Third stream

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-blues td.naglowek{background:cornflowerblue;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-country td.naglowek{background:#b17d53;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-disco td.naglowek{background:deeppink;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-electronic td.naglowek{background:#EAECF0;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-hip-hop td.naglowek{background:darkblue;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-pop td.naglowek{background:lightskyblue;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-rock td.naglowek{background:firebrick;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-reggae td.naglowek{background:green;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-ska td.naglowek{background:green;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-soul td.naglowek{background:darkorange;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-metal td.naglowek{background:black;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-jazz td.naglowek{background:pink;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-inne td.naglowek{background:#EAECF0;color:black!important}

{{Gatunek muzyki infobox}} Nieznane pola: "jazz". Third stream (z ang. „trzeci nurt”) – termin stworzony w 1957 roku przez kompozytora Gunthera Schullera podczas wykładu na Brandeis University w celu opisania gatunku muzycznego będącego syntezą muzyki poważnej i jazzu. Improwizacja, która jest jednym z głównych elementów jazzu, ale mniej popularna w muzyce klasycznej, jest postrzegana jako istotny element trzeciego nurtu.

Gunther Schuller (ur. 22 listopada 1925 w Nowym Jorku) – amerykański kompozytor, dyrygent, nauczyciel akademicki, muzyk jazzowy . NEA Jazz Masters w 2008.Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.

Pierwszymi muzykami, którzy zaczęli w swojej twórczości łączyć jazz z muzyką poważną byli Schuller, John Lewis, J.J. Johnson czy Bill Russo. Jednak third stream nigdy nie osiągnął znaczącej roli w muzyce jazzowej. Niedługo po jego powstaniu, dużą popularnością zaczął cieszyć się jazz awangardowy, który wyparł młody nurt muzyczny.

Improwizacja – spontaniczne tworzenie. W muzyce to sposób grania polegający na układaniu przez instrumentalistę lub wokalistę swojej partii podczas grania (np. w trakcie występu), przez co proces tworzenia utworu zbiega się w czasie z jego wykonaniem. Może polegać również na modyfikacjach wykonywanego tematu.John Aaron Lewis (ur. 3 maja 1920 w La Grange w stanie Illinois, zm. 29 marca 2001 w Nowym Jorku) – amerykański pianista jazzowy i kompozytor. Znany ze współpracy z takimi muzykami jak Dizzy Gillespie, Charlie Parker, Illinois Jacquet, Miles Davis, czy Lester Young.

Pomimo że third stream nigdy nie osiągnął dużej popularności, muzycy niekiedy korzystają z elementów owego nurtu. Za przykład może uchodzić płyta Breakthrough Eddiego Danielsa czy twórczość Nikołaja Kapustina.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • muzycy third stream
  • Przypisy[ | edytuj kod]

    1. third stream | music | Britannica.com, 23 października 2016 [dostęp 2016-10-23] [zarchiwizowane z adresu 2016-10-23].
    2. Third Stream Music Genre Overview | AllMusic, 23 października 2016 [dostęp 2016-10-23] [zarchiwizowane z adresu 2016-10-23].
    Jazz awangardowy (avant-jazz) - jeden z trzech głównych stylów muzyki jazzowej (inne to: jazz tradycyjny i jazz nowoczesny). Przez środowisko jazzowe nazywany po prostu awangardą.
    Reklama