Tim Robbins

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tim Robbins, właśc. Timothy Francis Robbins (ur. 16 października 1958 w West Covina) – amerykański aktor, scenarzysta, reżyser, producent filmowy i muzyk, występował w roli Andy’ego Dufresne w dramacie więziennym Franka Darabonta Skazani na Shawshank (1994), laureat Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego (2004) za rolę Dave’a Boyle w dramacie kryminalnym Clinta Eastwooda Rzeka tajemnic (2003).

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Uniwersytet Kalifornijski, kampus Los Angeles (University of California, Los Angeles, popularnie UCLA) – publiczny amerykański uniwersytet oferujący studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie i dalsze, ulokowany na północy dzielnicy Westwood w mieście Los Angeles. Drugi po Berkeley pod względem daty założenie kampus systemu Uniwersytetu Kalifornijskiego i największy uniwersytet w stanie Kalifornia.

Życiorys[ | edytuj kod]

Młodość[ | edytuj kod]

Urodził się w West Covina w Kalifornii w rodzinie katolickiej jako syn Mary Cecelii (z domu Bledsoe), aktorki, i Gilberta Lee Robbinsa, piosenkarza, aktora i kierownika The Gaslight Cafe. Ma dwie siostry, Adele i Gabrielle, oraz brata Davida. Wychowywał się w Nowym Jorku. W młodym wieku przeprowadził się ze swoją rodziną do Greenwich Village, podczas gdy jego ojciec kontynuował karierę jako członek zespołu folkowego The Highwaymen.

Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Teatr uliczny - album studyjny polskiego zespołu hip-hopowego Okoliczny Element. Wydawnictwo ukazało się 28 maja 2014 roku nakładem wytwórni muzycznej Aloha Entertainment. Produkcji nagrań podjęli się Biała Trawa, Mej, Spalchemik, Bimberland, Dohtór-Mej oraz Sandały I Skarpety. Scratche wykonali DJ BRK i DJ Czarli.

W wieku dwunastu lat zaczął występować w teatrze i wstąpił do klubu teatralnego w nowojorskiej Stuyvesant High School (klasa 1976). W szkole średniej zostaje wyrzucony przez drużynę hokejową za spowodowanie bójki. Spędził dwa lata na Stanowym Uniwersytecie Nowego Jorku w Plattsburgh, a następnie powrócił do Kalifornii, aby studiować w Szkole Filmowej działającej przy UCLA, kończąc studia na wydziale dramatu w 1981 z tytułem bakałarza sztuk. Pracował jako kelner w Hillcrest Country Club.

Gracz – amerykańska tragikomedia z 1992 roku na podstawie powieści Michaela Tolkina pod tym samym tytułem. Film jest satyrą na Hollywood. Złote Globy dla najlepszego aktora drugoplanowego jest to kategoria Złotych Globów, przyznawana od 1944 roku przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej.

Kariera[ | edytuj kod]

Jego debiut miał miejsce, gdy mając zaledwie dwanaście lat wraz ze swoim ojcem maszerując w Waszyngtonie zaśpiewał protest song „Ink is Black but the Page is White”, aby zaprotestować przeciw wojnie w Wietnamie. Jako nastolatek występował w Theater for the New City, a latem w teatrze ulicznym, a także w muzycznej wersji książki Antoine’a de Saint-Exupéry’ego Mały Książę. Założył awangardową grupę teatralną Actors' Gang w Los Angeles, gdzie spełniał się jako reżyser teatralny. Zajął się także pisaniem scenariuszy.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Przeboje i podboje (ang. High Fidelity) amerykański film z 2000 roku będący ekranizacją powieści Nicka Hornby’ego pod tytułem Wierność w stereo (oryginalny tytuł angielski „High Fidelity”).

W 1982 wystąpił jako domowy terrorysta Andrew Reinhardt w trzech odcinkach serialu medycznego NBC St. Elsewhere. W 1985 wystąpił gościnnie w drugim odcinku serialu telewizyjnego ABC Na wariackich papierach „Gunfight at the So-So Corral”.

Na swoim koncie ma role w takich filmach jak Top Gun, Drabina Jakubowa, Nic do stracenia, Na skróty, Hudsucker Proxy czy Skazani na Shawshank. Oscara zdobył w 2004 za drugoplanową rolę w Rzece tajemnic Clinta Eastwooda. Kreacja przyniosła mu również Złoty Glob.

Jego najwybitniejszym dziełem reżyserskim jest dramat więzienny Przed egzekucją z Susan Sarandon i Seanem Pennem w rolach głównych (Robbins był także współautorem scenariusza). Za rolę zakonnicy walczącej o wstrzymanie egzekucji młodego gwałciciela i mordercy, Sarandon zdobyła Oscara. Nominowani do tej nagrody zostali Penn i Robbins (za reżyserię).

Nagroda Gildii Aktorów Ekranowych za wybitny występ aktora w roli drugoplanowej jest jedną z nagród przyznawanych aktorom, pracującym w przemyśle filmowym, przez Gildię Aktorów Ekranowych od 1995 roku.Sean Justin Penn (ur. 17 sierpnia 1960 w Santa Monica, Kalifornia) – amerykański aktor, producent, scenarzysta, reżyser i dziennikarz. Dwukrotny laureat Oscara.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Oscar dla najlepszego aktora drugoplanowego jest to kategoria nagrody Oscara przyznawanej przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej dla aktora, który wyróżniał się grą w drugim planie. Nagroda w tej kategorii po raz pierwszy została przyznana 4 marca 1937 roku podczas 9. ceremonii wręczenia Oscarów i nieprzerwanie przyznawana jest do dziś. Rozdanie nagród poprzedza głosowanie w którym uczestniczą tylko sami aktorzy. Po głosowaniu liczone są głosy których większość wskazuje zwycięzcę.
Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych.
Clinton Eastwood, Jr. (ur. 31 maja 1930 w San Francisco) – amerykański aktor, reżyser, producent i kompozytor filmowy. Wielokrotny zdobywca najważniejszych nagród filmowych – Oscarów i Złotych Globów, a także Palmy Palm (Festiwal w Cannes). Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.
Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.
Zathura – Kosmiczna przygoda (ang. Zathura: A Space Adventure, 2005) – amerykański film przygodowy/fantasy w reżyserii Jona Favreau. Na podstawie książki Chrisa Van Allsburga.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

Reklama