The Unforgiven

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

The Unforgivenballada heavymetalowa zespołu Metallica, wydana na płycie Metallica, nieformalnie nazywanej Black Albumem, z roku 1991. Kompozycja trwa blisko sześć i pół minuty, a jej twórcami są James Hetfield, Lars Ulrich i Kirk Hammett.

Ballada – jeden z wielu gatunków muzycznych. Początki ballady sięgają średniowiecza i muzyki dworskiej. Ballady śpiewane były przez trubadurów przy akompaniamencie instrumentu lub zespołu. Często były bardzo rozbudowane i zawierały setki wersów. Najczęściej snuły epicką opowieść o miłości lub wielkich czynach.Plays Metallica by Four Cellos – pierwszy album studyjny fińskiej grupy muzycznej Apocalyptica. Wydawnictwo ukazało się 13 czerwca 1996 roku nakładem wytwórni muzycznej Universal Music Group. Płyta zawiera wyłącznie interpretacje utworów z repertuaru Metalliki.

Utwór utrzymany w smutnym, poważnym klimacie opowiada o życiowym wypaleniu – młody człowiek pojawia się na ziemi i natychmiast zostaje stłamszony przez ludzi próbujących nauczyć go jak żyć. W tekście można odszukać przeżycia wokalisty zespołu, który miał trudne dzieciństwo (ojciec opuścił rodzinę, jego matka zmarła na raka).

Cliff Burton, właśc. Clifford Lee Burton (ur. 10 lutego 1962 w Castro Valley, zm. 27 września 1986 w Dörarp, gmina Ljungby) – amerykański gitarzysta basowy zespołu Metallica, wcześniej basista zespołu Trauma.Bob Rock, właśc. Robert Jens Rock (ur. 19 kwietnia 1954) − kanadyjski muzyk, inżynier dźwięku i producent nagraniowy.

„The Unforgiven” często grany jest na koncertach Metalliki. Piosenka znalazła się m.in. na Live Shit: Binge & Purge.

„The Unforgiven” został wydany jako singel. Na nim znalazł się również utwór „Killing Time”.

Utwór doczekał się dwóch kolejnych części, zawartych kolejno na albumach ReLoad z 1997 roku oraz Death Magnetic z 2008 roku.

„The Unforgiven” znalazło się na debiutanckim krążku fińskiego zespołu ApocalypticaPlays Metallica by Four Cellos. Zagrano go na samych wiolonczelach. Na albumie znalazło się także 7 innych utworów Metalliki. W roku 2002 utwór znalazł się również na albumie Best of Apocalyptica.

Robert Trujillo, właściwie Roberto Agustín Miguel Santiago Samuel Trujillo Veracruz (ur. 23 października 1964 w Santa Monica) – amerykański gitarzysta basowy. Grał w zespołach: Suicidal Tendencies, Infectious Grooves, Black Label Society oraz Ozzy’ego Osbourne’a. Obecnie jest basistą zespołu Metallica, do którego dołączył po nagraniu, a przed wydaniem, płyty St. Anger.Best of Apocalyptica – pierwsza kompilacja fińskiej grupy muzycznej Apocalyptica. Wydawnictwo ukazało się 21 września 2002 roku nakładem wytwórni muzycznej Mercury Records. Płyta została wydana tylko w Japonii.

Teledysk[ | edytuj kod]

Premiera teledysku odbyła się 19 listopada 1991 roku. Wideoklip przedstawia chłopca, który bawi się, ale we wplecionym ujęciu pokazane są również cienie ludzi, którzy tworząc koło naradzają się w celu omówienia przyszłości chłopaka. Wkrótce młody człowiek zamknięty zostaje w czymś przypominającym więzienie, z którego za wszelką cenę próbuje się on uwolnić. Młodzieniec wchodzi do kanałów wentylacyjnych, żłobiąc w ścianie dziury. Po kilku wmontowanych kadrach gdzie pokazani są muzycy formacji, widać starego mężczyznę, który nadal usiłuje wydostać się z tej patowej sytuacji, jednak ostatecznie pada on z wyczerpania, a film kończy się, gdy widać postać starego mężczyzny rozpostartego na ziemi. Reżyserem tego teledysku jest Matt Mahurin. Istnieje również inna wersja klipu z przerwą w środku (trwa 12 minut).

Metallica – amerykański zespół heavymetalowy założony w Los Angeles w 1981 roku przez Jamesa Hetfielda i Larsa Ulricha. Uważany za jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych zespołów metalowych lat 80.Jason Curtis Newsted (ur. 4 marca 1963 w Battle Creek, Michigan) – amerykański basista i gitarzysta, były członek thrashmetalowych zespołów: Metallica oraz Flotsam and Jetsam. Obecnie lider heavymetalowego zespołu Newsted.

Twórcy[ | edytuj kod]

 • James Hetfieldgitara akustyczna, śpiew, gitara rytmiczna
 • Lars Ulrich – perkusja
 • Kirk Hammett – gitara prowadząca
 • Jason Newsted – gitara basowa, chórki
 • Bob Rock, Hetfield, Ulrich – produkcja
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The Unforgiven | Metallica.com, www.metallica.com [dostęp 2019-10-17] (ang.).
  2. The Unforgiven by Metallica (ang.). secondhandsongs.com. [dostęp 2014-09-05].
  3. Bartłomiej Tarkowski: Metallica – The Unforgiven (pol.). histmag.org, 2006-04-10. [dostęp 2014-09-05].
  4. Matt Mahurin (ang.). IMDb. [dostęp 2014-09-05].
  Gitara elektryczna – gitara, w której drgania stalowej struny umieszczonej w polu magnetycznym są przekształcane w zmiany napięcia elektrycznego za pomocą przetwornika elektromagnetycznego.James Alan Hetfield, (ur. 3 sierpnia 1963 w Downey w stanie Kalifornia) – jeden z założycieli zespołu Metallica. Wokalista i gitarzysta rytmiczny.
  Warto wiedzieć że... beta

  Heavy metal (często nazywany po prostu metalem) jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Grupy, które odpowiedzialne są za powstanie gatunku wprowadziły ciężkie, ostre brzmienia, z długimi, mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.
  Death Magnetic – dziewiąty album studyjny amerykańskiego zespołu thrash metalowego Metallica. Został wydany 12 września 2008 roku przez wytwórnię Warner Bros. Records.
  Metallica – album zespołu Metallica wydany 12 sierpnia 1991 roku. Znany również pod nazwą The Black Album ("czarny album"). Album okazał się ogromnym sukcesem komercyjnym, uzyskując status diamentowej płyty w Stanach Zjednoczonych, gdzie został sprzedany w liczbie 14 milionów egzemplarzy (według danych z kwietnia 2002 było to 13,101,377 na terenie Stanów Zjednoczonych).
  Apocalyptica – fińska grupa muzyczna wykonująca szeroko pojętą muzykę heavy metalową z elementami muzyki poważnej, w tym symfonicznej. Powstała w 1993 roku w Helsinkach jako kwartet smyczkowy. Debiut formacji Plays Metallica by Four Cellos wydany w 1996 roku zawierający wyłącznie interpretacje utworów z repertuaru Metalliki cieszył się znaczną popularnością na świecie sprzedając się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy.
  Kirk Lee Hammett (ur. 18 listopada 1962, w San Francisco, Kalifornia) – gitarzysta amerykański. Od 1983 roku członek thrashmetalowej grupy Metallica, a wcześniej Exodus. Udzielał się również w Spastik Children.
  Singel (SP, singiel) – w muzyce krótkie wydawnictwo zawierające jeden lub więcej utworów zazwyczaj zapowiadające i promujące album, z którego pochodzi tytułowy utwór na singlu.
  Lars Ulrich (ur. 26 grudnia 1963 w Gentofte) – duński perkusista i jeden z założycieli zespołu Metallica. W 2009 roku w plebiscycie magazynu branżowego DRUM! wyróżniony tytułem "najlepszego perkusisty metalowego".

  Reklama