Thomas Hardy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Miejsce pogrzebania serca Thomasa Hardy’ego na kościelnym cmentarzu w wiosce Stinsford, hrabstwo Dorset, Anglia

Thomas Hardy (ur. 2 czerwca 1840 w Higher Bockhampton k. Dorchester, zm. 11 stycznia 1928 w Dorchester) – angielski pisarz i poeta, przedstawiciel nurtu naturalistycznego. Jego postaci literackie zmagają się ze swoimi pasjami i sytuacjami życiowymi. Utwory Hardy’ego, których akcja w większości rozgrywa się w półmitycznym hrabstwie Wessex, odznaczają się swoistymi poetyckimi opisami i nasyceniem fatalizmem.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

Pochodził z klasy średniej; jego ojciec był architektem i zajmował się budowaniem kościołów z cegieł. Sam Thomas Hardy był zagorzałym ateistą.

Napisał m.in. powieści Far from the Madding Crowd (Z dala od zgiełku, 1874), Tess of the d’Urbervilles (Tessa d’Urberville, 1891), Jude the Obscure (Juda nieznany, 1895). Wydano też tomy jego wierszy Wessex Poems (1898), Collected Poems (1919) i Human Shows (1925). W swoich utworach kontrastował dwie rzeczywistości – miasta i wsi. Miasto utożsamiał ze złem, przestępczością, zatraceniem wartości. O wsi natomiast pisał z nostalgią, idealizując ją i przedstawiając jej idylliczne wizje. Opisywał społeczeństwo preindustrialne i dramat ludzi zmuszonych do migracji do miasta. Głównymi motywami jego powieści są losy tragicznych postaci próbujących przeciwstawić się przeznaczeniu. Bohaterowie są zdani na łaskę zewnętrznych sił oraz własnych żądz i natury. Nie mogą zmienić swojego losu w świecie rządzonym przez przypadek. Stać ich jednak na zachowanie godności, a nawet heroizm.

Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie. Ateizm – odrzucenie teizmu lub pogląd bądź doktryna głosząca, że bogowie nie istnieją. W najszerszym znaczeniu jest to brak wiary w istnienie boga, bóstw i sił nadprzyrodzonych, jako sprzecznych z rozumem i nienaukowych, oraz negujący potrzebę religii.

Hardy pisał też wiersze. Jest autorem tomu Wessex Poems and Other Verses. W 1910 został odznaczony przez króla Wielkiej Brytanii wyróżnieniem członka Order of Merit, dzięki czemu za jego imieniem i nazwiskiem figuruje skrótowiec OM.

Wiele jego powieści stało się podstawą znanych filmów, takich jak:

 • Z dala od zgiełku, 1967, reż. John Schlesinger
 • Tess, 1979, reż. Roman Polański
 • Więzy miłości, 1996, reż. Michael Winterbottom (według powieści Juda nieznany)
 • Królowie życia, 2000, reż. Michael Winterbottom (według powieści Burmistrz Casterbridge)
 • Z dala od zgiełku, 2015, reż. Thomas Vinterberg
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Przemysław Mroczkowski, Historia literatury angielskiej. Zarys, Wrocław 1981, s. 409.
  2. Thomas Hardy, 55 wierszy. Wybór, przekład, wstęp i opracowanie Stanisław Barańczak, 1993. Zobacz też Jerzy Pietrkiewicz, Antologia liryki angielskiej 1300-1950, Warszawa 1997, s. 252–255.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Teresa Bela, Zygmunt Mazur: The college anthology of English literature. universitas. ISBN 97883-242-0899-9.
 • Tessa d’Urberville. Historia kobiety czystej (oryg. ang. Tess of the d’Urbervilles: a pure woman) – powieść autorstwa Thomasa Hardy’ego. Po raz pierwszy ukazała się w odcinkach na łamach tygodnika „Graphic” w 1891 roku.Wessex - jedno z siedmiu państw heptarchii anglosaskiej. Położone na południowym krańcu Brytanii, graniczyło od wschodu z Susseksem, północy z Mercją, od południowego zachodu z Kornwalią. Od południa Wessex otaczało morze. W IX wieku Wessex objął przewodnictwo w heptarchii, zawdzięczając to w dużej mierze inwazji wikingów na państwa anglosaskie. Za panowania króla Alfreda Wielkiego (871-899) Wessex jako jedyny nie został podbity przez duńskich najeźdźców. Do 1066 roku Wessex był przewodnim królestwem anglosaskim i jako takie Królestwo Wessex utożsamiane było z Królestwem Anglii. Dopiero w 1066 roku po podboju dokonanym przez Wilhelma I Zdobywcę potęga Wessex została zniszczona, a Królestwo Anglii stało się oficjalną nazwą państwa.
  Warto wiedzieć że... beta

  Michael Winterbottom (ur. 29 marca 1961 w Blackburn) – brytyjski reżyser, scenarzysta i producent filmowy i telewizyjny.
  Wessex Poems and Other Verses – tom liryków angielskiego poety i prozaika Thomasa Hardy’ego, opublikowany w Nowym Jorku w 1898 nakładem oficyny Harper & Brothers Publishers. W 1908 w wydawnictwie MacMillian ukazało się wznowienie tomiku w jednym wolumenie z cyklem Poems of the Past and the Present. Tytułowy Wessex to fikcyjne hrabstwo w południowej Anglii, miejsce akcji utworów Hardy’ego. Zbiorek zawiera między innymi cykl sonetów She, to Him i napisany tercyną poemat The Burghers. W niektórych miejscach poeta zastosował aliterację: I mark the months in liveries dank and dry; They’ve a way of whispering to me—fellow-wight who yet abide.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.
  Więzy miłości (Jude), film oparty na książce Thomasa Hardyego, nakręcony w 1996 roku z kreacjami Kate Winslet i Christophera Ecclestona. Akcja filmu rozgrywa się w wiktoriańskiej Anglii i opowiada o Judzie Fawley, biednym kamieniarzu.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Reklama