Timiriaziewskaja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Timiriaziewskaja (ros. Тимирязевская) – stacja moskiewskiego metra linii Sierpuchowsko-Timiriaziewskiej (kod 134). W pobliżu znajduje się stacja Timiriaziewskaja kolei jednoszynowej, którą można dojechać w okolice stacji WDNCh na linii Kałużsko-Ryskiej. Wyjścia prowadzą na ulice Jabłoczkowa i Fonwizina, Szosse Dmitrowskoje, peron stacji Timiriaziewskaja i do hotelu Mołodieżnaja (Молодежная).

Jednonawowa stacja metra - rodzaj konstrukcji stacji metra, posiadającej jedną, szeroką halę peronową z jednym, lub dwoma peronami. Rozwiązanie takie realizuje się na wiele sposobów, takich jak:Metro 2033 (ros. Метро 2033) – postapokaliptyczna powieść Dmitrija Głuchowskiego, opisująca życie ludzi chroniących się w moskiewskim metrze po wojnie atomowej. Opublikowana w Rosji nakładem wydawnictwa Eksmo (Эксмо) w 2005 roku, następnie w 2007 roku wznowiona przez wydawnictwo Populiarnaja litieratura (Популярная литература). W 2007 roku nagrodzona za najlepszy debiut na europejskim konkursie literackim Eurocon w Kopenhadze.

Konstrukcja i wystrój[ | edytuj kod]

Jednopoziomowa, jednonawowa stacja metra z jednym peronem. Jest to jedyna głęboka stacja tego typu w systemie metra. Stację obłożono jasnym marmurem. Podłogi wyłożono ciemnym granitem i marmurem. Na końcu stacji ustawiono wazy z kwiatami. Na środek hallu znajduje się rząd kolumn ozdobiony kutymi elementami z motywem kwiatowym.

Uniwersum Metro 2033 (ros. Вселенная Метро 2033) – międzynarodowy projekt literacki zapoczątkowany przez rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego w 2009 roku z rosyjskim wydawnictwem AST. W Polsce projektem zajmuje się wydawnictwo Insignis Media. Książki serii opisują przygody ludzi na każdym zakątku postapokaliptycznej Ziemi, po wojnie nuklearnej. Największa część historii dzieje się w metrach, gdzie schronili się uciekinierzy podczas III wojny światowej. Po 20 latach nadal pozostają w ukryciu, bez możliwości powrotu na powierzchnię, z powodu panującego tam promieniowania radioaktywnego i aktywności agresywnych mutantów. Uniwersum składa się z kilkudziesięciu powieści wydanych w Rosji, i mniejszej ilości w innych krajach. W Polsce dodatkowo wydano cztery zbiory opowiadań napisane przez polskich fanów. Metro moskiewskie (ros. Московский метрополитен) – system kolei miejskiej, głównie podziemnej, zlokalizowany w stolicy Rosji- Moskwie, liczący łącznie 317,5 km długości i składający się z 12 linii na których znajduje się 190 stacji. Jest najbardziej obciążonym metrem Europy, a także na świecie. Do metra w Moskwie wsiadają codziennie 2.392.200 pasażerów (2002).


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Dmitrij Głuchowski (Dmitry Glukhovsky), Дмитрий Алексеевич Глуховский (ur. 12 czerwca 1979) – rosyjski korespondent wojenny, dziennikarz, radiowiec, prezenter telewizyjny oraz pisarz.
Moskiewska kolej jednoszynowa (ros.: Московская монорельсовая транспортная система (ММТС)) - to system kolei jednoszynowej w stolicy Rosji o długość - 4,7 km, w Północno-wschodnim okręgu administracyjnym. Na trasie znajduje się stacja przesiadkowa do stacji metra Timirjazewskaja, a w pobliżu stacji Wystawocznyj centr znajduje się stacja WDNCh. Nie jest jednak możliwe kontynowanie podróży na tym samym bilecie.
Marmur (z stgr. μάρμαρος marmaros) – skała metamorficzna powstała z przeobrażenia wapieni, rzadziej dolomitów. Składa się głównie z krystalicznego kalcytu lub dolomitu (marmur dolomitowy). Niewielka część geologów jako marmur definiuje wyłącznie skały węglanowe, przeobrażone w warunkach głębokiego metamorfizmu strefy kata (temperatury 500-700 °C, wysokie ciśnienie), nazywając skały przeobrażone w strefach niższego metamorfizmu (epi i mezo) wapieniem krystalicznym. Przeważnie jednak terminu „wapień krystaliczny” używa się w przypadku skał metamorficznych, jako synonimu marmuru dla każdej skały węglanowej, poddanej metamorfizmowi.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Linia Sierpuchowsko-Timiriaziewskaja (ros. Серпуховско-Тимирязевская линия) – linia metra moskiewskiego otwarta 4 listopada 1983 roku. Jej długość wynosi 41,2 km, liczy 25 stacji, a przejazd zajmuje około 63 minuty. Biegnie z południa na północ. Na mapie oznaczana numerem 9 i szarym kolorem. Jest to druga, po linii Arbacko-Pokrowskiej, najdłuższa linia metra w Moskwie. Jednocześnie jest to drugi na świecie (a pierwszy w Europie) najdłuższy tunel metra.
WDNCh (ВДНХ) – stacja moskiewskiego metra (kod 090) linii Kałużsko-Ryskiej zlokalizowana w północno-wschodnim okręgu administracyjnym Moskwy w sąsiedztwie Ogólnorosyjskiego Centrum Wystawowego, do którego dawnej skrótowej nazwy nawiązuje nazwa stacji. W pobliżu znajduje się stacja "Wystawocznyj centr" (Вы́ставочный центр) kolei jednoszynowej. Wyjścia prowadzą na ulice Prospekt Mira, Kosmonawtow i Ostankinskij Projezd.
Linia Kałużsko-Riżskaja (kałusko-ryska; ros. Калу́жско-Ри́жская) – linia metra moskiewskiego oddana do użytku 1 maja 1958. Linia ma długość 37,8 km i liczy 24 stacje. Biegnie od północy do południa miasta. Na mapie oznaczana numerem 6 i pomarańczowym kolorem.

Reklama