Tim Rice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tim Rice (ur. 10 listopada 1944) – poeta angielski, twórca tekstów piosenek i musicali, m.in. Jesus Christ Superstar, Evita, Chess, Aida. W 1993 roku zdobył Oscara w kategorii najlepsza piosenka za „A Whole New World”.

Björn Ulvaeus (IPA: [bjœːɳ ɵlˈveːɵs], ur. 25 kwietnia 1945 w Göteborgu) – szwedzki autor tekstów piosenek, kompozytor, gitarzysta i wokalista. Wraz z żoną, Agnethą Fältskog, występował w zespole ABBA. Mają dwoje dzieci Lindę Ulvaeus i Christiana Ulvaeusa. Po rozwodzie z Agnethą ożenił się z Leną Kallersjö. Z tego związku ma dwie córki: Emmę Ulvaeus i Annę Ulvaeus.Elton Hercules John (ur. 25 marca 1947 jako Reginald Kenneth Dwight w Londynie w dzielnicy Pinner) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, pianista i okazjonalnie aktor. Współpracuje z tekściarzem Bernie Taupinem od 1967r. Do tej pory są autorami 30 albumów.

Współpracował m.in. z Andrew Lloyd Webberem, Freddiem Mercurym, Eltonem Johnem, Bennym Anderssonem oraz Björnem Ulvaeusem. Jest autorem słów piosenek do filmu Walta DisneyaKról Lew.

Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Musicale[ | edytuj kod]

 • 1968: Józef i cudowny płaszcz snów w technikolorze, muzyka – Andrew Lloyd Webber
 • 1970: Jesus Christ Superstar, muzyka – Andrew Lloyd Webber
 • 1976: Evita, muzyka – Andrew Lloyd Webber
 • 1983: Blondel, muzyka – Stephen Oliver
 • 1984: Chess, muzyka – Benny Andersson i Björn Ulvaeus
 • 1986: Cricket, muzyka – Andrew Lloyd Webber
 • 1992: Tycoon, muzyka – Michel Berger (anglojęzyczna adaptacja francuskiego musicalu Starmania z 1979 roku; oryginalne francuskie słowa: Luc Plamondon)
 • 1994: Beauty and the Beast, muzyka – Alan Menken (dla 9 nowych piosenek, do pozostałych słowa napisał Howard Ashman)
 • 1996: Heathcliff, muzyka – John Farrar
 • 1997: Król Lew, muzyka – Elton John
 • 1997: King David, muzyka – Alan Menken
 • 2000: Aida, muzyka – Elton John
 • 2005: The Likes of Us, muzyka – Andrew Lloyd Webber (napisany w 1965 roku, jednak po raz pierwszy wystawiony podczas Sydmonton Festival 9 lipca 2005 roku)
 • 2011: The Wizard of Oz, muzyka – Andrew Lloyd Webber (główny tekściarz produkcji: E.Y. Harburg)
 • 2013: From Here to Eternity, muzyka – Stuart Bryson (oparty na powieści Jamesa Jonesa pod tym samym tytułem)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The 65th Academy Awards / 1993 (ang.). oscars.org. [dostęp 2015-06-22].
  2. The British Theatre Guide: First Lloyd Webber/Rice Collaboration on CD (ang.). britishtheatreguide.info. [dostęp 2015-06-22].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Tim Rice w bazie IMDb (ang.)
 • Oficjalna strona Tima Rice’a
 • Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie. Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.
  Warto wiedzieć że... beta

  Evita to musical powstały w roku 1976 z muzyką Andrew Lloyda Webbera i librettem Tima Rice’a. Jest opartą na faktach muzyczną biografią Evy Perón-Duarte – drugiej żony prezydenta Argentyny Juana Peróna. Dzieło jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej wystawianych dzieł kompozytora, w 1996 roku Alan Parker nakręcił jego adaptację filmową.
  Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.
  Król Lew – broadwayowski musical powstały na podstawie filmu Disneya o tej samej nazwie, zdobywca Tony Awards. Przedstawienie zostało wyreżyserowane przez Julie Taymor, a jego premiera odbyła się 31 lipca 1997 w Minneapolis.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Reklama