• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Thomas Gray

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.William Collins (ur. 25 grudnia 1721 w Chichester, zm. 12 czerwca 1759 tamże) – drugi, po Thomasie Grayu, ważny angielski poeta tworzący w połowie XVIII wieku.
  University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.
  Tablica pamiątkowa na ścianie domu, w którym urodził się Thomas Gray

  Thomas Gray (ur. 26 grudnia 1716 w Londynie, zm. 30 lipca 1771 w Cambridge) – poeta angielski doby neoklasycyzmu, filolog angielski, profesor historii na Cambridge University.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w Londynie. Edukację zdobył w Eton College, a następnie Peterhouse i Pembroke College w Cambridge. Zaproponowano mu także stanowisko poety nadwornego na dworze królewskim w Londynie, którego jednak nie przyjął. Był jednym z najmniej płodnych poetów angielskich; podczas jego życia opublikowano utwory zajmujące łącznie mniej niż 1000 wersów, jednak uznawany jest obok Williama Collinsa za najlepszego poetę XVIII w. Jego wiersze są filozoficzne, nastrojowe i melancholijne. Pod koniec życia odbył podróż do Szkocji, co spowodowało fascynację kulturą ludową, widoczną w ostatnich utworach poety. Gray interesował się też, na długo przed prerafaelitą Williamem Morrisem najdawniejszą kulturą narodów nordyckich i celtyckich.

  Jerzy Pietrkiewicz, ps. Peterkiewicz (ur. 29 września 1916 w Fabiankach – miejscowości w Ziemi dobrzyńskiej, pow. włocławski, zm. 26 października 2007 w Londynie) – polski prozaik, poeta, tłumacz i historyk literatury.Neoklasycyzm (neo- + klasycyzm – łac. classicus pierwszorzędny) – zespół różnorodnych tendencji w sztuce, literaturze, muzyce i architekturze nawiązujących do nurtu klasycystycznego, renesansu lub baroku, pojawiających się na przestrzeni wieków XIX i XX.

  Jest autorem jednego z najczęściej cytowanych utworów literatury angielskiej – Elegy Written in a Country Churchyard (Elegia napisana na wiejskim cmentarzu, 1750). Utwór ten tłumaczyli na język polski Jerzy Pietrkiewicz i Stanisław Barańczak.

  Uważany za jednego z prekursorów romantyzmu. Inny znany utwór jego autorstwa to Ode on the Death of Favourite Cat, Drowned in a Tub of Gold Fishes.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Porównaj: Przemysław Mroczkowski, Historia literatury angielskiej. Zarys, Wrocław 1981, s. 313.
  2. Jerzy Pietrkiewicz, Antologia liryki angielskiej 1300-1950, Warszawa 1997, s. 116-125.
  3. Od Chaucera od Larkina. 400 nieśmiertelnych wierszy, 125 poetów anglojęzycznych z 8 stuleci. Antologia w wyborze, przekładzie i opracowaniu Stanisława Barańczaka, Kraków 1993, s. 183-5.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Elegy Written in a Country Churchyard
 • Ode on the Death of Favourite Cat, Drowned in a Tub of Gold Fishes

 • Liryka (gr. λυρικóς, lyrikos – odnoszący się do liry) – jeden z trzech rodzajów literackich, obok dramatu i epiki.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Poeta-laureat (ang. Poet laureate, łac. Versificator Regis) - powoływany przez króla lub innego władcę oficjalny poeta dworski.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.
  Profesor (z łac. professor) – termin, który może oznaczać: tytuł naukowy nadawany samodzielnym pracownikom naukowym, stanowisko nauczycieli akademickich, tytuł honorowy nadawany w Polsce nauczycielom szkolnictwa podstawowego, gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego oraz tytuł zwyczajowy używany w polskim szkolnictwie średnim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.787 sek.