Tokyo Skytree

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tokyo Skytree (jap. 東京スカイツリー Tōkyō Sukaitsurī)wieża telewizyjna i widokowa w tokijskiej dzielnicy Sumida w Japonii.

Wieża telewizyjna – wieża z antenami telewizyjnymi na szczycie. Często jest wyposażona w platformę widokową, dzięki czemu pełni równocześnie funkcję wieży widokowej. Często jest nią wysoki komin.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

W 2010 roku została najwyższą budowlą w Tokio, a w marcu 2011 roku, po osiągnięciu swojej docelowej wysokości 634 metrów, stała się najwyższą wieżą na świecie, przewyższając Canton Tower oraz drugą najwyższą budowlą na świecie po Burdż Chalifa (828 m).

Budowa zakończyła się 29 lutego 2012, a uroczyste otwarcie odbyło się 22 maja 2012.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
 • Szkic wieży i przekrój poprzeczny

 • Najwyższe wieże telewizyjne

 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • lista najwyższych wież na świecie
 • lista najwyższych wolno stojących budowli
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Japan Finishes World's Tallest Communications Tower. Council on Tall Buildings and Urban Habitat, 1 marca 2012. [dostęp 21 maja 2012].
  2. Tokyo Sky Tree. Emporis. [dostęp 21 maja 2012].
  3. Japan finishes world's tallest communications tower. bangkokpost.com, 2012-02-29. [dostęp 2014-04-19].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona (jap.)
 • Burdż Chalifa (ar. برج خليفة = "wieża Chalify", ang. Burj Khalifa), nazwa stosowana przed otwarciem: Burdż Dubajj (ar. برج دبي = "wieża Dubaju", ang. Burj Dubai) – wieżowiec w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, zbudowany przez firmy Samsung Constructions, BESIX i Arabtec.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wieża widokowa (obserwacyjna) – sztucznie wyniesiony punkt widokowy w terenie w celu umożliwienia oglądania uroków panoramy okolicy i dalej odległych terenów. Są to budowle: murowane z kamienia lub cegły, betonowe, stalowe lub drewniane, usytuowane z reguły w najwyższym punkcie w okolicy. Na szczycie wieży widokowej znajduje się taras widokowy.
  Sumida (jap. 墨田区 Sumida-ku) - jeden z 23 specjalnych okręgów (dzielnic) japońskiej stolicy, Tokio.
  Canton Tower (znana także jako Guangzhou TV & Sightseeing Tower) - wieża w Kantonie w Chinach oddana do użytku w 2010 roku. Ma 600 metrów wysokości i miano drugiej co do wysokości wieży na świecie (po Tokyo Skytree). Ma hiperboloidalny kształt.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama