Toksynologia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Toksynologia – nauka o działaniu na żywe ustroje toksyn i jadów pochodzenia biologicznego.

Mitrydatyzm – termin określający zabezpieczanie się przed działaniem trucizny, poprzez stopniowe podawanie dawek trucizny, z których żadna nie jest dawką letalną.Toksykologia - nauka interdyscyplinarna wyodrębniona z biologii, chemii, medycyny, medycyny weterynaryjnej, farmakologii i innych dziedzin. Dzieli się ją umownie na toksykologię teoretyczną i toksykologię stosowaną.

Jest nauką interdyscyplinarną z pogranicza chemii, biochemii, biologii, farmakologii i toksykologii, a część kliniczna zajmuje się rozpoznawaniem, pierwszą pomocą, leczeniem, w tym stosowaniem odtrutek, w przypadku narażenia na toksyny lub jady pochodzenia naturalnego.

Toksynolodzy od 1962 roku są skupieni wokół Międzynarodowego Towarzystwa Toksynologicznego (ang. International Society on Toxinology).

Bezkręgowce (Invertebrata) – zespół wszystkich grup zwierzęcych o rozmaitych planach budowy i różnym pochodzeniu, przeciwstawiany potocznie kręgowcom (Vertebrata). Jest to sztuczna jednostka systematyczna grupująca zwierzęta wielokomórkowe (Metazoa), wyodrębniane na podstawie negatywnej cechy diagnostycznej – braku szkieletu wewnętrznego (osiowego) w postaci kręgosłupa i czaszki. Pozostałe cechy, którymi określa się bezkręgowce nie są jednoznaczne. Do bezkręgowców należy 97–99% współcześnie występujących zwierząt. Liczba opisanych gatunków przekracza 1 milion.Jad – silnie toksyczna wydzielina niektórych zwierząt mająca na celu odstraszanie, paraliżowanie lub uśmiercanie innych zwierząt. Jadami bywają też określane toksyny wytwarzane przez drobnoustroje (np. jad trupi) i rośliny.

W krajach, w których występuje duże ryzyko narażenia na toksyny naturalne, organizowane są szpitalne oddziały toksynologiczne. W Polsce toksynologia jest nauczana na kierunkach biologicznych i biotechnologicznych.

Toksynolodzy zajmują się leczeniem chorób spowodowanych jadem węży, skorpionów, pająków oraz kręgowców i bezkręgowców morskich (jak również działaniem ich toksyn: ciguaterą, zatruciem toksynami mięczaków) i lądowych (płazy, owady), a także zatruciami wywołanymi przez rośliny i grzyby.

Biochemia (zob. bio) – nauka zajmująca się chemią w organizmach żywych, a w szczególności biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami (w tym skutkami niedoboru oraz nadmiaru) i przemianami substancji chemicznych w organizmach (z uwzględnieniem aspektów energetycznych).Biotechnologia – dyscyplina nauk technicznych wykorzystująca procesy biologiczne na skalę przemysłową. Konwencja o różnorodności biologicznej ONZ podaje jedną z najszerszych definicji:

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • mitrydatyzm
 • toksykologia
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Witryna internetowa Międzynarodowego Towarzystwa Toksynologicznego (ang.). [dostęp 2010-06-21].
  2. Toxinology Department. Women's & Children's Hospital. Adelaide, Australia (ang.). Clinical Toxinology Resources. [dostęp 2010-06-21].
  3. Wykłady monograficzne dla wszystkich kierunków i specjalności. UMK Wydział BiNoZ. [dostęp 2010-06-21].
  4. Wykłady monograficzne zalecane dla biotechnologii. UMK Wydział BiNoZ. [dostęp 2010-06-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-19)].

  Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

  Farmakologia (gr. φάρμακον (phármakon) - lekarstwo, lógos - słowo, nauka) – dziedzina medycyny i farmacji; nauka o działaniu leków, czyli mechanizmach ich działania na organizm oraz skutkach tego działania. Jako nauka zajmującą się najważniejszym aspektem leków, bywa czasami mylona z samą farmacją – czyli dziedziną wiedzy nadrzędną w stosunku do wszystkich zagadnień dotyczących leków.
  Reklama