• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tiricz Mir  Podstrony: [1] [2] 3
  Przeczytaj także...
  Ivan Urbanovič (ur. 3 września 1932 r. w Partizánskiej Ľupčy) – słowacki taternik, alpinista, przewodnik tatrzański, ratownik górski i fotograf.Anna Teresa Pietraszek - polska reżyser, dokumentalista, operatorka, fotograf, dziennikarka i taterniczka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego [Instytut Dziennikarstwa], dypl. reż. dokumentu i operatorski, absolwentka Akademii Obrony Narodowej - PSOS[Podyplomowe Studium Operacyjno-Strategiczne} w r. 1993.. Członkini Polskiego Klubu Górskiego. Uczestniczka wielu wypraw wysokogórskich w góry Hindukuszu w Afganistanie i Pakistanie oraz w Himalaje w Nepalu i Indiach. Działała m.in. w Komitecie Ochrony Praw Dziecka. Członkini SFP, sekcja w TVP. Honorowa członkini IPA [International Police Association]. Jest członkinią Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, członek honorowy Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego "Exploratorzy.pl". Członkini Zarządu i współzałożycielka Stowarzyszenia Przyjaciół Ojca Mariana Żelazka oraz Fundacji Golgota Polska na Wschodzie. Inicjatorka i współzałożycielka wspólnoty modlitewnej Misjonarze bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
  Filmy[ | edytuj kod]
  1. Tak daleko do szczytu z 1978 w reż. Anny Teresy Pietraszek (produkcja Interpress Film).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Tirich Mir na SummitPost
  1. Tak daleko do szczytu. www.filmpolski.pl. [dostęp 2014-02-18].
  Hindukusz (paszto: هندوکش; lub Hindu Kūh = هندوکوه i Kūh-e Hind = کوه هند) – system górski w środkowej części Azji mieszczący się w północno-zachodnim Pakistanie oraz centralnym i wschodnim Afganistanie. Hindukusz graniczy z górami Safed Koh na zachodzie, natomiast od wschodu – z wyżyną Pamiru, górami Karakorum oraz z Himalajami.Czechosłowacja (czes. Československo, słow. Česko-Slovensko lub Československo) – państwo w Europie Środkowej istniejące w latach 1918-1938 i 1945-1992. 1 stycznia 1993 w miejscu Czechosłowacji powstały dwa nowe państwa – Czechy i Słowacja. Kraj graniczył z Niemcami (1949-90: NRD i RFN), Polską, ZSRR (1991: Ukrainą), Rumunią (do 1939), Węgrami i Austrią. Stolicą Czechosłowacji była Praga.


  Podstrony: [1] [2] 3  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Góra – wypukła forma ukształtowania terenu o silnie urozmaiconej rzeźbie, wysokościach względnych w stosunku do najbliższych den dolinnych powyżej 300 m i dużym nachyleniu stoków. Ze względu na wysokości względne i stromość stoków wyróżnia się góry niskie, średnie i wysokie. Ze względu na sposób powstania wyróżnia się góry fałdowe, zrębowe, wulkaniczne i ostańce.
  Store Norske leksikon (Wielka encyklopedia norweska) - norweska encyklopedia w języku bokmål. Powstała po fuzji dwóch dużych, tworzących encyklopedie i słowniki wydawnictw norweskich Aschehoug i Gyldendal w 1978 roku, które utworzyły wydawnictwo Kunnskapsforlaget. Były cztery wydania papierowe: pierwsza w latach 1978-1981 w 12 tomach, druga w latach 1986-1989 w 15 tomach, trzecia w latach 1995-1999 w 16 tomach i czwarta w latach 2005-2007 w 16 tomach. Ostatnie wydanie zawierało 150 tys. haseł i 16 tys. ilustracji i zostało opublikowana przy wsparciu finansowym stowarzyszenia Fritt Ord. W 2010 roku ogłoszono, że nie będzie już wydań papierowych encyklopedii. Encyklopedia dostępna jest on-line od 2000 roku, a od 2009 roku może być edytowane przez użytkowników. Kunnskapsforlaget korzysta jednak z pomocy ekspertów przy sprawdzaniu treści zamieszczonych przez czytelników.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Pakistan, Islamska Republika Pakistanu (ang. Islamic Republic of Pakistan; urdu trl. Islāmī Jamhūriyat Pākistān, trb. Islami Dźamhurijat Pakistan) – państwo w południowej części Azji, położone nad Morzem Arabskim, ze stolicą w Islamabadzie.
  Ivan Gálfy (ur. 15 lipca 1933 r. w Partizánskiej Ľupčy, zm. 19 lipca 2011 r.) – słowacki ratownik górski, taternik i himalaista. W latach 1976–2001 naczelnik Pogotowia Górskiego.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.