• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • The Teen Idles  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Demo (nagranie demonstracyjne) – niskonakładowy lub z pojedynczym nakładem wydany album muzyczny, rzadziej singel, film, nagrany w celach demonstracyjnych, pokazowych, promocyjnych dla zaprezentowania własnej twórczości określonemu odbiorcy, którym jest najczęściej przedstawiciel wytwórni muzycznej, stacji radiowej lub stacji telewizyjnej. Często nagrania tego typu są używane w celach wstępnej klasyfikacji zespołów i solistów na festiwalach muzycznych.Anniversary − druga EPka The Teen Idles wydana w 1996 przez wytwórnię Dischord Records. Utwory nagrano w lutym i kwietniu 1980 w Hit & Run Studios (Waszyngton)

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH
  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  The Teen Idles – amerykański zespół punk rockowy. Powstał w sierpniu 1979 w Waszyngtonie. Przez całą karierę grupy skład nie uległ zmianie – tworzyli ją: wokalista Nathan Strejcek, gitarzysta Geordie Grindle, basista Ian MacKaye oraz perkusista Jeff Nelson. Dorobek The Teen Idles składa się z dwóch próbnych sesji nagraniowych (demo) oraz EPki Minor Disturbance, która ukazała się (tuż przed rozpadem grupy w listopadzie 1980) w barwach Dischord Records – wytwórni pierwotnie utworzonej w tym celu przez członków zespołu. Grupa była pierwszym punktem odniesienia dla nowo powstającej sceny hardcore w Waszyngtonie, zanim MacKaye z Nelsonem utworzyli Minor Threat – zespół, który zainspirował wielu innych muzyków.

  EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.Hrabstwo Arlington (ang. Arlington County) – hrabstwo w stanie Wirginia w Stanach Zjednoczonych, należące do aglomeracji Waszyngtonu, położone nad rzeką Potomak. W roku 2000 w hrabstwie mieszkało 189 453 osób.

  The Teen Idles był również pierwszym zespołem punkrockowym z Waszyngtonu, który zaistniał poza regionalną sceną i zdobył uznanie w całym kraju. Inspirując się takim grupami jak The Cramps czy Bad Brains muzycy według Iana MacKaye'a starali się "odejść od zdemoralizowanej muzyki", a w swoich utworach przywrócić pierwotny entuzjazm ruchu punkowego. Zespół jest prekursorem ruchu straight edge.

  Circle Jerks – amerykański zespół punkrockowy utworzony w 1979 roku w Hermosa Beach (Kalifornia) przez byłego wokalistę Black Flag Keitha Morrisa i gitarzystę Grega Hetsona. Skład dopełnili: basista Roger Rogerson i perkusista Lucky Lehrer.Płyta gramofonowa – zwykle okrągła płyta o średnicy do 30 cm z zapisanym spiralnie w postaci rowka analogowym nagraniem dźwiękowym.

  Historia[ | edytuj kod]

  W 1978 Ian MacKaye po raz pierwszy usłyszał punk w studenckim radiu WGTB należącym do waszyngtońskiego Uniwersytetu Georgetown. W tym samym czasie zaprzyjaźnił się ze swoim szkolnym kolegą Jeffem Nelsonem, który podzielał jego zainteresowanie punkiem. W styczniu 1979 obaj poszli na swój pierwszy punkowy koncert – grupa The Cramps wystąpiła dla WGTB. To wydarzenie zrobiło duże wrażenie na MacKaye'u, który później stwierdził: "to było to czego potrzebowałem".

  Koledż, college – określenie związane z różnymi formami wyższej edukacji w krajach anglosaskich, szczególnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, a także w innych krajach zachodnioeuropejskich. Pierwotnie oznaczał miejsce, w którym żyli studenci uniwersytetu. Koledże prowadziły też swoje kursy. Był to tak zwany system kolegialny, wywodzący się z Francji. Flex Your Head - składanka prezentująca wykonawców związanych z wytwórnią Dischord Records. Została wydana w styczniu 1982 roku. Wszystkie utwory nagrano w Inner Ear Studios.

  Po zobaczeniu na żywo Bad Brains MacKaye i Nelson wraz ze swoimi szkolnymi kolegami Georgem Grindlem i Markiem Sullivanem postanowili założyć własny zespół o nazwie Slinkees. Zagrali tylko jeden raz, po czym Sullivan, który kontynuował naukę w college'u opuścił grupę. Na jego miejsce dołączył Nathan Strejcek (wcześniej próbowano bezskutecznie namówić Henry'ego Garfielda – przyjaciela MacKaya). Zmieniono wówczas nazwę zespołu z Slinkees na The Teen Idles. Po kilku miesiącach koncertów i prób grupa zarejestrowała w miejscowym studiu dwa dema (w lutym i kwietniu 1980). Muzycy zaczęli występować na imprezach domowych, w pizzerii, a także zagrali u boku Bad Brains podczas otwarcia galerii artystycznej "Madam's Organ".

  The Germs – amerykańska grupa punkrockowa utworzona w 1977 roku w Los Angeles. Ich pierwszy singel Forming z 1977 roku uchodzi za pierwszy zapis tego rodzaju muzyki w Los Angeles.Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych.

  Aby ożywić pierwotny charakter punka, który zdaniem członków The Teen Idles, został zniekształcony przez nową falę, postanowili oni uczynić swój image prowokacyjnie złowieszczy. Ogolili głowy pozostawiając na nich irokezy i nosili różne punkowe akcesoria. Nelson i MacKaye powkłuwali pinezki w podeszwy butów, aby słychać było "złowieszcze stukanie". Image zespołu pozostawał w sprzeczności z zachowaniem muzyków. MacKaye: "byliśmy do bólu uczciwi – nie kradliśmy, nie dewastowaliśmy, nie malowaliśmy [...] nie robimy niczego – każdy nienawidzi nas tylko z powodu wyglądu".

  Hardcore, hard core, akronim HC, Hc punk lub hardcore punk – określenie stylu muzycznego, powstałego pod koniec lat 70. XX w. w Stanach Zjednocznych. Na przestrzeni lat hardcore punk rozwinął się na szereg stylów, wymieszany z innymi podgatunkami do powstania nowych podgatunków.Muzyka country, utożsamiana mylnie z filmową country and western music – odmiana muzyki rozrywkowej, powstała w USA w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku z ballad kowbojskich i traperskich, śpiewanych przez wędrownych grajków, wyposażonych w bardzo skromne instrumentarium - banjo, gitara, skrzypce itp.

  W sierpniu 1980, po kilku koncertach w Waszyngtonie, które otwierały grupy takie jak The Untouchables, muzycy The Teen Idles postanowili udać się na zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Wraz z Garfieldem i Sullivanem jako technicznymi grupa udała się do Kalifornii. W Los Angeles ze względu na wiek odmówiono im występu w klubie "Hong Kong Cafe". Mieli otwierać koncert Dead Kennedys i Circle Jerks, ale ostatecznie wystąpili następnego wieczoru otwierając koncert grupy The Mentors, przyjmując na ten występ nazwę Puke, Spit and Guts. Występ The Teen Idles zrobił duże wrażenie na miejscowych – jak później przyznał MacKaye: "Ludzie byli przerażeni naszą szybką grą".

  Nowa fala (ang. new wave) – gatunek muzyczny wywodzący się z punk rocka, a później nazwa całej grupy stylów popularnych w latach osiemdziesiątych.Wizerunek – podobizna osoby utrwalona w postaci obrazu, rysunku, fotografii bądź sposób percepcji danej osoby (np. polityka przez jego elektorat) lub rzeczy.

  Po powrocie do Waszyngtonu grupa dostała od Skipa Groffa (właściciela sklepu z płytami "Yesterday and Today") propozycję, aby nagrać kilka utworów w "Inner Ear" małym studiu nagraniowym mieszczącym się w Arlington. Właścicielem studia był Don Zientara i znajdowało się ono w jego domu (studio składało się z czterośladowego magnetofonu). Muzycy przy technicznej pomocy Zientary i Groffa nagrali tam siedem utworów z którymi następnie nie wiedzieli co zrobić, więc taśmy odłożono na półkę.

  Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.Henry Rollins (ur. 13 lutego 1961 r.), amerykański wokalista, poeta, pisarz, aktor, wydawca. Obecny na amerykańskiej scenie rockowej od początku lat osiemdziesiątych. Wydał ponad czterdzieści albumów, zawierających nagrania z zespołami Black Flag, Rollins Band oraz solowe występy przed publicznością. Autor kilkunastu książek.

  Pod koniec 1980 członkowie zespołu postanowili zakończyć działalność, głównie przez konflikt pomiędzy Grindlem i Nelsonem. Ostatni koncert, który odbył się 6 listopada w klubie "9:30", gdzie The Teen Idles otwierali występ kalifornijskiej grupy SVT stał się kluczowym wydarzeniem, jeśli chodzi o uczestnictwo publiczności nieletniej – w związku z tym, że podczas imprezy nie było w sprzedaży alkoholu, stąd żadna bariera wiekowa nikomu nie broniła tam wstępu. Kiedy wcześniej nastoletni muzycy występowali w "Mabuhay Gardens" w San Francisco – warunkiem wejścia do tego klubu było namalowanie im na zewnętrznej stronie dłoni czarnym markerem dużych liter X, które oznaczały, że nie mają odpowiedniego wieku, aby spożywać alkohol. Ten sam pomysł członkowie zespołu zasugerowali kierownictwu "9:30" w Waszyngtonie i złożyli im poręczenie, że mogą dostać dożywotni zakaz występów w tym miejscu, jeśli któryś z nieletnich na widowni zostanie złapany na piciu. Kierownictwo klubu przystało na to – występ odbył się bez incydentów.

  Straight edge (SE, sXe) – niehomogeniczny ruch społeczno-kulturalny powstały w Stanach Zjednoczonych na początku lat 80. XX wieku. Jego zwolennicy, nie wyrzekając się typowej dla punkowych subkultur postawy buntu przeciwko społeczeństwu i prowokacyjnych zachowań, odrzucali charakterystyczny dla punków nihilizm i powszechną skłonność do używania alkoholu i zażywania narkotyków, a także promiskuityzmu seksualnego.Irokez – rodzaj fryzury. Włosy zaczesywane są do góry, tworząc wąski pasek, biegnący od czoła aż do karku (często farbowane lub rozjaśnione). Po bokach głowy włosy najczęściej bardzo krótko przystrzyżone bądź wygolone, rzadziej dłuższe – przylegająco zaczesane do skóry głowy.

  Po roku działalności zespół zarobił 700 dolarów. Muzykom pozostały dwie opcje: albo podzielić pieniądze pomiędzy sobą, albo przeznaczyć je na publikację płyty z materiałem nagranym u Zientary w "Inner Ear Studio". Nelson, Strejcek i MacKaye wybrali tę drugą opcję i utworzyli Dischord Records w celu wydania tych nagrań. Taśmy wysłano do tłoczni w Nashville, specjalizującej się w produkcji płyt z muzyką country. Początkowo wytłoczono 1000 egzemlarzy siedmiocalowej płyty zawierającej osiem utworów (jeden dodano z ostatniego koncertu). Okładki do płyty muzycy wykonali samodzielnie (DIY) wycinając i klejąc ręcznie, a następnie dodając wkładki z informacjami i tekstami. Później powtarzano ten proces dla kolejnych tłoczeń na łączną ich ilość 10000 . Wydana w styczniu 1981 EPka Minor Disturbance odniosła lokalny sukces m.in. w radiu, a także zebrała przychylne recenzje w zinach tj. Touch and Go, dzięki czemu Dischord Records miało wystarczające fundusze, aby zająć się wydawaniem płyt innych zespołów.

  Georgetown University - prywatny katolicki uniwersytet w Stanach Zjednoczonych, działający w Waszyngtonie, w dzielnicy Georgetown. Korzenie jego sięgają 1634, w obecnej formie powstał w 1789 i jest najstarszym uniwersytetem katolickim w Stanach Zjednoczonych. Prowadzi go zakon jezuitów.San Francisco – miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, położone na półwyspie otoczonym przez Ocean Spokojny na zachodzie, zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju. Ósme miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia. San Francisco jest częścią obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area, którego liczba ludności przekracza 7,2 miliona.

  Po rozwiązaniu The Teen Idles Grindle nie kontynuował kariery muzycznej. Zanim wydano Minor Disturbance Nelson i MacKaye utworzyli Minor Threat, który swój pierwszy koncert zagrał 17 grudnia 1980. Strejcek zaangażował się (do czasu) w prowadzenie Dischord Records, a także udzielał się w zespole Youth Brigade. Pomiędzy 1980 a 1990 utwory grupy pojwaiły się na kilku kompilacjach różnych wykonawców. W 1996 Dischord Records, aby uczcić wydanie setnej pozycji opublikował dwie sesje z lutego i kwietnia 1980 na płytce Anniversary.

  Minor Disturbance - jedyna płyta zespołu The Teen Idles wydana w 1980 roku przez firmę Dischord Records. Utwory nagrano w Inner Ear Studios. Producent: Skip Groff.Ian MacKaye (ur. 16 kwietnia 1962 w Waszyngtonie) wokalista i gitarzysta Minor Threat, Embrace, Fugazi i The Evens, założyciel wytwórni Dischord Records.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  The Cramps – amerykańska grupa muzyczna wykonująca muzykę w stylu punk rock. Zespół działał w latach 1976–2009 kończąc swoją karierę wraz ze śmiercią wokalisty Lux’a Interior’a.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.29 sek.