• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tokelau  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Świadkowie Jehowy w Nowej Zelandii – wspólnota 13 969 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) w Nowej Zelandii należących do 186 zborów. W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 26 423 osoby. Działalność miejscowych wyznawców koordynuje Biuro Oddziału w Manurewa.Samoa (pełna oficjalna nazwa: Niezależne Państwo Samoa) – państwo w Oceanii, obejmujące zachodnią część Wysp Samoa (pozostałe stanowią terytorium Stanów Zjednoczonych jako Samoa Amerykańskie). Do 1997 znane było jako Samoa Zachodnie.
  Demografia[ | edytuj kod]

  Wyspy zamieszkuje 1499 mieszkańców pochodzenia polinezyjskiego. Posługują się lokalnym językiem tokelau oraz angielskim. Izolacja sprawia, że wyspy są słabo rozwinięte ekonomicznie. To znowu przyczynia się do wzrostu emigracji mieszkańców do Nowej Zelandii. Liczba mieszkańców zmniejsza się co roku o około 0,9%.

  Polinezyjczycy są rdzenną ludnością Polinezji, zamieszkują także niektóre wyspy Melanezji i Mikronezji. Posługują się językami polinezyjskimi. Podstawą gospodarki jest rybołówstwo i rolnictwo, w mniejszym zakresie także chów zwierząt. Struktura społeczna opiera się na podziale na warstwy (arystokracja, rolnicy, rybacy, rzemieślnicy, niewolnicy).Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.

  Religia[ | edytuj kod]

  Struktura religijna kraju w 2016 roku według CIA:

 • protestanci:
 • kongregacjonaliści – 50,4%,
 • prezbiterianie – 5,9%,
 • katolicy – 38,7%
 • pozostali chrześcijanie – 4,2%,
 • nieokreśleni – 0,8%.
 • Źródła[ | edytuj kod]

 • Australia, Oceania, Antarktyda, przew. komitetu redakcyjnego prof. Stanisław Leszczycki, PW Wiedza Powszechna, Warszawa 1971, wyd. II
 • Encyklopedia Geograficzna Świata t. I Australia, Oceania, Antarktyda, AW Opres i PPWK, Kraków 1995, ​ISBN 83-85909-14-1
 • Strona rządu Tokelau. [dostęp 2017-07-09].
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. http://www.tokelau.org.nz/site/tokelau/files/TokelauNSO/2016Census/TokelauCensusTechnicalRelease1E.pdf (ang.)
  2. Tokelau time-zone
  3. CIA – The World Factbook. CIA – The World Factbook.
  4. Tokelau rejects self-government (ang.). BBC NEWS, 2006-02-16.
  5. Tokelau fails to back self-rule (ang.). BBC NEWS, 2007-10-25.
  6. Angela Gregory: Tokelau votes to remain dependent territory of New Zealand (ang.). New Zealand Herald News, 2007-10-25.
  7. Sam Chambers: Tokelau again decides in close vote to stay under NZ's colonial umbrella (ang.). New Zealand Herald News, 2007-10-26.
  8. Krzysztof Dzieliński: Oto pierwsze, całkowicie słoneczne państwo (pol.). GeekWeek.pl, 2012-07-31. [dostęp 2017-03-27].
  9. Australia - Oceania :: Tokelau — The World Factbook - Central Intelligence Agency, www.cia.gov [dostęp 2020-06-08].


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nowa Zelandia podzielona jest na 16 regionów oraz miasta i okręgi, jeden okręg wydzielony, jedno terytorium autonomiczne oraz terytoria stowarzyszone.
  Kongregacjonalizm (od łac.: congregatio = wspólnota) – forma organizacji Kościołów protestanckich, której podstawą jest niezależność i autonomia poszczególnych wspólnot. Kongregacjonalizm jest jednym z ważnych kierunków w protestantyzmie, przede wszystkim w USA i Wielkiej Brytanii.
  Oceania − nazwa zbiorowa wysp Oceanu Spokojnego, które wraz z Australią tworzą odrębną część świata nazywaną Australią i Oceanią.
  Swains (Olosega) – wyspa położona w archipelagu Tokelau, administracyjnie należąca do Samoa Amerykańskiego. Wyspa ma powierzchnię 1,865 km², z czego 1,508 km² przypada na ląd, a 0,358 km² na wewnętrzną lagunę.
  Imperium brytyjskie – imperium kolonialne obejmujące dominia, kolonie, protektoraty, terytoria mandatowe i inne terytoria zależne należące do Wielkiej Brytanii lub przez nią zarządzane. Rozwinęło się z kolonii i placówek handlowych zakładanych przez Anglię pomiędzy końcem XVI a początkiem XVIII wieku. U szczytu swojej potęgi było największym imperium w historii świata i przez ponad stulecie było jedynym supermocarstwem. W 1925 roku imperium brytyjskie zamieszkiwało około 478 milionów ludzi, co stanowiło jedną czwartą ówczesnej ludności świata. Liczyło około 35,8 mln km² powierzchni, tj. prawie jedną czwartą powierzchni lądowej Ziemi. W rezultacie jego dziedzictwo polityczne, prawne i kulturowe, podobnie jak język angielski, rozprzestrzeniło się w wielu częściach świata. U szczytu swojej potęgi było często określane jako „imperium, nad którym nigdy nie zachodzi słońce”, gdyż dzięki jego rozległości zawsze istniało takie terytorium do niego należące, gdzie trwał dzień.
  Banan – jadalny owoc tropikalny, z botanicznego punktu widzenia – jagoda, produkowany przez kilka gatunków roślin okrytonasiennych z rodzaju banan (Musa), najczęściej są to owoce banana zwyczajnego.
  Wyspy Cooka (ang. Cook Islands; maoryski Kuki Airani) – samorządne terytorium stowarzyszone Nowej Zelandii na południowym Oceanie Spokojnym w Polinezji obejmujące wyspy o tej samej nazwie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.044 sek.