• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tomasz Knapik  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Inwazja na USA lub Kraj pod ostrzałem (ang. Invasion U.S.A.) – amerykański film sensacyjny z gatunku thriller z 1985 roku wyreżyserowany przez Josepha Zito. Wyprodukowany przez Cannon Films. Film jest spokrewniony z filmem z 1952 roku o tym samym tytule.Eurocom Studio (dawniej Studio Eurocom) – studio dubbingowe mające swoją siedzibę w Warszawie, powstałe w 1990 roku jako spółka z udziałem kapitału francuskiego. Dawniej zajmowało się również dystrybucją filmów w kinach i na kasetach wideo. Obecnie sprzedaż praw emisyjnych została przeniesiona na odrębną spółkę Eurocom Media.

  Tomasz Knapik (ur. 16 września 1943 w Warszawie) – polski lektor filmowy, radiowy i telewizyjny, z wykształcenia doktor inżynier elektrotechnik, były wykładowca na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Edukacja[ | edytuj kod]

  Ukończył studia na Politechnice Warszawskiej. Jest doktorem elektrotechniki, wykładał na Wydziale Transportu PW, był opiekunem ponad dwustu prac inżynierskich i magisterskich.

  VHS (ang. Video Home System) – w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych popularny standard zapisu i odtwarzania kaset wideo przeznaczony dla rynku konsumenckiego.Sidła namiętności (hiszp. Pasión, 2007-2008) – meksykańska telenowela emitowana (po raz pierwszy) na antenie kanału Canal de las Estrellas (Grupo Televisa, S.A.B.), wyprodukowana przez Televisa S.A. de C.V. (grupa medialna Televisa).

  Kariera[ | edytuj kod]

  Karierę medialną rozpoczął jeszcze przed maturą w radiowej Rozgłośni Harcerskiej. Następnie pracował w Polskim Radiu (głównie w Trójce) i w Telewizji Polskiej. Pracując w TVP czytał filmy zagraniczne na żywo na stanowisku lektorskim oraz materiały do Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego. Na początku lat 90., gdy w Polsce panował największy rozkwit kaset wideo, czytał wiele filmów, wydawanych przez oficjalnych dystrybutorów, zdarzało mu się również czytać filmy wydawane przez pirackie firmy. Wśród wszystkich filmów, które przeczytał, znalazło się wiele klasyków kina akcji, a także dużo filmów klasy B, czy C. Był stałym pracownikiem takich polskich dystrybutorów, jak: Imperial, Vision, Best Film, NVC VIM, ITI Home Video, Artvision i wielu innych.

  Telewizyjny Kurier Warszawski - najstarszy program informacyjny Telewizji Polskiej, ukazujący się niezmiennie pod tym samym tytułem od 9 listopada 1958. Jego twórcą był Stanisław Cześnin. Zajmuje się tematyką warszawską. Program prowadziło wielu znanych prezenterów telewizyjnych, m.in. Grażyna Bukowska. TKW jest emitowany w TVP Warszawa (dawniej TVP3) o godzinie 18:30. O 21:45 nadawany jest Kurier Warszawy i Mazowsza, który stanowi połączenie TKW i TKM. W latach 60. i 70. XX wieku emitowany w TVP1. Na TVP2 od 1981 do 2010 roku. Od 1 maja 2011 roku Telewizyjny Kurier Mazowiecki oraz Telewizyjny Kurier Warszawski jest nadawany w panoramicznym formacie 16:9.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Tomasz Knapik na 26. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (2015)

  Po zmianie ustrojowej w Polsce został lektorem Polskiej Kroniki Filmowej do końca jej istnienia. W 1993 zaczął współpracować ze studiami dźwiękowymi takimi, jak: Studio Publishing, Studio Eurocom, czy Studio En-Be-Ef, które przygotowywały polskie wersje lektorskie w filmach i serialach dla prywatnych stacji telewizyjnych, m.in. dla telewizji Polonia 1.

  Polsat 2 – kanał Telewizji Polsat skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. Wystartował 1 marca 1997.Powrót do przyszłości III – amerykański film przygodowy i fantastyczno-naukowy z 1990 roku wyreżyserowany przez Roberta Zemeckisa. Wraz z częścią pierwszą i drugą tworzą trylogię.

  W 1995 został zatrudniony na stałe w telewizji Polsat, gdzie stał się głównym lektorem stacji, czytał niemalże wszystkie filmy i seriale, a także zwiastuny zapowiadające ich emisje. W 1996 powrócił do współpracy z Polonią 1, gdzie był lektorem w programach: Pełnym gazem (magazyn motoryzacyjny), Escape – (program o grach komputerowych i internecie), Nie tylko na weekend oraz Fachowiec radzi.

  Karambol - telewizyjny magazyn poświęcony problematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego. Emitowany na antenie telewizji TVN Turbo w latach 2004-2007. Popularność zyskał dzięki lekkiej, magazynowej formule, oraz dowcipnym komentarzom. Obecnie nie emitowany. Jego miejsce zajął magazyn Wypadek-Przypadek.Dwunastu gniewnych ludzi (ang. 12 Angry Men) – amerykański dramat sądowy z 1956 roku zrealizowany w oparciu o powstałe dwa lata wcześniej teatralne przedstawienie telewizyjne Reginalda Rose’a. Film opowiada historię ławy przysięgłych obradującej po procesie młodego chłopaka oskarżonego o morderstwo. Spośród dwunastu przysięgłych tylko jeden nie jest do końca przekonany o winie oskarżonego.

  W 2005 był jednym z głównych lektorów w filmach i serialach w telewizji Tele 5. Również w tym samym roku był lektorem w kontrowersyjnych reklamach telefonii komórkowej Heyah. Czytał także w wielu reklamach wyborczych różnych partii politycznych, w tym także kontrowersyjnej partii Narodowe Odrodzenie Polski. W latach 2005–2007 na antenie TVN24 czytał w programie Kronika filmowa TVN24. W 2006 był współprowadzącym program telewizyjny Re:akcja na antenie TVP1. Jest lektorem w programie Uwaga! Pirat w TVN Turbo i Stop drogówka w TV4. W latach 2005–2007 był także lektorem w programie Karambol na antenie TVN Turbo, który tworzony był przez Studio Filmowe i Reklamowe, nagrywające także program Uwaga! Pirat.

  Piractwo medialne – potoczne określenie działalności polegającej na nielegalnym kopiowaniu i posługiwaniu się własnością intelektualną (programami komputerowymi, muzyką, filmami itp.) bez zgody autora lub producenta i bez uiszczenia odpowiednich opłat.TVN Turbo – kanał kierowany do mężczyzn, emituje programy motoryzacyjne, sportowe, dla majsterkowiczów, dokumentalne oraz erotyczne. Konkurentem dla stacji jest kanał Polsat Play.

  W 2008 nagrał komunikaty głosowe dla systemu informacji pasażerskiej w pojazdach stołecznego ZTM (zapowiedzi głosowe dotyczące przebiegu trasy) emitowane w autobusach i tramwajach. Od września 2010 jest narratorem w powieści radiowej Dym nad wysypiskiem, emitowanej na antenie RMF FM.

  W 2013 wystąpił w dwóch skeczach kabaretowych w programie Dzięki Bogu już weekend na antenie TVP2. We wrześniu 2014 gościnnie wystąpił w 46. odcinku serii Retro.

  16 września jest 259. (w latach przestępnych 260.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 106 dni.Quo Vadis – film historyczny produkcji amerykańskiej z 1951 roku w reżyserii Mervyna LeRoya. Film powstał na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza Quo vadis.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Jego syn Maciej jest tłumaczem i dziennikarzem telewizyjnym.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Cobra – amerykański film fabularny z 1986 roku, w reżyserii George’a Cosmatosa na podstawie powieści Pauli Gosling Fair Game.
  En-Be-Ef – istniejące w latach 1991-2004 polskie studio dźwiękowe (m.in. udźwiękowienie filmu Wrzeciono czasu i wersje lektorskie do filmów na wideo ) i dubbingowe (na zlecenie Twin Media Power Video: Pokémon – sezony 1-4 i 1 sezon Yu-Gi-Oh!). Siedziba mieściła się w Warszawie i w Łomiankach. Prezesem studia był Krzysztof Nawrot, a wiceprezesem Jerzy Bogutyn. Głównym reżyserem dubbingu była Teresa Nawrot, a dialogistami Katarzyna Precigs i Dorota Brewińska. Zdubbingowane produkcje studia były premierowo emitowane w Polsacie, a potem powtarzane w TV 4, Fox Kids oraz Jetix. Duża część kadry studia obecnie powiązana jest z GMC Studio. Studio w przeciwieństwie do większości innych studiów, do dubbingów angażowało ludzi z castingów oraz osoby które w tamtym czasie stawiały pierwsze kroki w aktorstwie. Charakterystyczne głosy tego studia to m.in.: Aleksander Gawek, Wojciech Majchrzak, Olga Borys, Jacek Kałucki, Dorota Lanton, Joanna Domańska, Ireneusz Machnicki, Anna Dąbkowska, Magda Ostolska i Grzegorz Hołówko
  Zdrady - serial paradokumentalny powstały przez wrocławskie studio Tako Media emitowany w telewizji Polsat od 2013 roku. W roli głównej występuje Damian Rabstajn jako detektyw Damian Petrow. Dotychczas wyemitowano 33 odcinki (stan na 17 kwietnia 2014 roku).
  Gorączka w mieście (ang. L.A. Heat, 1999) – amerykański serial sensacyjny stworzony przez Josepha Merhi i Richarda Pepina.
  Jak to się robi w Chicago (ang. Raw Deal) – film akcji, zrealizowany 6 czerwca 1986 roku, z Arnoldem Schwarzeneggerem w głównej roli. Jest to historia o tym, jak agent FBI, który chcąc zemścić się na mafii za zabójstwo syna, wysyła byłego agenta FBI (Kaminsky grany przez Schwarzeneggera), aby zniszczył mafijną strukturę od wewnątrz.
  Blood Drive – amerykański serial (dramat fantasy, grindhouse) wyprodukowany przez Universal Cable Productions. Serial był emitowany od 14 czerwca 2017 roku do 6 września 2017 roku przez SyFy, w Polsce udostępniany od 15 czerwca 2017 roku do 7 września 2017 roku przez platformę Showmax. 7 września 2017 roku, stacja SyFy ogłosiła zakończenie produkcji serialu po pierwszej serii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.