• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Thomas Luckmann

  Przeczytaj także...
  Społeczny konstrukcjonizm lub społeczny konstruktywizm – kierunek, jaki wyodrębnił się z socjologii wiedzy i upowszechnił się wraz z rozkwitem teorii postmodernistycznej, zasadzający się na przekonaniu, że ludzie postrzegają rzeczywistość poprzez pryzmat swojej kultury i doświadczeń, przypisując temu, co odnotowują, określone znaczenia, i w związku z tym nikt nie może zaobserwować obiektywnej rzeczywistości, oderwanej od nadawanych znaczeń i kontekstów.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

  Thomas Luckmann (ur. 14 października 1927 w Jesenicach w Jugosławii, zm. 10 maja 2016) – niemiecki socjolog, profesor na Uniwersytecie w Konstancji w Niemczech.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Studiował filozofię, germanistykę, językoznawstwo romańskie, literaturę, lingwistykę porównawczą oraz psychologię na uniwersytetach w Wiedniu i Innsbrucku, a od 1949 także w nowojorskiej New School for Social Research, gdzie poznał Alfreda Schütza, głównego reprezentanta socjologii fenomenologicznej. Po uzyskaniu dyplomu z socjologii w Nowym Jorku, wykładał w New School na wydziale socjologii (1960-1965). W 1965 powrócił do Europy, na niemiecki uniwersytet we Frankfurcie. W 1970 przeniósł się na uniwersytet w Konstancji, gdzie pracował aż do przejścia na emeryturę w 1994.

  Konstancja (niem. Konstanz; staropol. Kostnica) – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg, w regionie Hochrhein-Bodensee, siedziba powiatu Konstancja oraz wspólnoty administracyjnej Bodanrück-Untersee. Leży nad Jeziorem Bodeńskim. Miasto uniwersyteckie, z wyższą szkołą zawodową, rozwinięty przemysł farmaceutyczny i maszynowy, ważny ośrodek turystyczny.Alfred Schütz (ur. 13 kwietnia 1899 w Wiedniu, zm. 20 maja 1959 w Nowym Jorku) – austriacki filozof i socjolog, główny reprezentant socjologii fenomenologicznej.

  Jego najbardziej znane książki to Społeczne tworzenie rzeczywistości (The Social Construction of Reality, 1966, współautor Peter L. Berger, wyd. pol. 1983) oraz Struktury świata przeżywanego (Structures of the Life-World, 1982, współautor Alfred Schütz).

  Zajmował się przede wszystkim socjologią wiedzy, socjologią religii, socjologią komunikacji, filozofią nauki.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców (skr. „Królestwo SHS”; serb.-chorw. Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca, Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца) – państwo europejskie powstałe 1 grudnia 1918 po zakończeniu I wojny światowej i po rozpadzie Austro-Węgier. W obiegu nieoficjalnym nazywane „Jugosławią” – krajem południowych Słowian. W 1929 formalnie przemianowane na Jugosławię.

  Wybrane prace[ | edytuj kod]

  W jego dorobku publikacyjnym znajdują się m.in.:

 • Społeczne tworzenie rzeczywistości (The Social Construction of Reality, 1966, współautor Peter Berger, wyd. pol. 1983)
 • Socjologia języka (The Sociology of Language, 1975)
 • Struktury świata przeżywanego (Structures of the Life-World, 1982, współautor Alfred Schütz)
 • Świat przeżywany i społeczna rzeczywistość (Life-World and Social Realities, 1983)
 • Niewidzialna religia. Problem religii w nowoczesnym społeczeństwie (The Invisible Religion. The Problem of Religion in Modern Society, 1967, wyd. pol. Kraków 1996, wyd. II Kraków 2006, wyd. III Kraków 2011)
 • Zob. też: Marcin K. Zwierżdżyński: Gdzie jest religia? Pięć dychotomii Thomasa Luckmanna, Kraków 2009.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • konstrukcjonizm społeczny
 • Fenomenologia
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Julia Wandt: Ein Klassiker der Soziologie (niem.). idw-online.de, 13 maja 2016. [dostęp 2016-05-17].
  2. Luckmann, Thomas (1927-2016). Katalog Biblioteki Narodowej. [dostęp 2016-05-17].
  3. Thomas Luckmann (niem.). Katalog Niemieckiej Biblioteki Narodowej. [dostęp 2016-05-17].
  Fenomenologia – XX-wieczny kierunek filozoficzny, którego głównymi twórcami i reprezentantami są Edmund Husserl oraz Max Scheler (w dużej mierze niezależny od Husserla), a także wytworzona przez ten kierunek metoda badań filozoficznych, stosowana przez filozofów egzystencji.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Socjologia wiedzy – dział socjologii szczegółowej analizujący związki między warunkami powstawania wiedzy (nauki) a jej treścią; bada kontekst ich występowania oraz ustala prawidłowości pojawiania się określonych typów myślenia i wiedzy.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Jesenice – miasto w północno-zachodniej Słowenii, siedziba gminy Jesenice. Według stanu na dzień 1 stycznia 2016 roku liczy 12 923 mieszkańców.
  14 października jest 287. (w latach przestępnych 288.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 78 dni.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Bibilioteca Nacional do Brasil (pol. Brazylijska Biblioteka Narodowa) jest instytucją chroniącą dziedzictwo dokumentalne i bibliograficzne Brazylii, znajduje się w Rio de Janeiro, przy placu Cinelândia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.933 sek.