• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tim Robbins  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Życie ukryte w słowach (hiszp. La vida secreta de las palabras, ang. The Secret Life of Words) – hiszpański film fabularny z 2005 w reżyserii Isabel Coixet. Główne role w filmie odtwarzali Sarah Polley, ulubiona aktorka Coixet, oraz Tim Robbins. Film dedykowany jest duńskiej lekarce Inge Genefke i jej centrum rehabilitacji ofiar tortur.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Tim Robbins, właśc. Timothy Francis Robbins (ur. 16 października 1958 w West Covina) – amerykański aktor, scenarzysta, reżyser, producent filmowy i muzyk, występował w roli Andy’ego Dufresne w dramacie więziennym Franka Darabonta Skazani na Shawshank (1994), laureat Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego (2004) za rolę Dave’a Boyle w dramacie kryminalnym Clinta Eastwooda Rzeka tajemnic (2003).

  Uniwersytet Kalifornijski, kampus Los Angeles (University of California, Los Angeles, popularnie UCLA) – publiczny amerykański uniwersytet oferujący studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie i dalsze, ulokowany na północy dzielnicy Westwood w mieście Los Angeles. Drugi po Berkeley pod względem daty założenie kampus systemu Uniwersytetu Kalifornijskiego i największy uniwersytet w stanie Kalifornia.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Młodość[ | edytuj kod]

  Urodził się w West Covina w Kalifornii w rodzinie katolickiej jako syn Mary Cecelii (z domu Bledsoe), aktorki, i Gilberta Lee Robbinsa, piosenkarza, aktora i kierownika The Gaslight Cafe. Ma dwie siostry, Adele i Gabrielle, oraz brata Davida. Wychowywał się w Nowym Jorku. W młodym wieku przeprowadził się ze swoją rodziną do Greenwich Village, podczas gdy jego ojciec kontynuował karierę jako członek zespołu folkowego The Highwaymen.

  Teatr uliczny - album studyjny polskiego zespołu hip-hopowego Okoliczny Element. Wydawnictwo ukazało się 28 maja 2014 roku nakładem wytwórni muzycznej Aloha Entertainment. Produkcji nagrań podjęli się Biała Trawa, Mej, Spalchemik, Bimberland, Dohtór-Mej oraz Sandały I Skarpety. Scratche wykonali DJ BRK i DJ Czarli.Gracz – amerykańska tragikomedia z 1992 roku na podstawie powieści Michaela Tolkina pod tym samym tytułem. Film jest satyrą na Hollywood.

  W wieku dwunastu lat zaczął występować w teatrze i wstąpił do klubu teatralnego w nowojorskiej Stuyvesant High School (klasa 1976). W szkole średniej zostaje wyrzucony przez drużynę hokejową za spowodowanie bójki. Spędził dwa lata na Stanowym Uniwersytecie Nowego Jorku w Plattsburgh, a następnie powrócił do Kalifornii, aby studiować w Szkole Filmowej działającej przy UCLA, kończąc studia na wydziale dramatu w 1981 z tytułem bakałarza sztuk. Pracował jako kelner w Hillcrest Country Club.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Przeboje i podboje (ang. High Fidelity) amerykański film z 2000 roku będący ekranizacją powieści Nicka Hornby’ego pod tytułem Wierność w stereo (oryginalny tytuł angielski „High Fidelity”).

  Kariera[ | edytuj kod]

  Jego debiut miał miejsce, gdy mając zaledwie dwanaście lat wraz ze swoim ojcem maszerując w Waszyngtonie zaśpiewał protest song „Ink is Black but the Page is White”, aby zaprotestować przeciw wojnie w Wietnamie. Jako nastolatek występował w Theater for the New City, a latem w teatrze ulicznym, a także w muzycznej wersji książki Antoine’a de Saint-Exupéry’ego Mały Książę. Założył awangardową grupę teatralną Actors' Gang w Los Angeles, gdzie spełniał się jako reżyser teatralny. Zajął się także pisaniem scenariuszy.

  Sean Justin Penn (ur. 17 sierpnia 1960 w Santa Monica, Kalifornia) – amerykański aktor, producent, scenarzysta, reżyser i dziennikarz. Dwukrotny laureat Oscara.Oscar dla najlepszego aktora drugoplanowego jest to kategoria nagrody Oscara przyznawanej przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej dla aktora, który wyróżniał się grą w drugim planie. Nagroda w tej kategorii po raz pierwszy została przyznana 4 marca 1937 roku podczas 9. ceremonii wręczenia Oscarów i nieprzerwanie przyznawana jest do dziś. Rozdanie nagród poprzedza głosowanie w którym uczestniczą tylko sami aktorzy. Po głosowaniu liczone są głosy których większość wskazuje zwycięzcę.

  W 1982 wystąpił jako domowy terrorysta Andrew Reinhardt w trzech odcinkach serialu medycznego NBC St. Elsewhere. W 1985 wystąpił gościnnie w drugim odcinku serialu telewizyjnego ABC Na wariackich papierach „Gunfight at the So-So Corral”.

  Na swoim koncie ma role w takich filmach jak Top Gun, Drabina Jakubowa, Nic do stracenia, Na skróty, Hudsucker Proxy czy Skazani na Shawshank. Oscara zdobył w 2004 za drugoplanową rolę w Rzece tajemnic Clinta Eastwooda. Kreacja przyniosła mu również Złoty Glob.

  Jego najwybitniejszym dziełem reżyserskim jest dramat więzienny Przed egzekucją z Susan Sarandon i Seanem Pennem w rolach głównych (Robbins był także współautorem scenariusza). Za rolę zakonnicy walczącej o wstrzymanie egzekucji młodego gwałciciela i mordercy, Sarandon zdobyła Oscara. Nominowani do tej nagrody zostali Penn i Robbins (za reżyserię).

  Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych. Clinton Eastwood, Jr. (ur. 31 maja 1930 w San Francisco) – amerykański aktor, reżyser, producent i kompozytor filmowy. Wielokrotny zdobywca najważniejszych nagród filmowych – Oscarów i Złotych Globów, a także Palmy Palm (Festiwal w Cannes). Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.
  Zathura – Kosmiczna przygoda (ang. Zathura: A Space Adventure, 2005) – amerykański film przygodowy/fantasy w reżyserii Jona Favreau. Na podstawie książki Chrisa Van Allsburga.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Green Lantern – amerykański film fabularny, w reżyserii Martina Campbella, w oparciu o postaci występujące w komiksach wydawnictwa DC Comics. Film powstał na podstawie komiksu o tym samym tytule w technologii 3D. Green Lantern miał premierę w dniu 17 czerwca 2011 r.
  Kaczor Howard (ang. Howard the Duck) – jest amerykańską komedią science-fiction w reżyserii Willarda Huycka i wyprodukowaną przez George’a Lucasa z 1986 roku. Jest to luźno oparty film na bazie komiksów Marvela, stworzonym przez Steve’a Gerbera. Film skupia się na Howardzie, obcym z planety zamieszkanej przez antropomorficzne kaczki, który zostaje przetransportowany na Ziemię, gdzie spotyka Beverly, początkującą piosenkarkę. Kaczor Howard stara się znaleźć sposób, aby powrócić na swoją planetę i pomaga Beverly z jej karierą. Lucas rozpoczął produkcję filmu po ustąpieniu ze stanowiska prezesa Lucasfilm, aby skupić się na produkcji. Huyck i adaptacji producenta Glorii Katz zmieniła osobowość bohatera i stworzyła mniejszy nacisk na satyryczne opowiadanie, w celu podkreślenia szczególnych skutków pracy Industrial Light & Magic. Film został skrytykowany z powodu decyzji, aby nakręcić film na żywo, a nie jako film animowany oraz z powodu nieprzekonującego wyglądu Howarda.
  Przed egzekucją (tytuł oryginalny Dead Man Walking) - amerykańsko-brytyjski film obyczajowy z 1995 roku na podstawie powieści siostry Helen Prejean.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.061 sek.