Tomasz Burski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tomasz Burski (ur. 1959, zm. 16 marca 2001) – polski dziennikarz, działacz opozycji demokratycznej w PRL, poeta. Syn Juliusza Burskiego (1933-1990), reżysera i twórcy reformy polskiej kinematografii po roku 1989. Był absolwentem filozofii na Akademii Teologii Katolickiej. W latach 80. działał w opozycji demokratycznej. W latach 1968-1974 uczęszczał do szkoły podstawowej nr 73 we Wrocławiu, a następnie do VII LO w tym samym mieście.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

W czasach stanu wojennego redagował podziemny periodyk literacki „Wezwanie” oraz „Informator Kulturalny Solidarności”, współpracował również z miesięcznikiem „Powściągliwość i Praca”. Był też członkiem redakcji „Tygodnika Mazowsze”, gdzie pełnił funkcję skarbnika i odpowiadał za teksty traktujące o Kościele i kulturze. W „Gazecie Wyborczej” pracował od jej samego początku. Kierował działem Opinii i „Gazetą Świąteczną”.

Kościół – organizacja utworzona przez wspólnotę religijną i duchowieństwo określonej religii, kierująca się doktryną religijną, posiadająca ścisłe normy kultu religijnego, moralności i własne zasady prawne.„Gazeta Wyborcza” (oficjalny skrót GW) – wysokonakładowy, ogólnopolski dziennik społeczno-polityczny wydawany w Warszawie od 8 maja 1989 przez koncern mediowy Agora S.A.. „Gazeta Wyborcza” powstała na podstawie uzgodnień Okrągłego Stołu, początkowo jako organ prasowy NSZZ „Solidarność”, a po zerwaniu współpracy ze związkiem – jako niezależna gazeta. Redaktorem naczelnym pisma jest Adam Michnik.

Zmarł w 2001 roku po długiej chorobie, pozostawił żonę Lidię (zm. 2008) i dwoje dzieci - Franciszka i Marynę.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Anna Bikont: Burski, Tomasz (pol.). gazeta.pl, 2006-11-27. [dostęp 2008-11-09].
  2. Tomek, jakiego pamiętamy (pol.). wyborcza.pl, 2011-03-16. [dostęp 2011-03-16].

Przypisy[ | edytuj kod]

Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Warto wiedzieć że... beta

Tygodnik Mazowsze – pismo polskiej opozycji solidarnościowej okresu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, wydawane w latach 1982–1989.
Powściągliwość i Praca – polskie czasopismo wydawane jako miesięcznik w latach 1898-2006 (z przerwami) przez zgromadzenie michalitów. Założycielem pisma był bł. ks. Bronisław Markiewicz (zm. 1912, bł. w 2005), michalita (i założyciel zgromadzenia) z Miejsca Piastowego.

Reklama