Thelon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Thelon (ang. Thelon River, fr. Rivière Thelon) – rzeka w północnej Kanadzie, w Terytoriach Północno-Zachodnich i Nunavut. Jej długość wynosi 904 km, a dorzecze zajmuje powierzchnię 142,4 tys. km².

Nunavut (ang. wym. [ˈnuːnəˌvʊt]; inuktitut ᓄᓇᕗᑦ, wym. [ˈnunavut]) – terytorium Kanady. Nunavut w inuktitut oznacza „nasz kraj”. Nunavut graniczy od zachodu z Terytoriami Północno-Zachodnimi od południa z Manitobą. Posiada też południową granicę morską z Quebekiem i Ontario (przez Zatokę Hudsona) i na wschodzie poprzez Cieśninę Davisa, Naresa i Morze Baffina z Grenlandią. Terytorium zawiera wody i lody dochodzące do bieguna północnego. Terytorium zostało utworzone w 1999 z terenów Terytoriów Północno-Zachodnich. Ustawa o Nunavut, została uchwalona przez Parlament Kanady. Ustawa została przygotowana na podstawie roszczenia Nunavut z 1993. Około 85% ludności terytorium stanowią Inuici. Językiem urzędowym terytorium obok angielskiego i francuskiego są języki inuktitut i inuinnaqtun. Sir James Tyrrell (ur. 1445 lub 1455, zm. 6 maja 1502) - zaufany rycerz króla Ryszarda III. Najstarszy syn Sir Williama Tyrella (ok. 1415-1461), straconego za spisek przeciw Edwardowi IV, i Margaret Darcy.

Rzeka wypływa z jeziora Eyeberry i płynie w kierunku północnym, a później wschodnim. Przepływa przez kilka jezior, z których największe to jeziora Aberdeen w środkowym biegu i Baker w dolnym biegu. Thelon uchodzi do Zatoki Hudsona. Główne dopływy rzeki to Dubawnt i Kazan.

Rzekę po raz pierwszy przekroczył Samuel Hearne w 1770. Szczegółowo badania rzeki prowadzili w latach 1893-1894 bracia Joseph i James Tyrrell.

Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

W 1927 nad rzeką Thelon założono rezerwat przyrody, w którym chronione są piżmowoły. W 1984 rzeka Thelon zaliczona została do Canadian Heritage Rivers System, czyli najcenniejszych pod względem przyrodniczym rzek Kanady.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Ameryki Północnej
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Opis rzeki Thelon
 • Mapa rzeki Thelon
 • Warto wiedzieć że... beta

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Kazan (ang. Kazan River) – rzeka w Kanadzie, niemal w całości na obszarze terytorium Nunavut, jedynie odcinek źródłowy w Terytoriach Północno-Zachodnich. Długość rzeki wynosi 730 lub 850 km.
  Dorzecze – zlewnia danej rzeki, czyli cały obszar, z którego wody powierzchniowe spływają do systemu określonej rzeki. Granicą dorzecza jest dział wodny, a jego punktem zamykającym – ujście danej rzeki do recypienta.

  Reklama