Theodosius Dobzhansky

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Theodosius Dobzhansky (ros. Феодосий Григорьевич Добржанский, Fieodosij Grigorjewicz Dobżanskij; ur. 25 stycznia 1900 w Niemirowie, zm. 18 grudnia 1975 w San Jacinto) – genetyk, który od 1927 mieszkał w Stanach Zjednoczonych.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Ewolucja (łac. evolutio – rozwinięcie, rozwój) – ciągły proces, polegający na stopniowych zmianach cech gatunkowych kolejnych pokoleń wskutek eliminacji przez dobór naturalny lub sztuczny części osobników (genotypów) z bieżącej populacji. Wraz z nowymi mutacjami wpływa to w sposób ciągły na bieżącą pulę genową populacji, a przez to w każdym momencie kształtuje jej przeciętny fenotyp. Zależnie od siły doboru oraz szybkości wymiany pokoleń, po krótszym lub dłuższym czasie, w stosunku do stanu populacji wyjściowej powstają tak duże różnice, że można mówić o odrębnych gatunkach.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wykładał na California Institute of Technology (1930–1940) oraz na Columbia University (1940–1962). Był współzałożycielem i członkiem pierwszej rady Society for the Study of Evolution.

Autor wielu badań z zakresu genetyki, w szczególności na gatunkach należących do rodzaju Drosophila. Dało to początek Syntetycznej Teorii Ewolucji.

Mozaika na podłodze Jordan Hall of Science w University of Notre Dame:
Nothing in Biology makes sense except in the light of evolution, Dobzhansky (1972)

Jak relacjonuje jeden z uczniów Dobzhansky'ego, Francisco J. Ayala, był on religijnym człowiekiem, chociaż odrzucał wiarę w osobowego Boga i życie po fizycznej śmierci. Sam Dobzhansky wielokrotnie wyrażał przekonanie, że Bóg stwarza świat poprzez ewolucję, a wiara religijna nie stoi w sprzeczności z teorią Darwina. Jest autorem słynnego stwierdzenia, stanowiącego jednocześnie tytuł jednego z jego artykułów:

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Niemirów (ukr. Неми́рів) - miasto na Ukrainie, siedziba władz rejonu niemirowskiego w obwodzie winnickim. Ludność - 9 000 mieszkańców.
.mw-parser-output div.cytat{display:table;border:1px solid #aaa;padding:0;margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

Nic w biologii nie ma sensu jeśli jest rozpatrywane w oderwaniu od ewolucji.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Theodosius Dobzhansky

Publikacje[ | edytuj kod]

 • 1937: Genetics and the Origin of Species (trzecie wydanie 1951)
 • 1962: The Evolution of the Human Species
 • 1967: The Biology of Ultimate Concern
 • 1970: Genetics of the Evolution Process
 • 1973: Genetic Diversity and Human Equality
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Hervé This, Pierre Gagnaire: Cooking: The Quintessential Art. University of California Press, 2008, s. 41. ISBN 978-0-520-94212-7. [dostęp 18 grudnia 2015].
  2. Dobzhansky Theodosius, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2015-12-17].
  3. Ernst Mayr: The Society for the Study of Evolution – History (ang.). [dostęp 2011-11-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-10-07)].
  4. Ayala FJ. Theodosius Dobzhansky: the man and the scientist. „Annual Review of Genetics”. 10, s. 1–6, 1976. DOI: 10.1146/annurev.ge.10.120176.000245. 
  5. F. Collins: The Language of God: A Scientist Presents Evidence for Belief. New York: Free Press, 2006. ISBN 0-7432-8639-1.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Genetyka (ze starożytnej greki: γένεσις genesis – "pochodzenie") – nauka o dziedziczności i zmienności organizmów, które są oparte na informacji zawartej w podstawowych jednostkach dziedziczności – genach.
  Annual Review of Genetics – recenzowane czasopismo naukowe ukazujące się raz w roku i publikujące artykuły przeglądowe z dziedziny genetyki. Istnieje od 1967 roku i jest wydawane przez Annual Reviews.
  The Society for the Study of Evolution – stowarzyszenie naukowe skupiające specjalistów w zakresie ewolucji biologicznej. Celem jego działalności jest propagowanie podejścia ewolucjonistycznego do rozwiązywania różnych problemów z zakresu nauk o życiu.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  University of Notre Dame – prywatny amerykański uniwersytet katolicki, założony w 1842, przez francuskiego misjonarza Edwarda Sorina. Uniwersytet znajduje się w Notre Dame w pobliżu South Bend w stanie Indiana. Do najsławniejszych absolwentów należą Condoleezza Rice oraz Eric Wieschaus.
  San Jacinto - miasto w USA, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Riverside. Według spisu ludności przeprowadzonego przez United States Census Bureau w roku

  Reklama