The Forward

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Forward Building, New York City

The Forward, powszechnie znana jako The Jewish Daily Forward (spotyka się także nazwy: Forverts oraz The Yiddish Forward; jid. ‏טעגלעכער פֿאָרװערטס‎ Teglecher Forwerts) – gazeta żydowska wydawana w Stanach Zjednoczonych.

Abraham Cahan (ur. 7 czerwca 1860; zm. 31 sierpnia 1951) - amerykański dziennikarz, publicysta i pisarz pochodzenia żydowskiego. Urodził się i studiował na Litwie, skąd musiał w 1882 roku uciekać z powodu swojej działalności wymierzonej przeciwko caratowi. W Ameryce zajął się pisaniem dla prasy lewicowej. Pisał po rosyjsku, angielsku i w jidysz. W 1896 roku napisał po angielsku powieść Yekl: A Tale of the New York Ghetto, przedstawiającą naturalistycznie sytuację żydowskich imigrantów z Europy Wschodniej. W 1917 roku napisał swoją najsłynniejszą powieść The Rise of David Levinsky. 22 kwietnia 1897 roku założył jidiszowy dziennik Forverts, który w latach swojej świetności osiągał nakład 250 tys. egzemplarzy i był jedną z największych gazet w Ameryce. Gazeta ukazuje się do dzisiaj, ale większość artykułów jest po angielsku, w jidisz tylko niektóre. W latach 1926-1931 napisał swoją autobiografię Bleter fun mein Leben.Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.

Pierwotnie był to dziennik wydawany w jidysz, a dziś jest to tygodnik wydawany w języku angielskim i w jidysz. Istnieje także portal internetowy, który jest uaktualniany codziennie. Siedziba znajduje się w Nowym Jorku.

W pewnym momencie gazeta miała więcej czytelników niż The New York Times. Pisało dla niej wielu znanych autorów, takich jak Moris Rosenfeld, laureat Nagrody Nobla Isaac Bashevis Singer, jego brat Izrael Jehoszua Singer czy Elie Wiesel.

Dziennik założył Abraham Cahan 22 kwietnia 1897 roku. Gazeta miała orientację umiarkowanie lewicową. Czytelnikami byli głównie żydowscy imigranci z Europy Środkowo-Wschodniej. W czasie I wojny światowej codziennie wydawano 200 tys. egzemplarzy, a w 1930 – 275 tys. egzemplarzy dziennie.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. The New York Times – jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników o profilu liberalno-lewicowym, wychodzący w Nowym Jorku. Jest trzecią pod względem nakładu gazetą w Stanach Zjednoczonych, po USA Today i The Wall Street Journal. Codzienny nakład wynosi 1,125 mln, a obieg wydania niedzielnego 1,700 mln (dane na 26 grudnia 2004). Właścicielem gazety jest The New York Times Company, która kontroluje również około 40 innych gazet, czasopism i wiele krzyżówek, między innymi The Boston Globe i International Herald Tribune.

Po II wojnie światowej czytelnictwo zaczęło gwałtownie spadać, ponieważ Żydzi zaczęli porzucać jidysz na rzecz angielskiego. Od 1983 „The Forward” ukazuje się jako tygodnik.

Wydawca gazety jest właścicielem stacji radiowej, która nadaje programy radiowe w języku jidysz – WEVD (Stacja, która mówi twoim językiem).

Przypisy[ | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona
 • Jewish Daily Forward w Encyclopædia Britannica
 • The Forward (numery archiwalne z lat 1897‒1979)
 • Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.Isaac Bashevis Singer (jidysz: יצחק באַשעוויס זינגער, ur. 21 listopada 1902 w Leoncinie, zm. 24 lipca 1991 w Miami) – pisarz żydowski tworzący głównie w języku jidysz, dziennikarz. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1978.
  Warto wiedzieć że... beta

  Elie Wiesel, właśc. Eliezer Wiesel, (ur. 30 września 1928 w Syhocie Marmaroskim, obecnie Sighetu Marmaţiei) – amerykański pisarz i dziennikarz, pochodzenia węgiersko-żydowskiego.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Izrael Jehoszua (lub Joszua) Singer (jid. ‏ישֹראל־יהושע זינגער‎ Jisroel-Jehojszue/Jeszue Zinger; ur. 30 listopada 1893 w Biłgoraju, zm. 10 lutego 1944 w Nowym Jorku) – pisarz, dramaturg i dziennikarz żydowski tworzący w języku jidysz, brat Isaaca Bashevisa Singera.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama