Tom Verlaine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tom Verlaine, właśc. Thomas Miller (ur. 13 grudnia 1949, Morristown) – amerykański wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów piosenek. Współzałożyciel i lider zespołów The Neon Boys i Television, a także występujący pod własnym nazwiskiem.

Television – amerykański zespół rockowy. W połowie lat 70. – obok takich grup jak: Patti Smith Group, Ramones, Blondie czy Talking Heads – stanowił część powstającej w Nowym Jorku sceny punkrockowej.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Życiorys[ | edytuj kod]

Miller urodził się i wychował w Morristown (New Jersey). W młodości uczył się gry na pianinie, a jego zainteresowanie muzyką rockową nastąpiło po usłyszeniu piosenki „19th Nervous Breakdown” Rolling Stones. Od najmłoszych lat miał również zamiłowanie do poezji i do pisania. W 1968 on i jego kolega Richard Meyers (znany później jako Richard Hell; obaj poznali się w szkole z internatem w Hockessin w stanie Delaware) porzucili szkołę i przeprowadzili się na nowojorski Lower East Side, gdzie później spotkali Billy’ego Ficcę i stworzyli trio The Neon Boys. Miller przyjął artystyczny pseudonim Verlaine – zapożyczając go od francuskiego poety Paula Verlaine’a. W 1973 po dojściu do zespołu Richarda Lloyda, zmieniono nazwę z The Neon Boys na Television. W latach 1977-1978 muzycy nagrali singel oraz dwa albumy (Marquee Moon i Adventure), po czym zawiesili działalność.

Billy Ficca właść. William Joseph Ficca (ur. 15 lutego 1950) – amerykański perkusista. Współzałożyciel i muzyk zespołów The Neon Boys, Television, The Waitresses i The Washington Squares.Richard Hell właśc. Richard Myers (ur. 2 października 1949 w Lexington, Kentucky) – amerykański wokalista, basista, twórca piosenek i pisarz, najbardziej znany z roli lidera punkrockowej grupy The Voidoids. Jej album Blank Generation z 1977 roku zawierał wiele elementów identyfikowanych później z punkiem: od nihilizmu utworu tytułowego (zainspirowanego piosenką Roda McKuena Beat Generation z 1959 roku) po frenetyczną energię antyromantycznego hymnu "Love Comes in Spurts", aczkolwiek jego brzmienie trudno było określić jako punkowe. Muzyk grał również na gitarze basowej w Television.

W 1979 Verlaine wydał swój debiutancki album solowy Tom Verlaine, który promowała piosenka „Kingdom Come”. Kolejna płyta Dreamtime z 1981 zdobyła dużą popularność trafiając na amerykańskie listy przebojów. Wydawnictwa: Words from the Front (1982) oraz Cover (1984) wzbudziły zachwyt brytyjskiej prasy muzycznej, która sugerowała Verlaine'owi, przeprowadzkę do Londynu. Trzy lata później powrócił albumem Flash Light, który uważany jest przez krytyków muzycznych za największe jego osiągnięcie. Po wydaniu The Wonder reaktywował na dwa lata Television z którym nagrał płytę Television. W 1994 skomponował muzykę do filmu Kaliber 45. W drugiej połowie lat 90. nawiązał ponowną współpracę z Patti Smith (w 1974 pracowali razem przy jej debiutanckim singlu „Piss Factory”) i wziął udział w nagraniu jej płyt: Gone Again oraz Gung Ho. W 2001 wznowił działalność koncertową z Television. W 2006 wydał dwa albumy zawierające premierowy materiał: Songs and Other Things oraz Around.

Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

The Rolling Stones [ðɘ rɘʊlɪŋ stɘʊnz] – brytyjski zespół rockowy, założony 12 lipca 1962 w Londynie. Są czwartym zespołem rockowym z największą liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych w historii. Łącznie sprzedali ok. 250 milionów egzemplarzy albumów na całym świecie.
Adventure – drugi album zespołu Television wydany w kwietniu 1978 przez wytwórnię Elektra Records. Materiał nagrywano w okresie od września do listopada 1977 w nowojorskich studiach: "Soundmixers" i "Record Plant". Reedycja CD dokonana w 2003 przez wytwórnię Rhino Records zawiera dodatkowo 3 utwory.
Patricia Lee „Patti” Smith (ur. 30 grudnia 1946 w Chicago) – amerykańska wokalistka, autorka piosenek i poetka. Zyskała rozgłos swoim debiutanckim albumem Horses. Wniosła do punk rocka feministyczny i intelektualny punkt widzenia. Uważa się ją za jedną z najważniejszych kobiet w historii rocka. Nagrywała i koncertowała razem z grupą muzyków, znanych jako Patti Smith Group. W 1978 roku nagrała piosenkę „Because the Night”, którą dostała na taśmie od Bruce’a Springsteena jako odrzut z jego płyty Darkness on the Edge of Town. Piosenka stała się wielkim przebojem – dotarła na 13 miejsce listy singli w USA, a wielu krytyków uznało ją za najlepszy singel roku. W 2005 Smith została odznaczona Orderem Sztuki i Literatury przez francuskiego ministra kultury, a w 2007 została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
Television – czwarty album zespołu Television wydany w 1992 przez wytwórnię Capitol Records. Materiał został nagrany w studiu "Acoustilog" w Nowym Jorku.

Reklama