• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tiburzio Vergelli

  Przeczytaj także...
  Sykstus V (łac. Xystus V, właśc. Felice Peretti OFMConv lub Felice Peretti di Montalti; ur. 13 grudnia 1521 w Grottammare, zm. 27 sierpnia 1590 w Rzymie) – papież w okresie od 24 kwietnia 1585 do 27 sierpnia 1590.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Chrzcielnica – zbiornik wypełniony wodą święconą, najczęściej w kształcie kielicha, przeznaczony do sakramentu chrztu. Wykonany z kamienia, metalu lub drewna. Forma dekoracji i proporcji zmieniała się wraz z obowiązującymi stylami w architekturze.
  Pomnik Sykstusa V zrealizowany w Camerino.

  Tiburzio Vergelli (ur. 1551 w Camerino, zm. 1609 w Recanati) – włoski rzeźbiarz i odlewnik.

  Urodził się w miejscowości Camerino, należącej do prowincji Marche. Szkolił się w tamtejszym warsztacie Antonio Calcagniego i Girolama Lombardo . Do jego wczesnych dzieł należy pomnik papieża Sykstusa V, stojący w jego rodzinnym mieście.

  Krótko po wyborze nowego papieża, Urbana VIII, stworzył następny pomnik Sykstusa przeznaczony dla loretańskiej Bazylika Santa Casa.

  Loreto – miejscowość i gmina w środkowych Włoszech, w regionie Marche, w prowincji Ankona, nad Adriatykiem. Według danych na rok 2010 gminę zamieszkiwało 12 325 osób przy gęstości zaludnienia 696,7 os./km².Sebastiano Sebastiani (ur. w Camerino, zm. w Recanati w 1626 r.) – włoski rzeźbiarz i odlewnik, przedstawiciel szkoły rzeźbiarskiej z regionu Marche.

  Statua ta wiernie wykorzystuje wzorzec poprzedniej. Jego dziełem są również drzwi południowe zdobiące tą samą świątynie. Między 1600 a 1608 rokiem pracował w Loreto nad chrzcielnicą, razem z Sebastiano Sebastianim i Giovannim Battistą Vitalim. Zmarł w 1609 roku w Recanati.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • "Scultura nelle Marche" a cura di Pietro Zampetti, Nardini Editore
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Antonio Calcagni (ur. w 1536 roku w Recanati, zm. w 1593 r. tamże) – włoski rzeźbiarz i odlewnik, tworzący w okresie późnego renesansu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Giovanni Battista Vitali (ur. 18 lutego 1632 w Bolonii, zm. 12 października 1692 w Modenie) – włoski kompozytor i wiolonczelista.
  Girolamo Lombardo (ur. w 1506 roku w Ferrarze, zm. w 1590 r. w Recanati) – włoski rzeźbiarz i odlewnik, działający głównie na terenie regionu Marche.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Sanktuarium Santa Casa w Loreto (wł. Santa Casa di Loreto) – rzymskokatolickie sanktuarium Świętego Domku we włoskim Loreto. Sanktuarium Domu Świętego składa się z XV-wiecznej bazyliki oraz z starożytnego Santa Casa. Na całym świecie znajdują się kopie Świętego Domku, wokół których tworzone są sanktuaria, m.in. w Pradze, Santa Fe (Nowy Meksyk, USA), a także w kilku miastach w Polsce, gdzie nazywa się je domkami loretańskimi.
  Camerino – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Marche, w prowincji Macerata. Znane jest przede wszystkim z Uniwersytetu założonego w 1336 roku.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Marche (wł. Marche, wym. ˈmɑrkɛ; w języku polskim używane również Marchia Ankońska) – region administracyjny w środkowych Włoszech, ciągnący się na płd. wsch. od San Marino, nad Adriatykiem na długości 160 km. Graniczy z następującymi regionami: Emilia-Romania, Toskania, Umbria, Lacjum i Abruzja. Zajmuje powierzchnię 9694 km², zamieszkuje go 1,4 miliona osób, a stolicą jest Ankona (104 000 mieszkańców). Gęstość zaludnienia wynosi 147 osób na km². Jest to region wybitnie rolniczy, z przeważającymi w krajobrazie starannie utrzymanymi winnicami, gajami oliwnymi, polami, łąkami i pastwiskami. W przemyśle istotne gałęzie stanowi przemysł obuwniczy, papierniczy oraz wyrób instrumentów muzycznych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.998 sek.