The Germs

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

The Germs – amerykańska grupa punkrockowa utworzona w 1976 roku w Los Angeles. Ich pierwszy singelForming” z 1977 roku uchodzi za pierwszy zapis tego rodzaju muzyki w Los Angeles.

Detroit (wym. [dɨˈtrɔɪt]; z fr. cieśnina) – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Michigan na północnym brzegu rzeki Detroit łączącej jeziora St. Clair i Erie. Darby Crash, właściwie John Paul Beahm (znany też jako Bobby Pyn) (ur. 26 września 1958, zm. 7 grudnia 1980) – wokalista amerykańskiej grupy punkrockowej The Germs.

Główny wczesny skład zespołu składał się z wokalisty Darby Crasha, gitarzysty Pata Smeara, basistki Lorny Doom i perkusisty Don Bollesa. Wydali tylko jeden album (GI), wyprodukowany przez Joan Jett, i pojawił się w następnym roku w filmie dokumentalnym Penelope Spheeris The Decline of Western Civilization, który był kroniką ruchu punków w Los Angeles.

Lorna Doom, wł. Teresa Marie Ryan (ur. 4 stycznia 1958 w Dallas, zm. 16 stycznia 2019 w Thousand Oaks) – amerykańska gitarzystka basowa, członkini zespołu punk rockowego The Germs w latach 1976–1980 i ponownie po powrocie z lat 2005–2009. (GI) – pierwsza płyta zespołu The Germs wydana w 1979 roku przez wytwórnię Slash Records. Matriał nagrano w paździeniku 1978 w studiu "Golden Age Recording" (Hollywood).

Zespół rozpadł się po samobójstwie Crasha w 1980 roku. Ich muzyka miała wpływ na wiele późniejszych punkrockowych zespołów. Smear osiągnął większą sławę występując z Nirvaną i Foo Fighters.

W 2005 roku aktor Shane West został obsadzony w roli Crasha w biograficznym filmie Czym się zajmuje to tajne (What We Do Is Secret), zatytułowanym na podstawie piosenki Germs. Występował z Smearem, Doom i Bollesem na przyjęciu produkcyjnym do filmu, po którym Germs zreformował się z Westem jako wokalistą. Nowy skład zespołu kilkakrotnie koncertował w Stanach Zjednoczonych, w tym na Warped Tours w 2006 i 2008 roku.

Ramones – amerykański zespół rockowy, często postrzegany jako pierwsza grupa grająca punk rock. Powstał w nowojorskiej dzielnicy Queens (Forest Hills) w 1974. Wszyscy jego członkowie nosili pseudonim artystyczny Ramone (w żaden sposób nie byli ze sobą spokrewnieni). W ciągu 22 lat zagrali 2263 koncerty – ostatni w 1996 po festiwalu Lollapalooza. Na przestrzeni pierwszej połowy ostatniej dekady trzech założycieli zespołu zmarło: wokalista Joey Ramone, gitarzysta Johnny Ramone oraz basista Dee Dee Ramone.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Historia[ | edytuj kod]

Powstanie[ | edytuj kod]

Crash (z domu Jan Paul Beahm) i Smear (z domu Georg Ruthenberg) zdecydowali się założyć zespół po tym, jak zostali wyrzuceni z liceum za antyspołeczne zachowania i zły wpływ na innych uczniów. Ich oryginalna nazwa brzmiała „Sophistifuck and the Revlon Spam Queens”, ale musieli ją skrócić, ponieważ nie było ich stać na tyle liter na koszulce. Pierwszy (początkowo hipotetyczny) skład składał się z Beahma (wówczas znanego jako Bobby Pyn, a później jako Darby Crash) na wokalu, Ruthenberga (pod pseudonimem Pat Smear) na gitarze, Diany Grant na basie. i Michelle Baer grająca na perkusji. Ten skład nigdy nie grał przed żywą publicznością.

Zadanie specjalne (oryg. Cruising) – film kryminalny z 1980 roku w reżyserii Williama Friedkina. Film jest luźno oparty na opowiadaniu pod tym samym tytułem. Opowiada o seryjnym mordercy z Nowego Jorku, który obierał za swój cel gejów.Sony – japońskie przedsiębiorstwo założone 7 maja 1946 roku przez Masaru Ibukę i Akio Moritę w Tokio jako Tokyo Telecommunications Engineering Company, obecnie jeden z największych światowych producentów elektroniki użytkowej. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej (TSE) i nowojorskiej (NYSE) (NYSE: SNE).

W kwietniu 1976 roku do zespołu dołączyła Lorna Doom (z domu Teresa Ryan) na basie, z przejściową członkinią Dottie Danger (później znaną jako Belinda Carlisle z Go-Go's) na perkusji. Carlisle nigdy tak naprawdę nie grała z zespołem, ponieważ została odsunięta na bok przez atak mononukleozy na dłuższy czas. Zastąpiła ją jej przyjaciółka Donna Rhia (Becky Barton), która zagrała trzy koncerty i wystąpiła na ich pierwszym singlu. Carlisle pozostała przyjacielem i pomocnikiem zespołu (można ją usłyszeć, jak przedstawiała zespół na płycie Germicide: Live at the Whiskey, wyprodukowanej przez Kima Fowleya), odeszła tylko dlatego, że jej nowy zespół, Go-Go's, stał się popularny i, jak to ujęła: „Byłam bardzo zaniepokojona obecną heroiną”. Nickey Beat, z różnych znanych zespołów z Los Angeles, w tym The Weirdos, również przez jakiś czas grał na perkusji.

Meat Puppets – zespół utworzony w 1980 roku. Oryginalny skład tworzyli: Curt Kirkwood (gitara, wokal), jego brat Cris Kirkwood (gitara basowa) i Derrick Bostrom (perkusja). Z wydanych przez nich albumów, największy sukces komercyjny odniósł Too High to Die z 1994 r. New York Dolls – amerykański zespół rockowy działający w Nowym Jorku w latach 1971–1975 i ponownie od 2004. W pierwszym okresie działalności muzycy nagrali dwie płyty, które niewiele później wywarły duży wpływ na kształtowanie się muzyki punkrockowej, a image członków zespołu jeszcze w latach 80. znajdował odbicie w wizerunku wykonawców z kręgu nowej fali oraz glam metalu. New York Dolls zapoczątkowali również działalność sceny nowojorskiej na którą złożyły się zespoły: m.in. Ramones, Blondie, Television czy Talking Heads.

Pierwszy występ zespołu na żywo odbył się w Orpheum Theatre. Smear wspominał: „Robiliśmy hałas. Darby włożył mikrofon do słoika z masłem orzechowym. To było wyzwanie, nie mieliśmy żadnych piosenek ani nic! Lorna włożyła spodnie na lewą stronę, a Darby pokrył się czerwoną lukrecją... hałasowaliśmy przez pięć minut, aż nas wyrzucili”.

Kim Vincent Fowley (ur. 21 lipca 1939 w Los Angeles, zm. 15 stycznia 2015 w West Hollywood) – amerykański piosenkarz i producent muzyczny.Mononukleoza zakaźna (łac. Mononucleosis infectiosa, inne nazwy: gorączka gruczołowa, angina monocytowa, choroba Pfeiffera, choroba pocałunków) to zakaźna choroba wirusowa występująca najczęściej w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania. Spowodowana jest pierwotną infekcją wirusem Epsteina-Barr (EBV). Istotą choroby jest podlegający samoczynnemu zahamowaniu proces limfoproliferacyjny. Zakażenie następuje przez ślinę (dlatego potocznie zwana jest często "chorobą pocałunków"), ale może nastąpić także innymi drogami (np. drogą kropelkową, poprzez przetoczenie krwi). Okres wylęgania wynosi 30-50 dni, a zaraźliwość utrzymuje się przeważnie do 5 dni od pojawienia się wysokiej gorączki, ale wirus EBV może utrzymywać się w ślinie osoby, która była chora, do pół roku. Choroba pozostawia trwałą odporność.

Początkowo zespół pozostawał muzycznie pod wpływem Iggy'ego Popa, Davida Bowiego, zespołów Ramones, Sex Pistols oraz New York Dolls. Muzyka zespołu była bardzo oszczędna ze względu na niskie umiejętności muzyków. Jedynie Smear potrafił trochę grać na swoim instrumencie, Lorna Doom starała się jakoś do tego dopasować, a Donna Rhia uderzała rytmicznie w bęben basowy, od czasu do czasu uderzając w talerz.

David Bowie, właśc. David Robert Jones (ur. 8 stycznia 1947 w Brixton) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, a także aktor.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Wczesne występy były zazwyczaj naznaczone hałaśliwą publicznością złożoną z przyjaciół zespołu. W rezultacie ich koncerty stały się znane z hałaśliwych i zwykle graniczyły z zamieszkami.

Nagrania[ | edytuj kod]

Pierwszy singel zespołu „Forming”, został nagrany na magnetofonie Sony w garażu Pata („Forming”) i na koncercie w klubie Roxy w Los Angeles („Sexboy”). Całość została opatrzona notatką na okładce: Ostrzeżenie: Te nagrania powodują nowotwór ucha. Singiel zawierał shamboliczny występ na stronie A oraz błotniste nagranie na żywo „Sexboy” na stronie B, nagrane w kinie Roxy do filmu „Z dymkiem". Piosenka nie została uwzględniona w filmie, podobnie jak zespół. Byli jedynym zespołem, do któego nie oddzwoniono by wystąpił na żywo w „Bitwie Zespołów”, być może ze względu na to, że chaotyczny występ Germs w kinie Roxy spowodował walkę na jedzenie.

Germicide (lub Germicide - Live at the Whisky) – druga płyta zespołu The Germs wydana w 1981 roku zawierająca nagrania z debiutanckiego występu zespołu w klubie "The Whisky" w Hollywood (Los Angeles), który odbył się w czerwcu 1977 roku.Ucho – narząd słuchu występujący jedynie u kręgowców. Najbardziej złożone i rozwinięte uszy występują u ssaków. Ucho odbiera fale dźwiękowe, przekształca je w drgania mechaniczne, a drgania w impulsy nerwowe. Odpowiada także za zmysł równowagi (błędnik).

The Germs wbrew większości oczekiwań, opracowali dźwięk, który był bardzo wpływowy. Przez całą swoją karierę mieli reputację chaotycznego zespołu grającego na żywo. Crash często pojawiał się na scenie prawie niespójny od narkotyków, śpiewając wszędzie tylko nie do mikrofonu, drwiąc z publiczności między piosenkami, ale mimo to zapewniał intensywne występy teatralne i coraz bardziej muzyczne. Pozostali członkowie zespołu szczycili się podobnymi problemami, a wiele współczesnych recenzji mówiło o niespójności i pijackich wymiotach na scenie. Fani widzieli to jako część występu i rzeczywiście, zespół tak to przedstawiał, nawet tłukąc butelki i tarzając się po szkle.

Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.Kurt Donald Cobain (ur. 20 lutego 1967 w Aberdeen, zm. 5 kwietnia 1994 w Seattle) – amerykański muzyk grunge’owy, najbardziej znany jako wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów założonego wraz z Kristem Novoselicem zespołu Nirvana. W 1989 wydali swoją pierwszą płytę Bleach.

Ostatni perkusista Don Bolles był bardzo dobrym technicznie muzykiem, co w połączeniu z amatorskim graniem Lorny Doom na gitarze basowej było przeciwstawne. Smear natomiast okazał się utalentowanym i sprawnym muzykiem. Crash ze swoimi umiejętnościami wokalnymi pozostał pod wpływem wokalisty The Screamers Tomata DuPlenty’ego. Ten skład zespołu często określany jest jako połączenie geniuszu z katastrofą.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Jeśli chodzi o brzmienie zespołu silny wpływ wywarł na nich zespół Zolar X, działający w Los Angeles w latach 19721980. Crash i Smear byli jego zagorzałymi fanami jeszcze w czasach przed The Germs. Zolar X grali szybko i mieli ostre brzmienie gitary, co później znalazło odbicie w nagraniach The Germs.

The Germs nagrali jeszcze dwa single i album pt. (GI). Producentką nagrań była Joan Jett z zespołu The Runaways.

Nowotwór (łac. neoplasma, skrót npl – z greckiego neoplasia) – grupa chorób, w których komórki organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany przez organizm, a nowo powstałe komórki nowotworowe nie różnicują się w typowe komórki tkanki. Utrata kontroli nad podziałami jest związana z mutacjami genów kodujących białka uczestniczące w cyklu komórkowym: protoonkogenów i antyonkogenów. Mutacje te powodują, że komórka wcale lub niewłaściwie reaguje na sygnały z organizmu. Powstanie nowotworu złośliwego wymaga kilku mutacji, stąd długi, ale najczęściej bezobjawowy okres rozwoju choroby. U osób z rodzinną skłonnością do nowotworów część tych mutacji jest dziedziczona.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

The Germs wystąpili w dokumentalnym filmie The Decline of Western Civilization obok zespołów takich jak X, Black Flag, Fear, Circle Jerks, Alice Bag Band i Catholic Discipline.

Po ukazaniu się albumu (GI), zespół zarejestrował jeszcze sześć piosenek z producentem Jackiem Nitzschem na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu Cruising z Alem Pacino w roli głównej. Ta sesja ukazała się dopiero na CD (MIA): The Complete Recordings w 1993 roku. Zespół zakończył działalność w 1980 roku – 7 grudnia zmarł Darby Crash. Don Bolles później występował z zespołami Nervous Gender i 45 Grave. Smear grał w latach 80. m.in. z Niną Hagen, później już w latach 90. występował na koncertach razem z Nirvaną, a po śmierci Kurta Cobaina grał razem z Dave Grohlem w jego Foo Fighters.

Free Kitten – amerykański zespół grający rock alternatywny i indie rock założony w 1992 w Nowym Jorku przez Kim Gordon z Sonic Youth i Julie Cafritz z Pussy Galore. Tooth and Nail – składanka prezentująca zespoły punkrockowe z okolic Los Angeles i San Francisco wydana w 1979 roku przez firmę Upsetter Records.
Logo zespołu

Rozpad i samobójstwo Darby'ego Crasha[ | edytuj kod]

Koniec zespołu nastąpił, gdy Crash, który coraz bardziej niecierpliwił się wybrykami perkusisty Bollesa, zwolnił go i zastąpił swoim przyjacielem Robem Henleyem.

Krótko po rozpadzie Germs, Crash i Smear utworzyli krótkotrwały Darby Crash Band. Perkusista Circle Jerks, Lucky Lehrer, dołączył do zespołu w przeddzień ich pierwszego występu na żywo. Podczas próby dźwiękowej Darby wyrzucił perkusistę, z którym mieli próby. Zespół, określany przez Smeara jako „podobny do Germs, ale z gorszymi muzykami”, zagrał tylko kilka koncertów, zanim się rozpadł.

Fear – amerykański zespół punkrockowy. Został utworzony w 1977 roku w Los Angeles przez wokalistę/gitarzystę Lee Vinga i basistę Derfa Scratcha. Wktótce dołączyli do nich: perkusista Spit Stix i gitarzysta Philo Cramer (zastępując krótko grających: Johna Backbeata i Burta Gooda). W niedługim czasie nabrali rozgłosu i podpisali umowę z firmą Slash Records. W 1980 zespół został zaprezentowany w filmie dokumentującym początki sceny punkrockowej w Los Angeles: The Decline of Western Civilization (reż. Penelope Spheeris 1981).Hole − istniejący w latach 1989-2002 grungeowy zespół, który został założony przez wokalistkę i gitarzystkę Courtney Love i gitarzystę Erica Erlandsona. W 2009 Courtney Love reaktywowała zespół w całkiem nowym składzie. Zespół rozpadł się ponownie w 2012.

Niedługo po tym Crash skontaktował się ze Smearem w sprawie ponownego zjednoczenia Germsów. Crash powiedział mu, że chce zarobić na heroinę, którą mógłby popełnić samobójstwo. Ponieważ Crash wiele razy opisywał ten scenariusz w przeszłości, Smear nie traktował go poważnie.

3 grudnia 1980 r. Starwood był gospodarzem ostatniego koncertu Germs, w tym Bollesa. W pewnym momencie Crash powiedział zdumionym dzieciakom na widowni: „Zorganizowaliśmy ten koncert, abyście wy, młodzi mogli zobaczyć, jak to było, kiedy my zaczynaliśmy. Nie zobaczycie takiego koncertu już nigdy”

Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.Nina Hagen, wł. Catharina Hagen (ur. 11 marca 1955 w Berlinie) – niemiecka piosenkarka i aktorka nazywana "matką chrzestną punk rocka". Jest posiadaczką głosu o sześciooktawowej skali.

Crash popełnił samobójstwo 7 grudnia 1980 roku w wieku 22 lat. Nie zgłoszono wówczas, że Crash przedawkował heroinę w pakcie samobójczym z bliską przyjaciółką Casey „Colą” Hopkins, która przeżyła. Później upierała się, że nie chciał, żeby ona żyła, ani też nie zmienił zdania w ostatniej chwili i nie zamierzał żyć. Według Spina, apokryficzna legenda mówi, że Crash spróbował napisać na ścianie „Tu spoczywa Darby Crash”, kiedy leżał umierając, ale nie skończył. W rzeczywistości napisał krótką notatkę do Davida „Bosco” Danforda, o treści: „Moje życie, moja skóra, moja miłość należy do Bosco”

Nirvana – amerykański zespół grunge’owy, założony przez wokalistę i gitarzystę Kurta Cobaina i basistę Krista Novoselica w Aberdeen (USA) w 1987. Zespół w ciągu siedmiu lat swojej działalności zatrudniał kilku perkusistów (najdłużej w zespole grał Dave Grohl, który dołączył do grupy w 1990). Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

Po rozpadzie[ | edytuj kod]

The Germs w 1979

Bolles grał z kilkoma innymi zespołami z L.A., w tym z Nervous Gender, 45 Grave, Celebrity Skin i Ariel Pink. Jesienią 2009 roku Bolles dołączył do obsady punków, modów i rockerów z serii Oblivion

W 1993 roku Slash wydał (MIA): The Complete Anthology, z notatkami Pleasant Gehman.

Smear grał z Nirvaną podczas ich ostatniego roku, po śmierci Kurta Cobaina z Mikiem Wattem, a następnie z Foo Fighters.

Sex Pistols – zespół rockowy utworzony w 1975 roku w Londynie, który jest uważany za inicjatora ruchu punk i muzyki punkrockowej w Wielkiej Brytanii, a w następstwie rozwoju rocka alternatywnego.Belinda Carlisle (wym. /bɛˈlɪndə ˈkɑrlaɪl/), właśc. Belinda Jo Kurczeski Carlisle (ur. 17 sierpnia 1958 w Hollywood, Kalifornia) – amerykańska piosenkarka i aktorka.

W 1996 roku ukazał się album zatytułowany A Small Circle of Friends, na którym znalazły się m.in. utwory Watta, Free Kitten, Melvinów, Meat Puppets wraz z wersją „Circle One ” w wykonaniu Smeara i Hole pod nazwą „the Holez".

Film biograficzny i reaktywacja (2000-)[ | edytuj kod]

W 2004 roku, piosenka The Germs Lexicon Devil została użyta w grze wideo Tony Hawk’s Underground 2.

W sierpniu 2005 roku rozpoczęła się praca na filmem biograficznym Darby’ego Crasha i The Germs. W rolę Crasha wcielił się aktor Shane West.

Al Pacino, właśc. Alfredo James Pacino (ur. 25 kwietnia 1940 we Wschodnim Harlemie, w Nowym Jorku) – amerykański aktor.The Runaways – amerykański, kobiecy zespół wykonujący muzykę proto punk i heavy metal w latach 70. Były pierwszym kobiecym zespołem wykonującym muzykę rockową.

Z tej okazji zespół został reaktywowany i na przełomie lipca i sierpnia 2006 roku wystąpił w klubach m.in. w Detroit, Chicago, Nowy Jork, Bostonie, Cleveland z Shane’em Westem jako wokalistą.

Wielu muzyków (m.in. NOFX) poddało ostrej krytyce decyzję Smeara, Doom i Bollesa dotyczącą reaktywacji The Germs bez Darby’ego Crasha, którego zastąpili aktorem. W podobnym tonie wyraził swoje zdanie na ten temat były wokalista Dead Kennedys Jello Biafra.

Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.Melvins – amerykańska grupa rockowa powstała na początku lat 80. w Montesano w stanie Waszyngton, występująca obecnie jako trio, sporadycznie jako kwartet.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Forming – pierwszy singel zespołu The Germs nagrany i wydany latem 1977 roku przez firmę Slash Records. Utwór 1 nagrano w garażu Pata Smeara, utwór 2 pochodzi z koncertu w klubie Roxy w Los Angeles.
What We Do Is Secret? – druga EPka zespołu The Germs wydana w 1981 roku przez wytwórnię Slash Records. Nagrania stanowią fragmenty EPki Lexicon Devil, płyty (GI) oraz koncertu, który odbył się w "Starwood" (Hollywood) 3 grudnia 1980.
Dave Grohl, właśc. David Eric Grohl (ur. 14 stycznia 1969 w Warren w stanie Ohio) - amerykański muzyk rockowy, multiinstrumentalista, były perkusista zespołu Nirvana, założyciel grupy Foo Fighters.
Mike Watt, właśc. Michael David Watt (ur. 20 grudnia 1957, Portsmouth) – amerykański gitarzysta basowy, wokalista i kompozytor. Współzałożyciel i autor wielu utworów zespołów tj.: The Reactionaries, Minutemen, Firehose, Banyan i Dos. Od 2003 członek grupy The Stooges.
Shane West, właściwie Shannon Bruce Westgarth Snaith (ur. 10 czerwca 1978 w Baton Rouge) − amerykański aktor, kompozytor i piosenkarz. Posiada własny zespół o nazwie Jonny Was.
Singel (SP, singiel) – w muzyce krótkie wydawnictwo zawierające jeden lub więcej utworów zazwyczaj zapowiadające i promujące album, z którego pochodzi tytułowy utwór na singlu.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Reklama