Theodor Brorsen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tablica pamiątkowa na zamku w Žamberku
Grób na cmentarzu w Nordborg

Theodor Johann Christian Ambders Brorsen (ur. 29 lipca 1819 w Nordborg, zm. 31 marca 1895 tamże) – duński astronom.

Heidelberg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Rhein-Neckar, nad Neckarem. Siedziba powiatu Rhein-Neckar, jednak do niego nie należy. Liczba mieszkańców wynosi 147 312 (31 grudnia 2010), a powierzchnia miasta 108,83 km².Nowy Katalog Ogólny (New General Catalogue, NGC) – katalog astronomiczny przygotowany przez duńskiego astronoma Johna Dreyera, który opublikował go w roku 1888 (w latach 1895 i 1908 dopisał dwa uzupełnienia do już istniejącego katalogu) próbując połączyć wiele istniejących wówczas katalogów.

Życiorys[ | edytuj kod]

Uczęszczał do szkoły prowadzonej przez braci morawskich w Christiansfeld, a następnie do łacińskiej szkoły we Flensburgu. Studiował prawo w Kilonii, Berlinie i Heidelbergu. W 1844 roku zdecydował się na studia astronomiczne w Kilonii.

Pracował w obserwatoriach w Kilonii (1846) i Altonie (obecnie część Hamburga, 1847). W późniejszym czasie przyjął ofertę barona Johna Parisha von Senftenberg, który zatrudnił go w swoim prywatnym obserwatorium w Senftenbergu (obecnie Žamberk w Czechach).

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Joel Hastings Metcalf (ur. 4 stycznia 1866 w Meadville, zm. 23 lutego 1925 w Portland) – amerykański duchowny, minister Kościoła unitariańskiego, humanitarysta, astronom-amator.

W 1870 powrócił do Nordborg, który był już wówczas pruskim miastem, zajmował się w tym czasie meteorologią oraz botaniką.

W czasie prowadzenia obserwacji astronomicznych odkrył pięć komet (1846 III, 1846 VII, 1847 V, 1851 III i 1851 IV), dwie z nich 5D/Brorsen oraz 23P/Brorsen-Metcalf (ponownie zaobserwowana przez Joela Hastingsa Metcalfa w 1919 roku) zostały nazwane jego imieniem. Odkrył także jeden obiekt, który znalazł się w katalogu New General Catalogue – gromadę kulistą NGC 6539 w 1856 roku.

Nordborg (niem. Norburg)- miasto w południowej Danii na wyspie Als, 50 km od granicy niemieckiej. Nordborg leży w regionie Dania Południowa w gminie Sønderborg.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Jego imieniem została nazwana również planetoida (3979) Brorsen.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Wolfgang Steinicke: Theodor Johann Christian Ambders Brorsen (ang.). W: NGC/IC observers [on-line]. 2014-08-24. [dostęp 2014-10-29].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Biografia (cz.)
 • Meteorologia (gr. metéōron (μετέωρον) - unoszący się w powietrzu, lógos (λόγος)- słowo, wiedza) - nauka zajmująca się badaniem zjawisk fizycznych i procesów zachodzących w atmosferze, szczególnie w jej niższej warstwie - troposferze. Bada, jak te procesy wpływają na przebieg procesów atmosferycznych i stan pogody na danym obszarze.Flensburg (dolnoniem. i duń. Flensborg) – miasto portowe na prawach powiatu w północnej części Niemiec, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn (trzecie co do wielkości miasto w tym kraju związkowym po Kilonii i Lubece), w pobliżu granicy z Danią, nad Zatoką Flensburską. Szkoła i baza marynarki wojennej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Bracia morawscy, Ewangelicka Jednota Braterska, herrnhuci (cz. Jednota bratrská, niem. Evangelische Brüder-Unität, łac. Unitas Fratrum) – ewangelicka wspólnota kościelna ukształtowana w XVIII wieku w Niemczech, nawiązująca do doktryny i tradycji braci czeskich.
  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Christiansfeld - miasto w Danii, w regionie Dania Południowa, w gminie Kolding. W 2005r. to miasto zamieszkiwało 9 585 osób.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.

  Reklama