Tom Molineaux

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Thomas Molineaux (ur. 23 marca 1784 w Georgetown, zm. 4 sierpnia 1818 w Galway, Irlandia) – afroamerykański bokser z okresu walk na gołe pięści.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.International Boxing Hall of Fame (IBHOF) - Międzynarodowa Bokserska Galeria Sławy znajduje się obecnie w mieście Canastota w stanie Nowy Jork i jest jedną z dwóch uznawanych bokserskich galerii sławy obok World Boxing Hall of Fame. Pierwsza Boxing Hall of Fame została stworzona przez The Ring i znajdowała się w Madison Square Garden jednakże w 1990 roku z inicjatywy Eda Brophy by uczcić dwóch mistrzów bokserskich Carmena Basilio oraz jego bratanka Billy Backusa którzy pochodzą właśnie z miasteczka Canastota jego władze otwarły nowe muzeum które pokazuje bogatą historię boksu. W ceremoniach odbywających się każdego roku bierze udział bardzo wiele byłych jak i obecnych wielkich pięściarzy oraz wielu innych słynnych ludzi z różnych branż. Nominacja boksera do Hall of Fame może odbyć się dopiero po upływie pięciu lat po zakończeniu kariery sportowej.

Bokserskie pojedynki rozpoczął toczyć jako niewolnik. Zwycięstwami wywalczył sobie wolność oraz środki finansowe umożliwiające podróż do Anglii, gdzie przybył w roku 1809. Trenowany był przez innego byłego niewolnika, czarnoskórego boksera Billa Richmonda, który przybył do Anglii w 1777.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Thomas Cribb (ur. 8 lipca 1781 w Hanham, zm. 11 maja 1848 w Woolwich) – angielski bokser z okresu walk na gołe pięści.
Pojedynek Cribba z Molineaux w 1811

Sławę przyniosły mu dwa pojedynki stoczone w latach 1810 i 1811 z mistrzem Anglii w wadze ciężkiej Tomem Cribbem. Pierwszy odbył się 18 grudnia 1810 w Copthall Common. Był dramatyczny ze zmieniającą się sytuacją i wieloma kontrowersjami nierozstrzygniętymi do dziś. Trwał 55 minut i zakończył się w 44 rundzie (według części źródeł w 33) kiedy Molineaux nie miał siły go wznowić. Rewanż w Thistleton Gap, 28 września 1811 w obecności 15 tysięcy widzów, zakończony już po 19 minutach w jedenastej rundzie toczył się z wyraźną przewagą Cribba. Karierę bokserską zakończył w 1815. Uzależniony od alkoholu, zmarł na niewydolność wątroby w wieku 34 lat.

Galway (wym. [ˈgɔlweɪ]; irl. Gaillimh [ˈɡalʲɪvʲ]) – miasto w zachodniej Irlandii, stolica hrabstwa Galway. Liczy 75 529 mieszkańców (2011). Według spisu ludności z 2006 roku, w latach 2002–2007 było to najszybciej rozwijające się miasto Irlandii. Jest to jedyne miasto regionu Connacht mające status city. Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

W roku 1997 został przyjęty do Międzynarodowej Bokserskiej Galerii Sław.

Przypisy[ | edytuj kod]

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Biografia Toma Molineaux (IBHoF.com) [dostęp 18-02-2012]
  • Lista walk Toma Molineaux (The Cyber Boxing Zone Encyclopedia) [dostęp 18-02-2012]
  • Reklama