Togliatti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Togliatti (ros. Toльятти, Toljatti; do 1964 Stawropol nad Wołgą, ros. Ставрополь на Волге, Stawropol na Wołgie) – miasto w Rosji, w obwodzie samarskim, port nad Wołgą. Ponad 721,7 tys. mieszkańców (styczeń 2010). Mieści się w nim fabryka WAZ (na rynki zagraniczne Łada). Obecna nazwa pochodzi od nazwiska włoskiego komunisty Palmira Togliattiego. Według badań przeprowadzonych przez rządowy Uniwersytet Finansowy w Moskwie, Togliatti jest najbiedniejszym miastem Federacji Rosyjskiej. Część aglomeracji Samara-Togliatti.

Darja Kasatkina (ur. 7 maja 1997 w Togliatti) – rosyjska tenisistka, zwyciężczyni wielkoszlemowego French Open 2014 w grze pojedynczej dziewcząt.Wołga (ros. Волга, mar. Jul, tat. Idel, łac. Rha) – wielka rzeka w Rosji przeduralskiej. Długość – 3531 km, powierzchnia zlewni – 1380 tys. km², średni roczny przepływ u ujścia 8060 m³/s (254,35 km³ rocznie). Największa i najdłuższa rzeka Europy i Rosji przeduralskiej, największa i najdłuższa na świecie rzeka uchodząca do jeziora. Płynie wyłącznie przez Rosję, tylko skrajne wschodnie ramię delty – Kigacz wyznacza granicę z Kazachstanem. W wyniku prowadzonej w czasach radzieckich budowy licznych zbiorników retencyjnych i regulacji koryta, bieg Wołgi został skrócony o ponad 160 km.

Geografia[ | edytuj kod]

Znajduje się na lewym brzegu Wołgi, naprzeciw rzeki Żigula. Ludność: 699 429 osób (2020 r.); największe miasto w Rosji, które nie jest centrum podmiotu federalnego. Pod względem liczby ludności zajmuje 19 miejsce w Rosji. Całkowita długość linii miejskiej wynosi 149 km, na której graniczy z Okręgiem Stawropolskim w regionie Samara i miastem Żigulewskim. Wszystkie trzy obszary miejskie rozciągają się wzdłuż Wołgi na 40 kilometrów. Odległość między regionem centralnym i komsomolskim wynosi 5-7 kilometrów, między regionem centralnym i awtozawodskim – około 3 kilometrów. Dzielnice miasta oddzielone są lasami. Pod względem powierzchni dzielnice miasta niewiele się od siebie różnią: dzielnica Avtozavodsky zajmuje 36% terytorium miasta, Centralna i Komsomolska – po 32%.

Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Historia[ | edytuj kod]

Togliatti rozpoczęło swoją podróż jako miasto-twierdza założona przez męża stanu i rosyjskiego historyka Wasilija Tatiszowa. 20 czerwca 1737 r. Cesarzowa Anna Ioannovna przekazała ochrzczonej kałmuckiej księżniczce Annie Taishinie list o założeniu miasta. Postanowiono nazwać post-fort Stawropol, co po grecku oznacza „Święty Krzyż”.

Wolfsburg – miasto na prawach powiatu w środkowych Niemczech w kraju związkowym Dolna Saksonia, na wschód od Hanoweru i na północ od Brunszwiku. Leży na trasie szybkiej kolei ICE (Hanower-Berlin), przy autostradzie A39 i nad ważną drogą wodną Mittellandkanal - Kanałem Śródlądowym umożliwiającym bezpośrednie połączenie miasta z systemem wodnym Łaby i Odry. Liczy ok. 120,5 tys. mieszkańców (2008). Ośrodek przemysłu samochodowego - zakłady Volkswagena.Łada Togliatti (ros. Женский футбольный клуб «Лада» Тольятти, Żenskij Futbolnyj Kłub "Łada" Toljatti) - rosyjski kobiecy klub piłkarski z siedzibą w Togliatti.

Na początku XX wieku w Stawropolu mieszkało około 6000 osób. Był jeden szpital naziemny, 6 placówek edukacyjnych, 2 hotele, 6 fabryk i fabryk, 1 woda i 4 wiatraki. W połowie stulecia miasto liczyło 12 000 mieszkańców. W 1950 roku Stawropol stał się centrum największego placu budowy – Volzhskaya HPP noszącej imię V. I. Lenina. W latach 1953-1955 miasto zostało prawie całkowicie przeniesione 18 km od zalanej strefy zbiornika Kujbyszewskiego na lewy brzeg Wołgi. W kwietniu 1951 roku Stawropol stał się miastem regionalnym. W sierpniu 1964 roku przemianowano go na Togliatti. Każdego roku, w pierwszą niedzielę czerwca, mieszkańcy Togliatti obchodzą Dzień Miasta.

Palmiro Togliatti (ur. 26 marca 1893 w Genui, zm. 21 sierpnia 1964 w Jałcie) – włoski polityk i antyfaszysta, przywódca włoskich komunistów.Luoyang (chin. upr.: 洛阳; chin. trad.: 洛陽; pinyin: Luòyáng) – miasto o statusie prefektury miejskiej we wschodnich Chinach, w prowincji Henan, nad rzeką Luo He (dopływ Huang He). W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 1 391 054. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 6 156 510 mieszkańców. Ośrodek regionu sadowniczego i rzemiosła artystycznego; rowinięty przemysł środków transportu, maszynowy, bawełniany, spożywczy i gumowy; w mieście funkcjonują szkoły wyższe.

Miasto przekształciło się z twierdzy wojskowej w handlową, a następnie, wraz z budową przedsiębiorstw przemysłowych i największej fabryki samochodów w Rosji, SA „AVTOVAZ” w 1966 roku, w przemysłowe centrum regionu. W 1970 roku z linii montażowej fabryki zjechał pierwszy samochód marki Żiguli.

Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Sobór Przemienienia Pańskiego w Togliatti – prawosławna katedra epachii samarskiej i syzrańskiej, wznoszona w latach 1996–2002.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Colmar – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Alzacja, w departamencie Górny Ren (departament 68), którego jest stolicą. Tradycyjny ośrodek przemysłu włókienniczego. Colmar jest również dużym ośrodkiem produkcji wina, znajduje się tu centrum kontroli apelacji gatunków produkowanych w Alzacji. Miasto znajduje się obniżeniu między masywem Wogezów a Renem.
Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Kobieta – dojrzały płciowo żeński osobnik z rodzaju Homo. Różnica w genotypie kobiety i mężczyzny (kobieta ma dwa chromosomy X, a mężczyzna chromosom X i chromosom Y) determinuje dymorfizm płciowy u ludzi.
Ałła Nikołajewna Jepifanowa (ros. Алла Николаевна Епифанова, ur. 2 grudnia 1976 w Togliatti) – rosyjska kolarka górska i szosowa, wicemistrzyni Europy w kolarstwie górskim.

Reklama