Titusville (Pensylwania)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Titusville – miasto (city) w hrabstwie Crawford, w północno-zachodniej części stanu Pensylwania, w Stanach Zjednoczonych, położone nad rzeką Oil Creek. W 2018 roku miasto liczyło 5237 mieszkańców.

Obszar (ang. borough od germańskiego burg, czyli fort) – jednostka podziału administracyjnego, występująca w niektórych stanach Stanów Zjednoczonych, w tym na Alasce jako podstawowa jednostka. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Nazwa miasta upamiętnia Jonathana Titusa, jednego z pierwszych osadników, którzy osiedli tu w 1796 roku. Formalne założenie miejscowości nastąpiło w 1847 roku, początkowo jako borough, od 1866 – city.

W 1859 roku Edwin Drake wykonał w pobliżu pierwszy w historii komercyjnie udany odwiert naftowy. Wydarzenie to uznawane jest za dające początek współczesnemu przemysłowi naftowemu i zapoczątkowało jego gwałtowny rozwój w regionie. Powstała tu pierwsza w Stanach Zjednoczonych rafineria ropy naftowej. Ostatnia zamknięta została w 1950 roku. Współcześnie funkcjonuje tu przemysł drzewny, hutniczy i tworzyw sztucznych.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Znajduje się tu muzeum naftownictwa, mieszczące się w replice domu i wieży wiertniczej Drake'a.

W mieście działa oddział Uniwersytetu Pittsburskiego, otwarty w 1963 roku.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. QuickFacts: Titusville city, Pennsylvania (ang.). U.S. Census Bureau. [dostęp 2019-06-24].
  2. Titusville (ang.). Britannica.com. [dostęp 2019-06-24].
  3. Site History (ang.). Drake Well Museum and Park. [dostęp 2019-06-24].
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Warto wiedzieć że... beta

Szyb naftowy – otwór wiertniczy (odwiert) wykonany w górotworze oraz zespół urządzeń zlokalizowanych w pobliżu otworu służących do wydobywania ropy naftowej otworem. W przeszłości szyby naftowe wykonywane były ręcznie.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

Reklama