Thomas Holcomb

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.zolnierz-lotnictwo .naglowek{color:black;background:#95a7b9}.mw-parser-output .infobox.zolnierz-marynarka .naglowek{color:white;background:#6082B6}.mw-parser-output .infobox.zolnierz-lądowe .naglowek{color:white;background:#556B2F}.mw-parser-output .infobox.zolnierz-paramilitarny .naglowek{color:black;background:#b6b3c7}

Thomas Holcomb (ur. 5 kwietnia 1879 w New Castle, zm. 24 maja 1965 tamże) – amerykański wojskowy, komendant i generał piechoty morskiej, a następnie dyplomata, ambasador w Południowej Afryce.

Generał – wysoki stopień wojskowy, a także grupa stopni generalskich. Nazwa pochodzi z łacińskiego generalis (główny, nadrzędny) i oznaczała początkowo głównego dowódcę wojska lub konkretnego rodzaju broni. W tym znaczeniu, stopień generała, jako naczelnego dowódcy całych sił zbrojnych państwa, zachował się obecnie jedynie w Szwajcarii.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się 5 kwietnia 1879 r. w New Castle w stanie Delaware jako syn Thomasa Holcomba, prawnika, kongresmena stanowego i urzędnika oraz Elizabeth Hindman Barney. Rodzina przeniosła się do Waszyngtonu w 1893 r., gdy jego ojciec został zatrudniony w Departamencie Skarbu. W 1897 r. Holcomb ukończył liceum.

Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.Major (skrót mjr) – stopień oficerski używany w armiach wielu krajów. W wojsku polskim jest to stopień niższy od podpułkownika, wyższy od kapitana. Major wchodzi w skład korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – w skład korpusu oficerów sztabowych. Odpowiednikiem majora w marynarce wojennej jest komandor podporucznik a w policji podinspektor Policji.

W 1900 r. wstąpił do United States Marine Corps, służąc we Flocie Północnego Atlantyku (1902–1903), po czym awansował na porucznika. Od 1904 r. służył na Filipinach, a od 1905 r. w Pekinie. Trzy lata później został awansowany na kapitana i wrócił do Chin jako attaché morski. Pozostał tam do 1914 r., m.in. ucząc się języka chińskiego. W latach 1901, 1902, 1903, 1907 i 1908 należał do Marine Corps Rifle Team. Był również mistrzem świata w strzelaniu długodystansowym. W 1914 r. wrócił do USA i został oficerem szkoleniowym w dowództwie korpusu piechoty morskiej, z czasem awansując na majora.

Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych. Podpułkownik (ppłk) – wysoki stopień oficerski. W Wojsku Polskim bezpośrednio poprzedzający pułkownika, a powyżej stopnia majora. Jest zaliczany w skład korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – w skład korpusu oficerów sztabowych.

Od sierpnia 1917 r. do stycznia następnego roku dowodził w Quantico 2. Batalionem 6. Pułku Piechoty Morskiej, który przygotowywał się do walk w Europie. Następnie do lipca dowodził tym oddziałem we Francji, walcząc pod Belleau Wood. Za zasługi w walkach na froncie I wojny światowej odznaczono go Krzyżem Marynarki Wojennej, Srebrną Gwiazdą z trzema liśćmi dębu i Purpurowym Sercem oraz francuską Legią Honorową i trzykrotnie Krzyżem Wojennym z brązowymi palmami. W 1920 r. został mianowany podpułkownikiem.

Franklin Delano Roosevelt ([ˈfræŋklɪn ˈdɛlənoʊ ˈroʊzəˌvɛlt], ur. 30 stycznia 1882 w Hyde Parku, zm. 12 kwietnia 1945 w Warm Springs) – amerykański polityk, 32. prezydent Stanów Zjednoczonych, wybierany na ten urząd w latach 1933–1945 czterokrotnie z ramienia Partii Demokratycznej. Jedyny w historii prezydent USA pełniący urząd dłużej niż dwie kadencje, co doprowadziło do wejścia w życie w 1951 XXII Poprawki do Konstytucji, ograniczającej liczbę kadencji do dwóch (wcześniej był to tylko konwenans konstytucyjny oparty na decyzji pierwszego prezydenta USA George’a Washingtona, który zrezygnował z ubiegania się o trzecią kadencję, twierdząc, że byłaby ona niedemokratyczna). Generał – wysoki stopień wojskowy, a także grupa stopni generalskich. Nazwa pochodzi z łacińskiego generalis (główny, nadrzędny) i oznaczała początkowo głównego dowódcę wojska lub konkretnego rodzaju broni. W tym znaczeniu, stopień generała, jako naczelnego dowódcy całych sił zbrojnych państwa, zachował się obecnie jedynie w Szwajcarii.

Po wojnie kontynuował służbę na Kubie w Guantanamo (1922–1924), po czym wrócił do kraju, by uczęszczać do United States Army Command and General Staff College w Fort Leavenworth. W latach 1925–1927 służył w wydziale operacyjno-treningowym dowództwa piechoty morskiej w Waszyngtonie. Następnie wrócił do Pekinu, kierować wydziałem morskim amerykańskiego poselstwa, a w 1928 r. został mianowany pułkownikiem. W latach 1930–1932 ukończył kolejno Naval War College i Army War College.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Alexander Archer Vandegrift (ur. 13 marca 1887 w Charlottesville, zm. 8 maja 1973 w Bethesda) – amerykański dowódca wojskowy, generał US Marine Corps (piechoty morskiej) z okresu II wojny światowej. Jedyny oficer Korpusu, który – będąc w czynnej służbie – został czterogwiazdkowym generałem.

Od 1932 r. służył w Biurze Operacji Morskich, w 1935 r. został awansowany na generała brygady, a rok później na generała majora. W 1935 r. został dowódcą piechoty morskiej. Jako komendant marines znacząco zwiększył zdolności formacji do działań desantowych z morza oraz doprowadził do zwiększenia jej stanu liczbowego z 16 tys. ludzi (1935) przez 50 tys. w połowie 1941 r. i 143 tys. pod koniec tego roku do 300 tys. w 1945 r., zgrupowanych w 6 dywizji i 4 skrzydła. W 1940 r. otrzymał nominację na drugą kadencję na stanowisku komendanta marines, a w 1942 r. odebrał awans na generała porucznika. Ceniony za umiejętności szkoleniowe, kładł duży nacisk na trening.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Silver Star, Silver Star Medal (pol. Srebrna Gwiazda, Medal Srebrnej Gwiazdy) – gwiazda Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych przyznawana żołnierzom sił zbrojnych USA za odwagę w obliczu nieprzyjaciela. W szczególnych wypadkach może być przyznana również żołnierzom innych państw. Jest to czwarte najwyższe amerykańskie odznaczenie wojskowe po Medalu Honoru, Krzyżu za Wybitną Służbę i Medalu za Wybitną Służbę. Odznaczenie może być nadane wielokrotnie. Kolejne nadanie jest oznaczane poprzez nałożenie na wstążkę (oraz baretkę) brązowej odznaki w formie pęku liści dębowych (oak leaf cluster) w Siłach Lądowych i Powietrznych, lub złotej pięcioramiennej gwiazdki w Marynarce Wojennej, Piechocie Morskiej i Straży Wybrzeża USA. Pięć odznak brązowych lub gwiazdek złotych jest zastępowanych odznaką względnie gwiazdką srebrną.

Jednocześnie Holcomb nie miał operacyjnej zwierzchności nad jednostkami piechoty morskiej w polu, prowadził jedynie szkolenie i ekwipował oddziały. W 1942 r., po sporach między adm. Richmondem Kellym Turnerem i gen. mjr Alexandrem Vandegriftem na tle operacji na Guadalcanal, Holcomb naciskał na wyznaczenie jasnych linii podległości w łączonych operacjach, w efekcie czego dowódcy marynarki i piechoty morskiej mieli mieć równy status. Sprzeciwiał się integracji rasowej korpusu, twierdząc że pomniejszy zdolności bojowe.

Fort Leavenworth – baza United States Army znajdująca się w hrabstwie Leavenworth w stanie Kansas na północnym wschodzie tego stanu. Jest to najstarszy fort/baza US Army na zachód od Waszyngtonu, użytkowany bez przerwy od ponad 180 lat. Fort Leavenworth był w przeszłości nazywany „intelektualnym ośrodkiem Armii”.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W 1943 r. osiągnął wiek emerytalny, jednak prezydent Franklin Roosvelt zdecydował o pozostawieniu go na stanowisku, lecz Holcomb naciskał na wyznaczenie młodszego następcy i odszedł na emeryturę 1 stycznia 1944 r., gdy został awansowany na generała jako pierwszy oficer w historii korpusu piechoty morskiej. Kolejne cztery lata spędził na stanowisku ambasadora w Południowej Afryce, gdzie unikał stanowczej krytyki rasistowskiej polityki miejscowego rządu. W 1948 r. wrócił do USA.

Republika Kuby (nazwa oficjalna República de Cuba) – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Zmarł 24 maja 1965 r. w New Castle.

Od 1916 r. żonaty z Beatrice Miller Clover.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Priscilla Mary Roberts: Holcomb, Thomas (1879–1965). W: World War II: The Definitive Encyclopedia and Document Collection: The Definitive Encyclopedia and Document Collection. Spencer C. Tucker (red.). T. II. ABC-CLIO, 2016, s. 794–795. ISBN 978-1-85109-969-6. [dostęp 2020-07-23]. (ang.)
  2. Holcomb, Thomas (1879-1965), commandant of the U.S. Marine Corps and diplomat, American National Biography, DOI10.1093/anb/9780198606697.001.0001/anb-9780198606697-e-0600286 [dostęp 2020-07-23] (ang.).
  3. Gen Thomas Holcomb (1879-1965), Find A Grave [dostęp 2020-07-23] (ang.).
Filipiny, oficjalnie Republika Filipin (fil.: Pilipinas, Republika ng Pilipinas, ang.: Philippines, Republic of the Philippines ) – państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Azji, położone na Archipelagu Filipińskim na Oceanie Spokojnym. Od północy Filipiny oblewane są wodami cieśniny Luzon, od zachodu wodami Morza Południowochińskiego. Archipelag oddzielony od wyspy Borneo Morzem Sulu oraz Morzem Celebes od pozostałych wysp Indonezji. Od wschodu Filipiny otoczone są wodami Morza Filipińskiego. Położenie w strefie klimatu równikowego powoduje, że Filipiny narażone są na częste tajfuny. Bliskość pacyficznego pierścienia ognia naraża je na częste trzęsienia ziemi. Jest to jednak jeden z najbogatszych obszarów na świecie pod względem bioróżnorodności. Cały archipelag składa się z 7107 wysp, lecz najczęściej dzieli się go na trzy główne jednostki: Luzon, Visayas i Mindanao. Stolicą Filipin jest Manila.Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.
Warto wiedzieć że... beta

Generał brygady – wysoki stopień wojskowy. W Wojsku Polskim najniższy stopień generalski. Niższym stopniem jest pułkownik, a wyższym generał dywizji.
Język chiński (chiń. upr. 汉语, chiń. trad. 漢語, pinyin Hànyǔ; lub chiń. upr./chiń. trad. 中文, pinyin Zhōngwén) – język lub grupa spokrewnionych języków (tzw. makrojęzyk), należących do rodziny chińsko-tybetańskiej.
Naval Station Guantanamo Bay − baza Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Zatoce Guantánamo, na terytorium Kuby dzierżawionym przez Stany Zjednoczone. Leży niedaleko na południe od kubańskiego miasta Guantánamo. Zajmuje teren o całkowitej powierzchni 117,6 km², po obu stronach wejścia do zatoki.
Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych (ang. United States Department of the Treasury) stanowi departament Gabinetu Stanów Zjednoczonych. Został ustanowiony poprzez akt Kongresu w 1789 roku. Jest zarządzany poprzez Sekretarza Skarbu Państwa. Pierwszym Sekretarzem Skarbu był Alexander Hamilton, który został zaprzysiężony 11 września 1789 roku przez Prezydenta George Washingtona.
Purple Heart (ang. Purpurowe Serce) − amerykańskie odznaczenie wojskowe, ustanowione 3 lutego 1932., przyznawane w imieniu prezydenta Stanów Zjednoczonych tym, którzy zostali ranni albo zabici w czasie służby wojskowej w Armii Stanów Zjednoczonych lub walcząc u jej boku, po 5 kwietnia 1917 roku. Medal zajmuje jedenaste miejsce w hierarchii amerykańskich odznaczeń wojskowych.
Krzyż Marynarki Wojennej (ang. Navy Cross) – amerykańskie, najwyższe odznaczenie wojskowe nadawane przez departament marynarki wojennej. Drugie w starszeństwie, po Medalu Honoru, odznaczenie nadawane za odwagę. Krzyż Marynarki został ustanowiony i zatwierdzony przez Kongres Stanów Zjednoczonych 4 lutego 1919 roku, z mocą wsteczną do 6 kwietnia 1917. Przeznaczony jest dla żołnierzy marynarki, piechoty morskiej i straży wybrzeża, ale może być nadawany żołnierzom innych rodzajów sił zbrojnych. Jest odpowiednikiem Krzyża Sił Powietrznych w lotnictwie i Krzyża za Wybitną Służbę w wojskach lądowych.
Piechota morska – w niektórych krajach nazwa oddziałów wojska, wyszkolonych i wyekwipowanych specjalnie do morskich operacji desantowych i walk w rejonach przybrzeżnych, w tym także do szturmu na umocnione pozycje przeciwnika na wybrzeżu (plażach, w portach itd.) i rajdów połączonych ze zorganizowanym wycofaniem. Jednostki te często podporządkowane są organizacyjnie marynarce wojennej, a nie wojskom lądowym; z kolei w USA występują jako czwarty, "dodatkowy" rodzaj sił zbrojnych.

Reklama