Tiverton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tiverton (IPA /ˈtɪv(ə)tən/) – miasto i civil parish w Anglii, w hrabstwie Devon, 18 km na północ od Exeteru. Ośrodek administracyjny dystryktu Mid Devon, położony nad rzekami Exe i Lowman. W 2001 roku miasto liczyło 16 772 mieszkańców. W 2011 roku civil parish liczyła 21 335 mieszkańców.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Nazwa[ | edytuj kod]

Nazwa miasta pochodzi od jego usytuowania nad dwiema rzekami i w czasach średniowiecznych brzmiała "Twyfordton" (miasto nad dwiema rzekami). Tiverton jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Tovretone/Tovretona.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Tiverton Parkway - stacja kolejowa w mieście Tiverton w hrabstwie Devon na linii kolejowej Bristol - Exeter. Stacja bez trakcji elektrycznej. Powstałą po zamknięciu pobliskiej stacji Tiverton Junction. Obsługuje zxarówno pociągi osobowe jak i pośpieszne HST.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Wełna – włókno naturalne uzyskiwane z okrywy włosowej (sierści) owiec, lam, wielbłądów, kóz, królików i innych. Włókno wełniane posiada charakterystyczne cechy (karbikowatość, łuskowatość, lanolina), dzięki którym nadaje się doskonale do wytwarzania wysokiej jakości, wyrobów włókienniczych.
Grodzisko, grodziszcze, horodyszcze – pozostałość po grodzie albo osadzie obronnej w postaci kolistego (w podstawie) lub wielobocznego wzniesienia, zazwyczaj z zachowanymi śladami wałów drewniano-ziemnych. Na terenie dzisiejszej Polski grody budowane były w dwóch okresach: w późnej epoce brązu i wczesnej epoki żelaza (czasy kultury łużyckiej i kultury pomorskiej) oraz w okresie wczesnego średniowiecza (od VII-VIII w. n.e.).
Miasteczko (łac. oppidum, niem. Städtlein, Städtchen, Markt, Flecken, jid. sztetl) – prawno-administracyjna jednostka osadnicza o charakterze przejściowym między miastem a wsią, z charakterystycznym handlowo-przemysłowym (dawniej rzemieślniczym) wyodrębnieniem specjalności i analogiczną morfologią i infrastrukturą co (małe) miasto.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Exeter (IPA /ˈeksɪtə(r)/) – miasto w Wielkiej Brytanii, ośrodek administracyjny hrabstwa Devon, port nad rzeką Exe, w pobliżu jej ujścia do Kanału La Manche. W 2005 r. populację miasta szacowano na 117,600 mieszkańców.
Koniunktura (łac. coniunctura) - splot okoliczności wywierający znaczny, głównie pozytywny, wpływ na warunki ekonomiczne.
Mid Devon - dystrykt w Anglii, w hrabstwie Devon. Powstał w wyniku reformy administracyjnej w roku 1974 przez połączenie gmin Tiverton i Crediton. Do roku 1978 nosił nazwę dystryktu Tiverton. Dystrykt o powierzchni 194 km zamieszkuje 125 522 osób. Dystrykt znajduje się częściowo na terenie parku narodowego Exmoor. Centrum administracyjnym dystryktu jest Tiverton.

Reklama