The Sunday Times

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Niebieska tablica na londyńskim domu, gdzie zredagowane zostało pierwsze wydanie „The Sunday Times”

The Sunday Timesbrytyjski tygodnik o profilu społeczno-politycznym, ukazujący się w niedziele, wydawany przez News UK (część News Corp), siostrzana gazeta dziennika „The Times”.

Keith Rupert Murdoch (ur. 11 marca 1931 w Melbourne) – australijski wydawca, właściciel jednej z największych na świecie korporacji prasowej, telewizyjnej i wydawniczej - News Corporation, do której należą m.in. pisma The Sun, New York Post, The Times, Daily News, stacje telewizyjne British Sky, wytwórnie filmowe Metromedia, Sky Channel i wytwórnia 20th Century Fox. Od 2005 roku Murdoch był właścicielem serwisu MySpace.com (kupił go za 580 milionów dolarów). W czerwcu 2011 roku doszło do sprzedaży portalu firmie Specific Media za 35 milionów dolarów.Roy Herbert Thomson (ur. 5 czerwca 1894 w Toronto – zm. 4 sierpnia 1976 w Londynie) – kanadyjski magnat prasowy, inwestor, założyciel imperium medialnego The Thomson Corporation (dzisiaj jako Thomson Reuters) i wielu innych przedsiębiorstw.

Gazeta wydawana jest w formacie broadsheet i prezentuje umiarkowanie konserwatywne poglądy.

Historia[ | edytuj kod]

Gazeta po raz pierwszy ukazała się w 1821 roku, początkowo pod nazwą „New Observer”, wkrótce zmienioną na „The Independent Observer”. W 1822 roku przyjęła obecną nazwę.

W 1915 roku w obliczu spadającego czytelnictwa „The Sunday Times” zakupiony został przez braci Williama i Gomera Berry. W 1959 roku nowym właścicielem tygodnika został Roy Thomson, który w 1967 roku nabył także dziennik „The Times”. Obie gazety (uprzednio niezwiązane ze sobą) wydawane były odtąd przez nowo utworzoną spółkę Times Newspapers Ltd., choć zachowały (do dnia dzisiejszego) odrębne zespoły redaktorskie.

The Times – wysokonakładowy brytyjski dziennik społeczno-polityczny wydawany od 1785 roku w Londynie, od 1981 przez News Corporation Ruperta Murdocha. Obecny nakład to około 690 tys. egzemplarzy.Tabloid (z ang. tabloid), bulwarówka – typ gazety, przeważnie dziennika. Także specjalny format edycyjny (37-40 cm x 27-30 cm).

W lutym 1962 roku „The Sunday Times”, jako pierwsza gazeta w Wielkiej Brytanii, wydana została wraz z drukowanym w kolorze dodatkiem w formie magazynu.

W 1982 roku Times Newspapers Ltd. został przejęty przez należącą do Ruperta Murdocha News Corporation (od 2013 News Corp).

Magazyn - czasopismo (najczęściej tygodnik), będące uzupełnieniem codziennych wydań określonej gazety, wydawane przez tego samego wydawcę co gazeta, często drukowane na lepszym papierze i o bogatszej zawartości graficznej niż wydania codzienne, ukazujące się w jeden z ostatnich dni tygodnia (czw. - sob.) lub następnego dnia ze względu na najważniejsze wydarzenia w skali tygodnia związane z tematyką gazety.Niebieska tablica (oryg. blue plaque) – tablica informacyjna zainstalowana w miejscu publicznym w celu upamiętnienia związku pomiędzy lokalizacją a sławną osobą lub zdarzeniem historycznym. Pamiątkowe tablice tego systemu znajdują się w Anglii (pierwszy na świecie system formalny) oraz Paryżu, Rzymie, Oslo, Dublinie, Irlandii Północnej, Polsce oraz Stanach Zjednoczonych.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Konserwatyzm ((łac.) conservare – zachowywać, dochować zmian) − ideologia, która bazuje na hasłach obrony porządku społeczno-gospodarczego oraz zachowywania i umacniania tradycyjnych wartości, takich jak: religia, naród, państwo, rodzina, hierarchia, autorytet, własność prywatna. Konserwatyści chcą obronić stary porządek ze względu na przekonanie o ewolucyjnym charakterze zmian społecznych. Konserwatyzm zrodził się na przełomie XVIII i XIX w., był próbą przeciwstawienia się racjonalistycznej myśli oświeceniowej. Nowoczesny konserwatyzm stanowił reakcję na wydarzenia rewolucji francuskiej. Za twórcę podstaw ideologicznych nurtu uważany jest Edmund Burke. Jako idea polityczna termin ten po raz pierwszy użyty został w 1820 r. przez zwolennika restauracji dynastii Burbonów, François-René de Chateaubriand (1768–1848), który wydawał pismo „Konserwatysta”.
News Corporation (popularny skrót: News Corp.) – jeden z największych na świecie konglomeratów mediowych, założony i kontrolowany przez amerykańskiego miliardera australijskiego pochodzenia Ruperta Murdocha. Przychody News Corp. w 2005 r. szacowano na 23,859 miliardów dolarów amerykańskich. Konglomerat jest notowany na New York Stock Exchange.
The Guardian – dziennik brytyjski o poglądach liberalno-lewicowych, przez wiele lat zbliżony do Partii Pracy, wydawany przez Guardian News & Media (część Guardian Media Group plc).
The Daily Telegraph – poranny dziennik brytyjski o konserwatywno-liberalnym profilu, założony przez pułkownika Arthura B. Sleigha w 1855 w Londynie. Właścicielem jest Press Holdings.
The Observer – brytyjski tygodnik o poglądach liberalno-lewicowych, zbliżony do Partii Pracy, ukazujący się w każdą niedzielę. Wydawany jest przez to samo wydawnictwo co dziennik "The Guardian". Pierwszy numer ukazał się 4 grudnia 1791 r.
Przez profesję w socjologii i antropologii rozumie się te zawody, które wymagają długotrwałego przygotowania, zazwyczaj poprzez konieczność odbycia studiów wyższych, a także często stażu zawodowego. Dla profesji charakterystyczne jest zrzeszanie się w stowarzyszenia zawodowe, tworzenie własnych kodeksów etycznych, a także ograniczanie dostępu do wykonywania zawodu wobec osób nie należących do organizacji.
News Corp - amerykańskie przedsiębiorstwo publicystyczne z siedzibą w Nowym Jorku, powstałe w 2013 roku w wyniku spin offu korporacji News Corporation, należącej do Ruperta Murdocha. News Corp przejęło większość operacji News Corporation związanych z publicystyką i prasą.

Reklama