnych. Ściśle związana z położnictwem.Teatr Polski we Wrocławiu – teatr we Wrocławiu, wojewódzka instytucja kultury, założony w 1949 jako Państwowy Teatr Dolnośląski we Wrocławiu; od 1969 nosi obecną nazwę.

Życiorys[ | edytuj kod]

W 1978 otrzymał dyplom ukończenia Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie i związał się z teatrami wrocławskimi: Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego (1978–85) i Polskim (od 1985). Debiutował na dużym ekranie w dwóch filmach – wojennym Pawła Komorowskiego Elegia (1979) jako chorąży i kryminalnym Romana Załuskiego Wściekły (1979).

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Fala zbrodni – polski serial kryminalno-sensacyjny, emitowany w telewizji Polsat od 7 listopada 2003 do 7 lutego 2008, realizowany na licencji szwedzkiej firmy Jarowskij Enterprises AB (w Szwecji jego odpowiednik nosił tytuł Brottsvåg). Serial cechuje się dużą ilością akcji, brutalnością i często padającymi wulgaryzmami.

Po udziale w filmie wojennym Wyrok śmierci (1980), wystąpił w dwóch serialach – Misja (1980) i Blisko, coraz bliżej (1982). W paradokumentalnym filmie wojennym Dzień czwarty (1984) wcielił się w postać Juliusza Wilczura-Garzteckiego. W komedii Romana Załuskiego Och, Karol (1985) pojawił się w niewielkiej roli nowego narzeczonego żony tytułowego bohatera. Znalazł się w obsadzie adaptacji opowiadań Stefana Grabińskiego – telewizyjnej Dom Sary (1985) i kinowej Problemat profesora Czelawy (1985).

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Hela w opałach – polski serial telewizyjny wyprodukowany i wyświetlany przez telewizję TVN od 10 września 2006 do 26 lutego 2011.

Można go było zobaczyć w filmach: Sezon na bażanty (1985) Wiesława Saniewskiego, Na całość (1986) Franciszka Trzeciaka, wojennym Roberta M. Younga Triumf ducha (Triumph of the Spirit, 1989) u boku Willema Dafoe, Białe małżeństwo (1992) Magdaleny Łazarkiewicz i Tato (1995) Macieja Ślesickiego z Bogusławem Lindą.

W 1994 i 1995 został uhonorawany nagrodą Brązowej Iglicy. Wystąpił potem w niemieckim serialu Telefon 110 (Polizeiruf 110, 1994), telenoweli Zaklęta (1997) z udziałem piosenkarki Urszuli, sitcomie Polsat Świat według Kiepskich (2000) i jego odcinku pt. Inteligentni Konsumenci (2003). Użyczył swojego głosu w hiszpańskim serialu animowanym Kropelka – przygody z wodą (Narigota, 2002). Popularność przyniosła mu kreacja doktora Antoniego Turczyka, lekarza ginekologa w Szpitalu Kolejowym w operze mydlanej Polsatu Pierwsza miłość (2004). Pojawił się także gościnnie w serialu Polsat Fala zbrodni (2003) i sitcomie TVN Hela w opałach (2006).

Świat według Kiepskich – telewizyjny serial komediowy (sitcom) w reżyserii Okiła Khamidowa, a następnie Patricka Yoki, produkowany przez ATM dla Telewizji Polsat, wymyślony w 1997 przez Aleksandra Sobiszewskiego, Janusza Sadzę, Igora Nurczyńskiego i Romana Regę. Pierwsze 3 odcinki powstały zimą na przełomie 1998 i 1999 roku, premiera pierwszego z nich miała miejsce 16 marca 1999. Serial piętnuje wady takie jak lenistwo czy egoizm oraz stereotypowy model życia polskiej rodziny, posługując się prostym humorem i zabawnym językiem bohaterów. Obecnie jest drugim po telenoweli Klan najdłużej emitowanym polskim serialem. Zarówno premierowe odcinki jak i powtórki serialu gromadzą przed telewizorami 2,5-3 mln widzów.Adaptacja filmowa (łac. adaptatio - przystosowanie) – rozumiana jest jako obróbka materiału, najczęściej literackiego, choć także przedstawienia teatralnego lub słuchowiska radiowego, przeznaczonego do sfilmowania. W praktyce jednak adaptacja filmowa często wykracza poza tę definicję, poszerzając lub nawet zupełnie zmieniając kontekst dzieła.

W 2011 wystąpił w teledysku do utworu „Lucifer” formacji Behemoth. W kultowym cyklu dokumentalnym w koprodukcji z National Geographic Channel Sensacje XX wieku Bogusława Wołoszańskiego (2015) wcielił się w postać Sigismunda Besta.

Związany z aktorką Haliną Rasiakówną. Ich synami są Łukasz i Marcin.

Lombard. Życie pod zastaw – polski serial paradokumentalny, emitowany przez telewizję TV Puls od 4 września 2017. Akcja rozgrywa się głównie we wrocławskim lombardzie Kazimierza (Zbigniew Buczkowski). Producentem wykonawczym jest Studio A, spółka zależna Studio A i ATM Grupy. Serial zdobył Telekamerę TeleTygodnia 2018 w kategorii Serial fabularno dokumentalny Paweł Komorowski (ur. 14 sierpnia 1930 w Warszawie, zm. 28 listopada 2011 w Zakopanem) – polski reżyser i scenarzysta filmowy.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
Stefan Grabiński (ur. 26 lutego 1887 w Kamionce Strumiłowej nad Bugiem, zm. 12 listopada 1936 we Lwowie) – polski pisarz, przedstawiciel nurtu grozy w polskiej literaturze międzywojennej. Klasyk noweli fantastycznej, twórca horroru kolejowego, określany czasem mianem "polskiego Poe" lub "polskiego Lovecrafta".
Halina Rasiakówna właściwie Halina Rasiak-Lulek (ur. 6 lutego 1951 w Niemodlinie) – polska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa.
Synteza to filmowa adaptacja powieści Macieja Wojtyszki pt. Synteza. Akcja filmu rozgrywa się w roku 2059. Punktem wyjścia jest odmrożenie po osiemdziesięciu latach dwóch zahibernowanych osób - chłopca Marka Torlewskiego oraz dyktatora Muanty, który staje się poważnym zagrożeniem dla ludzkości.
Opowiadanie to krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą. Opowiadanie nie ma tak zwartej budowy jak nowela, o czym decydują postacie drugoplanowe, opisy i refleksje. Od noweli różni się luźną konstrukcją i brakiem obowiązujących w niej rygorów.
Prawo Agaty – polski serial obyczajowy w reżyserii Macieja Migasa z Agnieszką Dygant w roli głównej. Pomysłodawczynią serialu jest Katarzyna Frankowska. W czołówce wykorzystano piosenkę Amy Macdonald "This Is The Life".
Problemat profesora Czelawy – polski film telewizyjny z 1985 roku. Adaptacja noweli Problemat Czelawy Stefana Grabińskiego.

Reklama