Thuin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Thuin – miasto i gmina w Belgii w Walonii w prowincji Hainaut. W 2017 roku miasto liczyło 14 601 mieszkańców.

Lista światowego dziedzictwa (ang. World Heritage List; fr. Liste du patrimoine mondial) – lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, filii ONZ, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości. Lista obejmuje (w czerwcu 2013) 981 obiektów w 160 krajach, w tym 759 obiektów dziedzictwa kulturowego (K), 193 przyrodniczego (P) i 29 mieszanych (K, P). O wpisaniu danego obiektu na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 r. Nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje. Jeżeli wniosek o wpisanie danego miejsca na listę nie zostanie uwzględniony, może być złożony ponownie.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

Historia[ | edytuj kod]

Obszar ten był używany już w czasach rzymskich do pochówku zmarłych ok. II i III wieku. Najwcześniejsza znana nazwa osady brzmi Thudinium Castellum zapisana przez opactwo w Lobbes, które wymienia różne miejscowości leżące w sąsiedztwie, których mieszkańcy muszą zapłacić dziesięcinę. W roku 888 wieś przeszła do biskupstwa Liège.

Ludwik XIV Wielki, Król Słońce (ur. 5 września 1638 w Saint-Germain-en-Laye, zm. 1 września 1715 w Wersalu) – król Francji i Nawarry 1643–1715, syn Ludwika XIII, z dynastii Burbonów.Traktaty w Nijmegen – seria traktatów podpisanych w holenderskim mieście Nijmegen w okresie od sierpnia 1678 do grudnia 1679, kończąca wojnę holenderską, toczoną pomiędzy Królestwem Francji, Biskupstwem Münster i Królestwem Szwecji a Republiką Zjednoczonych Prowincji, Królestwem Hiszpanii, Brandenburgią, Królestwem Danii i Świętym Cesarstwem Rzymskim.

Sto lat później książę-biskup Notger wybudował w Thuin mury obronne.

W 1048 roku w bitwie pod Thuin zabity został Adalbert Lotaryński przez Gotfryda II Brodatego. W 1654 roku hiszpańskie wojska bezskutecznie próbowały zdobyć miasto. Wierzono, że szczęście przynosi im Święty Roch, więc co roku w trzecią niedzielę maja do dziś odbywają się procesje wojskowe upamiętniające wydarzenia z 1654 roku. W 1675 roku Ludwik XIV zajął miasto do czasu podpisania traktatów w Nijmegen w 1678 roku.

Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Lobbes – miasto i gmina w Belgii, w prowincji Hainaut, w dystrykcie Thuin. 5 693 mieszkańców (2012). Łączna powierzchnia wynosi 32,0 km², co daje 180 osoby/km².

Miasto Thuin jest siedzibą Fédération Cynologique Internationale.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI, Fédération Cynologique Internationale) mająca siedzibę w Belgii (adres: Place Albert 1er, 13; B-6530 Thuin) – nadrzędna jednostka dla głównych organizacji kynologicznych w Europie, Azji, Afryce, Ameryce Środkowej, Ameryce Południowej, Australii, Nowej Zelandii. Wyjątkiem są między innymi Stany Zjednoczone nienależące do FCI, które posiadają wiele organizacji kynologicznych, najwiekszą United Kennel Club UKC, AKC - American Kennel Club oraz jeszcze wiele innych i Wielka Brytania - KC(UK). Nie należy mylić z Federación Canina Internacional (F.C.I.).
Gotfryd II Brodaty (zm. 1069) - książę Górnej Lotaryngii w latach 1044-1047 (jako Gotfryd III) i Dolnej Lotaryngii w latach 1065-1069 (jako Gotfryd II).
Region Waloński (fr. Région wallonne, niem. Wallonische Region) – francuskojęzyczny region w południowej części Belgii, stanowiący jeden z trzech regionów federalnych tego kraju, zwyczajowo zwany Walonią. Jego stolicą jest Namur.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Biskupstwo Liège (niem. Fürstbistum Lüttich, fr. Principauté de Liège) – dawne państwo wchodzące w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego ze stolicą w mieście Liège (łac. Leodium) w dzisiejszej Belgii.
Święty Roch OFS (ur. w Montpellier we Francji, zm. przed rokiem 1420; w literaturze spotykana jest data urodzin przypadająca na rok 1295 oraz ok. 1345-1350, a data śmierci 1327 w Montpellier oraz 1377 lub 1378 w Voghera we Włoszech) − tercjarz franciszkański, święty Kościoła katolickiego.
Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

Reklama