Tito Puente

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ulica Tito Puente w Nowym Jorku

Tito Puente, właśc. Ernest Anthony Puente, Jr. (ur. 20 kwietnia 1923 w Nowym Jorku, zm. 31 maja 2000 tamże) – amerykański kompozytor, aranżer, producent muzyczny i instrumentalista zajmującym się takimi gatunkami jak latin jazz, mambo oraz salsa. Odznaczony National Medal of Arts.

John Birks "Dizzy" Gillespie (ur. 21 października 1917 w Cheraw, Karolina Południowa, zm. 6 stycznia 1993 w Englewood, New Jersey) – amerykański trębacz, kompozytor i wokalista jazzowy, współtwórca stylu bebop. Laureat NEA Jazz Masters Award 1982.Latin jazz to ogólne określenie dotyczące muzyki łaczącej afrykańskie i latynoamerykańskie rytmy z jazzową harmonią. Występuje w dwóch odmianach:

Jego prawdziwe nazwisko brzmiało Ernesto Antonio Puente, Jr. Był synem Portorykańczyków Ernesta i Ercilii Puente mieszkających w nowojorskim Harlemie. Nazywany jest El Rey del Timbal (królem timbalesów) oraz King of Mambo (królem mambo). Najbardziej znany z wykonywania latin jazzu i mambo. Jego kariera, która trwała 50 lat (podczas niej nagrał ok. 100 albumów i skomponował ok. 400 utworów) zaczęła się w grudniu 1939 roku od występów w zespole José Curbelo i w grudniu 1942 w Orchestra Machito.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Grał na takich instrumentach jak: saksofon, fortepian, wibrafon, kongi, bongosy, timbalesy. Współpracował z największymi gwiazdami jazzu, takimi jak Arturo Sandoval, Dave Valentin, Miles Davis, Lionel Hampton, Dizzy Gillespie i Dexter Gordon.

W 1962, skomponował „Oye Como Va”, które stało się wielkim przebojem w latach 70., kiedy to było wykonywane przez Carlosa Santanę.

Nagrody[ | edytuj kod]

W roku 1979 zdobył pierwszą nagrodę Grammy za album Homenaje a Beny. W ciągu całej swojej kariery był pięciokrotnym laureatem tej nagrody.

Kotły – instrument perkusyjny z rodziny membranofonów. Składa się z błony zwanej membraną, rozpiętej ponad korpusem w kształcie misy, zwyczajowo wykonanym z miedzi. Muzyk grający na kotłach (kotlista) wydobywa z nich dźwięk, uderzając w naciąg instrumentu odpowiednią pałką z wykończeniem filcowym. Inaczej niż w większości bębnów, kotły wydają dźwięk o określonej wysokości, możliwe jest zatem ich strojenie. Z formy instrumentu wojskowego kotły wyewoluowały do postaci nieodzownego elementu orkiestry symfonicznej już w XVIII wieku. Dziś wykorzystują je nie tylko orkiestry symfoniczne i marszowe, ale również zespoły rockowe.Bill Cosby Show (oryg. The Cosby Show) – sitcom autorstwa komika Billa Cosby’ego. Serial składa się z ośmiu sezonów, nakręcono 201 odcinków, każdy z nich trwa około 24 minut. Nadawany był od 20 września 1984, do 30 kwietnia 1992 roku. Przedstawia on afroamerykańską rodzinę Huxtable zamieszkująca w Brooklynie w Nowym Jorku. Serial był hitem w latach 80. W Polsce emitowany był w latach 1991-1998 na TVP1, a później na antenie stacji Wizja Jeden, TV Niepokalanów Puls, Comedy Central i Comedy Central Family.
 • 1979: Homenaje a Beny pamięci Beny Moré
 • 1983: On Broadway
 • 1985: Mambo Diablo
 • 1990: Goza Mi Timbal
 • 2000: Mambo Birdland ludowa muzyka karaibska – pierwsza edycja latin Grammy.
 • Jego muzyka została wykorzystana w wielu filmach, takich jak: The Mambo Kings (1992) i Calle 54 Fernando Trueby, w których to filmach także sam wystąpił. Wystąpił gościnnie jako gwiazda także w programach telewizyjnych takich jak The Cosby Show i Simpsonowie.

  Dave Valentin, właśc. David Joseph Valentin (ur. 29 kwietnia 1952 w Nowym Jorku, zm. 8 marca 2017 tamże) – amerykański flecista jazzowy. Muzyka latynoamerykańska (także Muzyka Ameryki Łacińskiej) – wspólne określenie tańców, rytmów i stylów muzycznych charakterystycznych dla krajów Ameryki Łacińskiej. Za korzenie muzyki latynoamerykańskiej uważa się najczęściej formy muzyczne pochodzące z Kuby, czyli mieszankę hiszpańskich elementów melodycznych i afrykańskich wpływów rytmicznych.

  Zmarł w Nowym Jorku 31 marca 2000 w wyniku komplikacji po operacji kardiochirurgicznej po ataku serca, którego dostał podczas występów w Portoryko. Pochowany został na cmentarzu Woodlawn. Jego córka, Audrey Puente jest meteorologiem, a syn – Richard Anthony Puente, jest muzykiem.

  Miles Dewey Davis III (ur. 26 maja 1926 w Alton, zm. 28 września 1991 w Santa Monica) – amerykański trębacz, lider grup jazzowych i kompozytor, uznawany za jednego z najbardziej znaczących i innowacyjnych muzyków XX wieku. Słynął z ospałego, melodycznego stylu i lakonicznej, czasem konfrontacyjnej osobowości. Był symbolem potencjału komercyjnego muzyki jazzowej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Simpsonowie (ang. The Simpsons) – amerykański animowany serial komediowy dla starszej widowni, wymyślony przez Matta Groeninga (twórcę Futuramy) i emitowany w stacji FOX. Jest satyrycznym spojrzeniem na amerykański styl życia oraz kulturę, a akcja toczy się głównie wokół mieszkającej w Springfield rodziny Simpsonów: Homera, Marge, Barta, Lisy i Maggie. Serial jest produkowany bez przerwy od roku 1989. Do tej pory wyemitowano ponad 500 odcinków (24 sezony). Kolejny, już 25. sezon serialu ruszył w telewizji FOX we wrześniu 2013 roku.
  Dexter Keith Gordon (ur. 27 lutego 1923 w Los Angeles, zm. 25 kwietnia 1990 w Filadelfii) – amerykański muzyk jazzowy (saksofonista tenorowy), kompozytor, lider zespołów, pedagog i aktor.
  Fortepian – strunowy (chordofon), młoteczkowy, klawiszowy instrument muzyczny, zaliczany do rodziny cytr. Współczesny fortepian dysponuje skalą od A2 (czasami najlepsze koncertowe od F2; instrumenty z pocz. XIX wieku od C1 ) do c (88 dźwięków/klawiszy).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Wibrafon - perkusyjny instrument muzyczny, podobny do dzwonków, ksylofonu czy marimby. Zbudowany jest z metalowych płytek (czym odróżnia się od ksylofonu, w którym płytki są drewniane) połączonych z zestawem rur, pełniących rolę rezonatorów i tworzących wibrujące dźwięki przy uderzaniu płytek pałeczkami. Pałeczki mają drewniane lub ratanowe trzonki, a główki owinięte są zwykle włóczką, czasem filcem lub gumą.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Portoryko (hiszp. Puerto Rico – "bogaty port") – terytorium zorganizowane nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych o statusie wspólnoty (US Commonwealth), leżące na wyspie o tej samej nazwie (i kilku innych mniejszych wyspach) w Ameryce Środkowej, nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Karaibskim.

  Reklama