• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • The X Factor - program telewizyjny

  Przeczytaj także...
  Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Kuwejt, Państwo Kuwejt (Daulat al Kuwajt دولة الكويت) – państwo położone w południowo-zachodniej Azji, na północno-zachodnim wybrzeżu Zatoki Perskiej. Graniczy z Irakiem (242 km) i Arabią Saudyjską (222 km) – łączna długość granic lądowych wynosi 464 km, ponadto 499 km wybrzeża morskiego.

  The X Factor – międzynarodowy format telewizyjny typu talent show, oparty na licencji brytyjskiej stacji telewizyjnej BBC Worldwide. Format zadebiutował we wrześniu 2004 na kanale BBC One, również pod nazwą The X Factor.

  Program powstał w odpowiedzi na format Pop Idol. Zasady są podobne, z tą różnicą, że w The X Factor nie ma górnej granicy wieku uczestników oraz mogą się do niego zgłaszać nie tylko soliści, ale grupy wokalne. Jurorzy nie tylko oceniają uczestników, ale pełnią też wobec nich funkcję mentorów. Obecnie konkursy odbywają się w różnych krajach.

  X Factor – brytyjski program rozrywkowy typu talent show, stworzony i produkowany przez Simona Cowella, emitowany od września 2004 na kanale ITV. Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

  Nagrodą za zwycięstwo w programie jest zazwyczaj kontrakt płytowy.

  Geneza[ | edytuj kod]

   Zapoznaj się również z: X Factor (Polska).

  Simon Cowell zasiadał w jury programów typu talent show, takich jak Pop Idol, American Idol (kolejno: brytyjski i amerykański odpowiednik polskiego Idola) oraz stworzonych przez niego America’s Got Talent i Britain’s Got Talent (których adaptacją w Polsce jest Mam talent!). W 2004 w Wielkiej Brytanii rozpoczął się kolejny jego program (w którym także był jurorem), The X Factor. Show wypromował gwiazdy muzyki, takie jak Leona Lewis, Alexandra Burke czy Matt Cardle. Wkrótce po rozpoczęciu programu zaczęły pojawiać się jego adaptacje na całym świecie, których liczba obecnie przekracza 30. Wersja australijska pojawiła się w 2005, a amerykańska – w 2011. Informacja o powstaniu polskiego X Factor została wydana w listopadzie 2010.

  Oman (arab. عُمان Uman), Sułtanat Omanu (arab. سلطنة عُمان Saltanat Uman) – państwo w Azji, leżące na Półwyspie Arabskim, nad Morzem Arabskim i Zatoką Omańską. Graniczy z Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Arabią Saudyjską i Jemenem. Stolica mieści się w mieście Maskat. Oman należy do Ligi Państw Arabskich.Mam talent! – program rozrywkowy o charakterze konkursu emitowany przez TVN, opierający się na licencji brytyjskiego formatu Got Talent. Jego celem jest wyłonienie zwycięzcy spośród osób prezentujących swoje możliwości artystyczne.

  Format[ | edytuj kod]

  Startujący są zazwyczaj podzieleni na cztery grupy (lub czasem trzy):

 • grupy wokalne (włączając duety)
 • chłopcy w wieku od 16 do 24 lat
 • dziewczyny w wieku od 16 do 24 lat
 • piosenkarze w wieku powyżej 25 lat
 • Istnieją cztery poziomy konkursu „The X Factor”:

 • castingi (pierwszy z producentami, drugi z jury)
 • boot camp (dalsza selekcja)
 • wizyty w domach jurorów (wybór finalistów)
 • finałowy live show
 • Zmiany w formacie[ | edytuj kod]

 • odbyły się trzy regionalne edycje The X Factor, których uczestnicy pochodzili z:
 • Półwysep Arabski: Bahrajn, Egipt, Irak, Jordania, Kuwejt, Liban, Oman, Arabia Saudyjska, Somalia, Syria, Tunezja
 • Wielka Brytania i Irlandia
 • w Wielkiej Brytanii i Kolumbii zorganizowano edycję z udziałem celebrytów
 • Lokalne wersje programu The X Factor[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Simon Cowell (ang.). americanidol.com. [dostęp 2011-04-22].
  2. 2011-04-20: Simon Cowell wyrzuca kolejnego zwycięzcę „X Factor”. muzyka.interia.pl. [dostęp 2011-04-22].
  3. Neil Wilkes: Exclusive: Cowell confirms start date for US 'X Factor' (ang.). Digital Spy, 2010-01-20. [dostęp 2010-01-20].
  4. Łukasz Szewczyk: TVN szykuje nowy show – następca „Idola” (wideo). media2.pl, 2010-11-23. [dostęp 2011-04-22].
  5. Haris Antoniou zwycięzcą greckiego X Factor!
  6. Łukasz Mantiuk: Kelly Rowland oraz Paulina Rubio nowymi jurorkami w X Factor USA (pol.). All About Music. [dostęp 2013-05-21].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona polskiej edycji The X Factor
 • Oficjalna strona The X Factor (ang.)
 • Duet – kompozycja przeznaczona dla dwóch śpiewaków lub utwór muzyczny na dwa głosy wokalne, będący samodzielnym dziełem lub częścią jednej z wielkich form muzycznych: opery, operetki, kantaty, oratorium. Duety wokalne często mają charakter pedagogiczny, wówczas występują pod łacińską nazwą bicinium.Matthew Sheridan "Matt" Cardle (ur. 15 kwietnia 1983 w Southampton w Anglii) to brytyjski piosenkarz i gitarzysta, który zdobył sławę wygrywając siódmą edycję popularnego programu muzycznego The X Factor. Po zwycięstwie podpisał kontrakt opiewający na milion funtów z wytwórnią Syco Music, a zaraz po tym został wydany jego debiutancki singiel When We Collide. W pierwszym tygodniu sprzedano 439 000 kopii, po czym utwór zdobył pierwsze miejsce w brytyjskiej bożonarodzeniowej liście przebojów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Idol – program o formule talent show nadawany w telewizji Polsat, na licencji brytyjskiej sieci ITV, wyemitowany od 6 stycznia 2002 do 11 czerwca 2005 i powtarzany w TV 4.
  Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.
  Arabia Saudyjska (arab. السعودية As-Su’udijja), Królestwo Arabii Saudyjskiej (arab. المملكة العربيّة السّعوديّة Al-Mamlaka al-Arabijja as-Su’udijja) – państwo położone w zachodniej Azji, na Półwyspie Arabskim. Graniczy z Irakiem, Jordanią, Kuwejtem, Omanem, Katarem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Jemenem. Stolica znajduje się w Rijadzie. Arabia Saudyjska jest jednym z państw założycielskich Ligi Państw Arabskich.
  Liban (arab. لبنان Lubnān; الجمهوريّة اللبنانيّة al-Jumhūrīya al-Lubnānīya, Republika Libańska) – państwo w zachodniej Azji, na obszarze Bliskiego Wschodu, nad Morzem Śródziemnym graniczące z Syrią i Izraelem.
  Syria (arab. سوريا / سورية, transk. Sūriyya), nazwa oficjalna: Syryjska Republika Arabska (arab. الجمهورية العربية السورية, transk. Al-Dżumhurijja al-Arabijja as-Surijja) – arabskie państwo na Bliskim Wschodzie, graniczące z Turcją (822 km), Irakiem (605 km), Jordanią (375 km), Libanem (375 km) i Izraelem (76 km).
  BBC One (przez wiele lat jedynkę w nazwie zapisywano jako cyfrę) – kanał telewizyjny pełniący w Wielkiej Brytanii funkcję pierwszego programu telewizji publicznej. Jest to najdłużej nadający ze wszystkich istniejących na świecie kanałów telewizyjnych - pierwsze, testowe przekazy rozpoczęto już w 1929, a stałe nadawanie ma miejsce od 1936.
  Kolumbia (hiszp. Colombia, Republika Kolumbii – República de Colombia) – państwo w północno-zachodniej części Ameryki Południowej leżące nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.209 sek.