The Needles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The Needles
Wyciąg krzesełkowy w Alum Bay w pobliżu Needles

The Needles – skalisty przylądek w zachodniej części wyspy Wight w zatoce Alum Bay. Przylądek stanowi szereg trzech oddzielnych skał kredowych. Na ich końcu znajduje się miniaturowa latarnia morska Needles postawiona tam w roku 1859 przez szkockiego inżyniera Jamesa Walkera.

Przylądek – cypel, wystający fragment lądu, który wysuwa się w duży zbiornik wodny i stanowi załamanie linii brzegowej.Kreda – ostatni okres ery mezozoicznej, trwający około 80 milionów lat (od 145,0 ± 0,8 do 66,0 mln lat temu). Kreda dzieli się na dwie epoki: wczesną kredę i późną kredę. W sensie chronostratygraficznym kreda to system, który dzieli się na dwa oddziały: kredę dolną i kredę górną.

Nazwa[ | edytuj kod]

Nazwa wywodzi się z pierwotnego wyglądu skał. Początkowo formacja skalna składała się z czterech szpiczasto zakończonych skał, z których najwyższa, zwana żoną Lota, została zniszczona przez sztorm w roku 1764.

Turystyka[ | edytuj kod]

Przylądek jest siedzibą parku rozrywki Alum Bay. Do dyspozycji turystów jest wyciąg krzesełkowy kursujący w dół klifu w pobliże skał. Znajduje się również pamiątkowy monument Guglielmo Marconiego, który z wysokości The Needles nawiązał w roku 1897 po raz pierwszy łączność z oddalonym o 30 km Poole.

Poole - miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w hrabstwie ceremonialnym Dorset, port pasażerski nad cieśniną La Manche, sąsiaduje z Bournemouth. Około 141 tys. mieszkańców.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Isle of Wight Tourist Guide - Articles (ang.). [dostęp 12 września 2008].
  2. The History of The Needles at Alum Bay (ang.). [dostęp 12 września 2008]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-28)].
  3. Alum Bay, Isle of Wight (1897) : Marconi's first wireless station (ang.). [dostęp 12 września 2008].
Reklama