The Skatalites

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

The Skatalitesjamajska grupa muzyczna, założona późną wiosną 1964 roku przez dziewięcioro instrumentalistów angażowanych przez Clementa "Sir Coxsone'a" Dodda jako muzycy sesyjni w Studiu One; prekursorzy muzyki ska.

Ska – styl muzyczny zapoczątkowany w drugiej połowie lat 50. w Kingston na Jamajce, będący prekursorem muzyki rocksteady, a w dalszej kolejności - reggae; charakteryzuje się przede wszystkim szybkim tempem, akcentem perkusyjnym kładzionym na drugą i czwartą nutę taktu oraz wyrazistą linią basu.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

Historia[ | edytuj kod]

Wiosna 1964 – jesień 1965: Rewolucja w muzyce jamajskiej[ | edytuj kod]

Inicjatywa stworzenia supergrupy spośród najlepszych muzyków Studia One wyszła od samego Sir Coxsone'a, który wspólnie z perkusistą Lloydem Knibbem przekonał saksofonistę Tommy’ego McCooka, aby ten został liderem zespołu. Oprócz tej dwójki do pierwszego składu The Skatalites weszli również: Roland Alphonso (saksofon tenorowy), Lester "Ska" Sterling (saksofon altowy), Don Drummond (puzon), Johnny "Dizzy" Moore (trąbka), Lloyd Brevett (kontrabas), Jerome "Jah Jerry" Haynes (gitara) oraz Jackie Mittoo (fortepian). Jackie Opel i Joseph "Lord Tanamo" Gordon, choć oficjalnie nie byli członkami formacji, wspierali ją wokalnie. Swój pierwszy występ muzycy dali 27 czerwca 1964 roku w klubie Hi-Hat w dzielnicy Rae Town. Wkrótce dostali angaż w dużo większym klubie Bournemouth Beach we wschodniej części Kingston, gdzie dawali nocne koncerty trzy razy w tygodniu, w niedziele zaś grywali w Orange Bowl Club przy Orange Street. Jednocześnie byli niemal rozrywani przez trzech najważniejszych producentów tamtych lat na wyspie: Sir Coxsone'a, Prince'a Bustera i Duke'a Reida, by akompaniować śpiewającym pod ich egidą wokalistom. W związku z tym większość pierwszych kompozycji zespołu (w tym utwór Prince Bustera pt. "Al Capone", który stał się prawdziwym hitem w Wielkiej Brytanii) sygnowana była nazwiskiem udzielającego się wokalnie wykonawcy.

Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.

W najmniej oczekiwanym momencie błyskawicznie zdobywający popularność zespół dotknęła tragedia. Muzycy grali podczas zabawy sylwestrowej w klubie La Parisienne w dzielnicy Harbour View. Brakowało wśród nich Drummonda, który postanowił zostać w domu; tej nocy, w nagłym ataku szału (od jakiegoś czasu cierpiał na zaburzenia psychiczne) zadźgał nożem swoją narzeczoną, tancerkę rumby i wokalistkę Anitę "Margueritę" Mahfood. W Nowy Rok puzonista został aresztowany i po uznaniu go przez sąd za niepoczytalnego, umieszczony w ośrodku odosobnienia Bellevue w Kingston, gdzie w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach zmarł w maju 1969 roku. Wydarzenie to nadwątliło spójność grupy, i tak już nadszarpniętą przez ambicjonalne konflikty wśród jej członków (zwłaszcza pomiędzy McCookiem i Alphonso). The Skatalites grali ze sobą jeszcze do sierpnia 1965 roku, kiedy to doszło do całkowitego rozłamu.

Clement Seymour Dodd, nazywany Sir Coxsone Dodd (ur. 26 stycznia 1932 w Kingston, zm. 4 maja 2004 tamże), jamajski producent muzyki reggae.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Mimo iż istniał tylko przez kilkanaście miesięcy, zespół stał się ikoną muzyki jamajskiej lat 60. Choć wielu instrumentalistów tamtej dekady chętnie określa w wywiadach samych siebie jako jedynych prekursorów ska, niewątpliwie to The Skatalites jako pierwsi doprowadzili ten gatunek do postaci w jakiej istnieje on do dziś. Szczególną rolę przypisać można Knibbowi, który namówiony przez Dodda do zagrania na perkusji czegoś zupełnie nowego, stał się twórcą znaku rozpoznawczego ska, a mianowicie akcentowania na drugim i czwartym uderzeniu; ten styl gry, w wyniku stopniowego spowolnienia tempa, dał początek najpierw muzyce rocksteady, a w dalszej kolejności – reggae.

Lloyd Brevett (ur. 1 sierpnia 1931 w Kingston, zm. 3 maja 2012 tamże) – jamajski kontrabasista, muzyk sesyjny legendarnego Studia One, współzałożyciel i wieloletni członek zespołu The Skatalites; jeden z prekursorów muzyki ska i rocksteady.Muzyka folkowa – gatunek muzyki popularnej wywodzący się z muzyki ludowej. Często muzyka folkowa jest określana jako europejska muzyka ludowa.
.mw-parser-output div.cytat{display:table;border:1px solid #aaa;padding:0;margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

Potrzebujesz basu, perkusji, Lloyda (Knibba) i mnie... to właśnie ska!

Kingston – stolica i największe miasto Jamajki położona w jej południowej części nad Morzem Karaibskim. Ważny port morski i międzynarodowy port lotniczy. Miasto jest też najważniejszym ośrodkiem przemysłowym wyspy (przemysł paliwowy, włókienniczy, chemiczny oraz spożywczy).Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).
Lloyd Brevett

1965 – 1983: 18 lat przerwy[ | edytuj kod]

Po rozpadzie The Skatalites obaj skłóceni liderzy założyli swoje własne zespoły: Roland Alphonso & The Soul Brothers (później The Soul Vendors) oraz Tommy McCook & The Supersonics (prekursorzy rocksteady, najczęściej pracujący dla Duke'a Reida jako muzycy sesyjni w jego Treasure Isle Studio). Moore, Mittoo i Brevett zdecydowali się grać z Alphonso, Knibb i Haynes dołączyli do McCooka, natomiast Sterling nawiązał współpracę z producentem Sir Clancy Collinsem. Tymczasem w latach 1966–69 ukazało się aż pięć krążków winylowych z kompilacjami nagrań z czasów świetności The Skatalites. Wydali je nie tylko Dodd (Coxsone Records: Celebration Time oraz dwuczęściowy Ska Authentic Vol. 1 i 2) i Reid (Treasure Isle Records: The Skatalite!), ale także Justin Yap (Top Deck Records: Ska Boo-Da-Ba). Choć tylko w formie składanek, były to niejako debiutanckie płyty zespołu.

Saksofon tenorowy jest średniej wielkości saksofonem, instrumentem z grupy aerofonów stroikowych o pojedynczym stroiku. Brzmi nonę wielką niżej od zapisu nutowego. Saksofony tenorowe budowane są w stroju B.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

W roku 1975 Alphonso, McCook, Sterling, Knibb i Mittoo, wspierani przez gitarzystę Ernesta Ranglina, dołączyli do Brevetta nagrywającego swój solowy album African Roots; była to ich pierwsza wspólna sesja od ponad dekady. Dwa lata później nakładem labelu Third World Records ukazała się płyta McCooka Hot Lava, sygnowana "Tommy McCook & The Skatalites", chociaż de facto saksofoniście nie akompaniował żaden z członków zespołu. Z kolei w roku 1978 Chris Blackwell, właściciel brytyjskiej wytwórni Island Records, zaprosił muzyków do swojego Dynamic Studio w Kingston, gdzie nagrali oni całkowicie nowy album pt. Big Guns. Jednak po sprzeczce do jakiej doszło pomiędzy Blackwellem i McCookiem artyści w nie najlepszej atmosferze zakończyli współpracę z producentem, zaś materiał jeszcze przez sześć lat nie ujrzał światła dziennego; Island wydało go dopiero w kwietniu 1984 roku jako Return of the Big Guns.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Fortepian – strunowy (chordofon), młoteczkowy, klawiszowy instrument muzyczny, zaliczany do rodziny cytr. Współczesny fortepian dysponuje skalą od A2 (czasami najlepsze koncertowe od F2; instrumenty z pocz. XIX wieku od C1 ) do c (88 dźwięków/klawiszy).

Lato 1983: Reaktywacja zespołu[ | edytuj kod]

Po niemal dwóch dekadach przerwy zespół nieoczekiwanie reaktywował swoją działalność pod koniec czerwca 1983 roku, by początkowo dać jeden jedyny koncert podczas VI edycji festiwalu Reggae Sunsplash w Montego Bay; z pierwotnego składu nie zabrakło nikogo oprócz Drummonda, którego zastąpił Calvin Cameron. Świetne przyjęcie przez widzów zachęciło muzyków do dalszej współpracy i wkrótce zebrali się oni w studiu Music Mountain by pracować nad nowymi nagraniami. Ostatecznie materiał z tych sesji nie został wydany, ukazał się natomiast w roku 2007 nakładem labelu Motion Records pt. Rolling Steady: The 1983 Music Mountain Sessions. 7 lipca 1984 roku The Skatalites wystąpili jeszcze przed wielotysięczną publicznością londyńskiego Sunsplashu, po czym nastąpiła kolejna przerwa w aktywności grupy, gdyż muzycy w większości wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Tam ponownie połączyli swoje siły, jednak już w nieco przetasowanym składzie; Moore'a i Camerona zastąpili odpowiednio Mark Berney i Clark Gayton.

Jamajka (ang. Jamaica) – wyspa i państwo na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli, położone na południe od Kuby i na zachód od Haiti.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Swoją działalność w USA zespół rozpoczął w roku 1986, przez około miesiąc grając co noc w słynnym klubie Village Gate na nowojorskim Manhattanie. W roku 1989 muzycy towarzyszyli Bunny'emu Wailerowi podczas jego wielkiej trasy koncertowej Liberation Tour po Ameryce. Przez kilka kolejnych lat koncertowali również na własną rękę, także w Europie. W grudniu 1990 roku na raka zmarł Mittoo – od tej pory w zespole nie było już nigdy pianisty, przewinęło się w zamian kilku keyboardzistów.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Keyboard (pol. klawiatura), aranżer – elektryczny lub elektroniczny instrument klawiszowy, pozwalający grającemu na grę z automatycznym akompaniamentem. Nowoczesne keyboardy wykorzystują system MIDI.

Rok 1993 przyniósł długo wyczekiwany album studyjny The Skatalites, wydany przez Shanachie Records Ska Voovee. W jego nagrywaniu udział wzięli m.in. McCook, Sterling, Brevett i Knibb oraz nowy gitarzysta (Devon James) i trębacz (Nathan Breedlove), zabrakło natomiast Alphonso. Można go natomiast usłyszeć na dwóch kolejnych płytach zespołu: Hi-Bop Ska! (1994) i Greetings from Skamania (1996). Oba te krążki wydane były przez Shanachie, oba też zostały nominowane do nagrody Grammy w kategorii najlepszy album reggae. W kolejnych latach grupa intensywnie koncertowała, promując swoje nowe wydawnictwa, gdy w roku 1998 dotknął ją podwójny cios. Najpierw w maju na niewydolność serca będącą skutkiem powikłań po ciężkim zapaleniu płuc zmarł McCook. Na początku listopada podczas występu zespołu w hollywoodzkim Key Clubie nagle na scenę przewrócił się Alphonso; jak się okazało, stracił przytomność wskutek wylewu krwi do mózgu. Mimo próby leczenia w specjalistycznym szpitalu w Los Angeles, saksofonista doznał drugiego wylewu i zmarł 20 listopada po czterech dniach spędzonych w śpiączce.

Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.Reggae Sunsplash – pierwszy festiwal muzyki reggae, w latach 1978-1998 największa tego typu impreza na świecie; do roku 1992 organizowany w Montego Bay, w latach 1993-1994 w Portmore, zaś w latach późniejszych w różnych miejscach w regionie Saint Ann na Jamajce.

Mimo śmierci obydwu długoletnich liderów, formacja nie zawiesiła swojej działalności. Już w marcu 1999 roku do zespołu dołączył nowy saksofonista, Cedric "Im" Brooks, zmiana nastąpiła także na pozycji trębacza – Breedlove'a zastąpił Kevin Batchelor. W tym składzie muzycy nagrali kolejne dwa premierowe albumy: Bashaka (2000) oraz From Paris With Love (2002). W marcu 2004 roku The Skatalites rozpoczęli największą w swojej historii światową trasę koncertową, z okazji 40. rocznicy powstania zespołu, w następującym składzie: Sterling, Brevett, Knibb, Breedlove, Karl "Cannonball" Bryan (saksofon), Vin "Don Drummond Jr." Gordon (puzon) oraz Ken Stewart (keyboard; od 2008 jest on menedżerem grupy). W kwietniu 2005 roku swoją przygodę z zespołem postanowił zakończyć Brevett, zastąpił go grający na gitarze basowej Val Douglas. Natomiast w roku 2007 nakładem australijskiej wytwórni AMI International Records wydana została całkowicie nowa płyta formacji, On the Right Track.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.

Po tym, jak 12 maja 2011 roku na raka wątroby zmarł Knibb, Lester Sterling został ostatnim aktywnym członkiem zespołu spośród jego założycieli. Wraz z Batchelorem, Douglasem i piątką młodszych instrumentalistów, wciąż jeszcze okazjonalnie koncertują, wspierani przez wokalistkę Doreen Shaffer. W maju 2012 roku ukazał się premierowy album The Skatalites pt. Walk With Me. Na krążku, będącym hołdem złożonym wszystkim zmarłym członkom formacji, znalazły się m.in. ostatnie nagrania z udziałem Knibba.

Island Records − wytwórnia płytowa założona przez brytyjskich producentów muzycznych na Jamajce w 1959 i przeniesiona do Wielkiej Brytanii w 1962. Przez wiele lat była to wytwórnia brytyjska do czasu wykupienia jej przez amerykańską Universal Music Group.Udar mózgu, incydent mózgowo-naczyniowy (ang. cerebro-vascular accident, CVA), dawniej także apopleksja (gr. stgr. ἀποπληξία - paraliż; łac. apoplexia cerebri, insultus cerebri) – zespół objawów klinicznych związanych z nagłym wystąpieniem ogniskowego lub uogólnionego zaburzenia czynności mózgu, powstały w wyniku zaburzenia krążenia mózgowego i utrzymujący się ponad 24 godziny.

The Skatalites podczas swoich europejskich tras koncertowych dwukrotnie odwiedzili Polskę: 19 listopada 2005 roku zagrali w warszawskim klubie Centralny Dom Qultury, zaś 26 sierpnia 2006 roku wystąpili podczas VIII edycji Reggae Dub Festivalu w Bielawie. W roku 2008 zapowiadano występ zespołu na sierpniowym festiwalu folkowym w Krotoszynie, jednak został on odwołany z powodu cięć w budżecie imprezy. W roku 2014 grupa zagrała na 14 edycji festiwalu Ostróda Reggae Festival. Podczas koncertu w Ostródzie zobaczyć można było dwóch oryginalnych członków zespołu: Lestera Sterlinga grającego na saksofonie altowym oraz wokalistkę Doreen Shaffer.

Kontrabas – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych; jest największym instrumentem tej grupy. Muzyk grający na kontrabasie to kontrabasista.Don Drummond, znany również jako Don Cosmic (ur. 12 marca 1932 w Kingston, zm. 6 maja 1969 tamże) – jamajski puzonista i kompozytor, muzyk sesyjny Studia One, współzałożyciel i autor wielu kompozycji zespołu The Skatalites, przez George’a Shearinga nazwany jednym z pięciu najlepszych puzonistów wszech czasów; jeden z prekursorów muzyki ska.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
African Roots – jedyny album studyjny jamajskiego kontrabasisty Lloyda Brevetta, współzałożyciela i wieloletniego członka grupy The Skatalites.
Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
Niewydolność serca (łac. insufficiaentia cordis) – stan, w którym nieprawidłowa struktura lub funkcjonowanie serca upośledza zdolność do zapewnienia wystarczającego przepływu krwi zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu. Nie należy mylić niewydolności serca z niewydolnością krążenia. Do częstych przyczyn niewydolności serca należą: zawał mięśnia sercowego, nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca, choroby zastawkowe i kardiomiopatie. Niewydolność serca występująca po raz pierwszy, niezależnie od dynamiki zmian jest określana jako świeża.
Bunny Wailer, znany też jako Bunny Livingston (urodzony 10 kwietnia, 1947), był, obok Boba Marleya i Petera Tosha jednym z założycieli grupy reggae o nazwie The Wailers.
Oswald „Baba” Brooks, znany również jako Baba Leslie (ur. 1935 w Kingston) – jamajski trębacz, muzyk sesyjny Studia One Clementa „Sir Coxsone’a” Dodda, znany przede wszystkim z częstej współpracy z The Skatalites; jeden z prekursorów muzyki ska i rocksteady.

Reklama