Tom Hamilton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Thomas Hamilton (ur. 31 grudnia 1951 w Colorado Springs) – amerykański muzyk rockowy, znany głównie jako basista zespołu Aerosmith.

Basista – popularnie muzyk, instrumentalista, który gra na instrumencie basowym, takim jak gitara basowa, kontrabas, basetla, rzadziej dętym (np. tuba, suzafon). Czasem terminem tym określa się wokalistę śpiewającego basem, choć w tym przypadku prawidłowym nazewnictwem jest właśnie bas. W znaczeniu popkulturowym basista to najczęściej członek zespołu muzycznego. Wraz z perkusistą i instrumentalistą, który realizuje wypełnienie harmoniczne (np. pianistą lub gitarzystą niebasowym) tworzy sekcję rytmiczną.Terence Charles "Snowy" White (ur. 3 marca 1948, Barnstaple, Devon) – brytyjski gitarzysta bluesowy, najbardziej znany jako członek Thin Lizzy (od 1980 do 1982 roku) oraz muzyk koncertowy Pink Floyd (na trasach In the Flesh Tour w 1977 roku i The Wall Tour na przełomie 1980 i 1981 roku). Od Lat 90. XX wieku grał w zespole Rogera Watersa. W 1983 roku osiągnął solowy sukces, doprowadzając swój singiel, "Bird of Paradise", do pierwszej dziesiątki notowania UK Singles Chart Top 10.

Hamilton był synem George’a i Betty Hamilton, w Wayland. Ma starszego brata Scotta, starszą siostrę Perry i młodszą Cecily. Jego ojciec pracował w siłach powietrznych, matka była gospodynią domową. Zaczął grę na gitarze w wieku 12 lat (nauczył go jego brat, który kupił gitarę kiedy Tom miał 4 lata), po 2 latach przerzucił się na bas, ponieważ jedyna lokalna grupa potrzebowała basisty. Hamilton był członkiem zespołu z przyszłym gitarzystą Aerosmith Joem Perrym. Zespół nazywał się po prostu The Jam Band. Kiedy grupa się rozpadła Hamilton i Perry przeprowadzili się do Bostonu aby założyć nowy zespół i trafili na Stevena Tylera, kiedy jego zespół się rozpadł rozpoczęli gre jako trio, z Hamiltonem na basie, Perrym na gitarze i Tylerem na perkusji oraz jako wokalisty. Później dołączył do nich Ray Tabano, a Joey Kramer zastąpił Tylera na perkusji, aby mógł się skupić na śpiewaniu. Tabano niedługo zastąpił Brad Whitford i tak powstał Aerosmith.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Aerosmith - amerykański zespół rockowy grający w charakterystycznym stylu będącym mieszanką hard rocka i bluesa. Sprzedali ponad 150 milionów egzemplarzy swoich albumów na całym świecie.

Współpracował przy pisaniu trzech hitów Aerosmith: „Sweet Emotion” (głównie znana dzięki linii basu), „Janie’s Got A Gun” i „Jaded”. Gra również na gitarze rytmicznej w innych piosenkach nad którymi pracował: „Sick As A Dog” i „Uncle Salty” (albumy Rocks i Toys In The Attic).

Colorado Springs – miasto w USA, położone w środkowo-zachodniej części kraju, w stanie Kolorado. Znajduje się na styku Wielkich Równin i Gór Skalistych, na przedgórzu pasma Park Range, na południe od Denver.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Odwołując się do strony zespołu Aerosmith.com, ulubioną piosenką Aerosmith Hamiltona jest „The Farm” (album Nine Lives1997). Ożenił się w 1975 z Terry Cohen, mają dwójkę dzieci. Hamilton był ostatnim członkiem zespołu, który wyleczył się z nałogów narkotykowych i palenia marihuany (był uzależniony do czasu nagrywania albumu Permanent Vacation1987).

Steven Tyler właściwie Steven Victor Tallarico (ur. 26 marca 1948 w Yonkers) – amerykański wokalista i współautor tekstów zespołu rockowego Aerosmith. Potrafi także grać na gitarze, harmonijce, pianinie, mandolinie, perkusji i banjo.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W sierpniu 2006 roku ogłosił, że zdiagnozowano u niego raka gardła i przebył siedmiotygodniowy cykl radiacji i chemoterapii. Zmuszony tymsamym był do ominięcia trasy Route Of All Evil. David Hull (który pracował w solowym projekcie gitarzysty Joeya Perry’ego) zastąpił go na scenie. Nigdy przedtem Hamilton nie opuścił koncertu Aerosmith. Podczas trasy we wrześniu 2006 dołączył do grupy w Bostonie wykonującej Sweet Emotion, i na prywatnym koncercie w Beacon Theatre w Nowym Jorku 3 grudnia 2006. Obecnie zaświadcza, że jest „wolny od raka”.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Joseph Michael "Joey" Kramer (ur. 21 czerwca 1950 w Nowym Jorku) – perkusista hardrockowego zespołu Aerosmith. W autobiografii zespołu (Walk This Way) pojawiła się informacja, że to Kramer zajmował się odzyskiwaniem pieniędzy należnych zespołowi.

Hamilton to najwyższy członek zespołu (ponad 185 cm). Jest również „tym zabawnym” w Aerosmith, zawsze szukając okazji do robienia żartów w wywiadach, jednocześnie będąc największym gadułą w wywiadach.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Colin Larkin: The Virgin encyclopedia of 70s music. Virgin, 2002, s. 9. ISBN 978-1-85227-947-9.
  2. allmusic ((( Tom Hamilton > Overview ))).
John Sykes (ur. 29 lipca 1959 w Reading, Berkshire) – angielski gitarzysta heavymetalowy, grał w zespołach Streetfighter, Tygers of Pan Tang, Badlands, Thin Lizzy, Whitesnake, Blue Murder oraz w swoim solowym projekcie John Sykes.Brian Downey (ur. 27 stycznia 1951 w Dublinie) – irlandzki perkusista powiązany z zespołem Thin Lizzy od samego jego początku.
Warto wiedzieć że... beta

Marco Mendoza (ur. 3 maja 1963 w San Diego, Kalifornia) – amerykański basista. Były członek zespołów Thin Lizzy, Whitesnake, Soul Sirkus, Black Star Riders, Blue Murder oraz Lynch Mob. Współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak: Ted Nugent, Oliver Weers, Bill Ward i John Sykes. W 2007 roku nakładem wytwórni muzycznej Frontiers Records ukazał się debiutancki album solowy muzyka zatytułowany Live For Tomorrow.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Brian "Robbo" Robertson (ur. 12 lutego 1956 w Glasgow) - szkocki muzyk, kompozytor i gitarzysta. Robertson współpracował z takimi grupami muzycznymi jak Thin Lizzy, Motörhead czy Wild Horses.
Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
Mikkey Dee właściwie Michael Delaouglou (ur. 31 października 1963 w Göteborgu) - perkusista pochodzenia szwedzko-greckiego, aktualnie grający w zespole Motörhead.
Toys In The Attic – trzeci album studyjny zespołu Aerosmith. Wydany w kwietniu 1975 roku. Odniósł on drugi co do rozmiaru komercyjny sukces zespołu, z liczbą ośmiu milionów sprzedanych egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych.
Scott Gorham, właśc. William Scott Gorham (ur. 17 marca 1951 w Glendale) – amerykański gitarzysta i autor piosenek.

Reklama