The Moon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

The Moon/Luna (pol. Księżyc) – singiel rumuńskiego zespołu muzycznego Taxi napisany przez wokalistę i lidera grupy Dana Teodorescu i umieszczony jako bonus na drugiej płycie studyjnej formacji zatytułowanej Trag un claxon z 2000 roku.

Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.Rumunia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się rumuński nadawca publiczny Televiziunea Română (TVR).

Pod koniec lutego 2000 roku rumuńskojęzyczna wersja utworu („Luna”) wygrała finał krajowych eliminacji eurowizyjnych Selecţia naţională po zdobyciu największego poparcia telewidzów, dzięki czemu została wybrana na propozycję reprezentującą Rumunię w 45. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Sztokholmie. 13 maja grupa zaprezentowała anglojęzyczną wersję piosenki w finale widowiska i zajęła z nią 17. miejsce z 25 punktami na koncie, w tym m.in. z maksymalną notą 12 punktów od Macedonii.

Macedonia Północna jako niezależny kraj uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1998. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się Macedońskie Radio i Telewizja (MKRTV). Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

Lista utworów[ | edytuj kod]

CD single

  1. „Luna (The Moon)” (English Version) – 2:58
  2. „Luna (The Moon)” (Romanian Version) – 2:58

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. About Taxi (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2015-07-26].
  2. Taxi (6) – Trag Un CLAXON (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-07-26].
  3. ROMANIAN NATIONAL FINAL 2000 (ang.). natfinals.50webs.com. [dostęp 2015-07-26].
  4. Eurovision Song Contest 2000 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2015-07-26].
  5. Taxi (6) – Luna (The Moon) (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-07-26].
Konkurs Piosenki Eurowizji 2000 – 45. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 13 maja 2000 roku w Globe Arena w Sztokhomie przez szwedzkiego nadawcę publicznego Sveriges Television (SVT), dzięki zwycięstwu reprezentantki Szwecji – Charlotte Nillson podczas festiwalu w 1999 roku. Koncert prowadziła dziennikarka Kattis Åhlström oraz prezenter telewizyjny Anders Lundin.
Reklama