The Day I Tried to Live

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

The Day I Tried to Live – singel i utwór amerykańskiej grupy rockowej Soundgarden, napisany przez frontmana zespołu Chrisa Cornella. „The Day I Tried to Live” został wydany w 1994 roku jako drugi singel promujący czwarty pełny album zespołu, „Superunknown”. Piosenka trwa 5 minut i 19 sekund, zajmuje 10. pozycję na płycie. Utwór odnotowano na 13. pozycji w zestawieniu Billboard Mainstream Rock Tracks. „The day i tried to live” został uwzględniony na „A-Sides”, wydanym w 1997 roku kompilacyjnym albumie zespołu zawierającym największe przeboje grupy. Do piosenki nakręcono teledysk.

Spoonman (pl. Człowiek-łyżka) – utwór amerykańskiej grupy grunge’owej Soundgarden, promujący ich czwarty studyjny album Superunknown. Wydany został 17 lutego 1994 roku. Autorem tekstu i muzyki jest wokalista Chris Cornell. „Spoonman” zdobył nagrodę Grammy za Best Metal Performance w 1995 roku. Do utworu nakręcono teledysk. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Kompozycja[ | edytuj kod]

Autorem muzyki i tekstu jest Chris Cornell. Strój to podobnie jak w większości utworów Soundgarden: E-E-B-B-B-E. Piosenka posiada zmienne metrum: przez większą część utworu jest to 7/8, następnie zaś 4/4. Gitarzysta Kim Thayil powiedział, że zwykle zespół nie uważa, że ustalanie metrum bierze pod uwagę dopiero po napisaniu utworu oraz że stosowanie „dziwnego” metrum było „całkowicie przypadkowe”.

Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.Matt Cameron (ur. 28 listopada 1962 w San Diego, Kalifornia) – amerykański perkusista zespołów grunge Soundgarden (1986-1997, od 2010) i Pearl Jam (od 1998).

Znaczenie tekstu[ | edytuj kod]

Chris Cornell o tekście: „Chodzi o to, iż próbuje wyjść z samotności, z czym zawsze miałem problem. Staram się być normalny, wyjść z domu i spędzać czas wśród innych ludzi. Mam tendencje do zamykania się w sobie i niewidywania się z ludźmi przez bardzo długo. Ta piosenka mimo wszystko jest pełna nadziei. Zwłaszcza wers: „Jeszcze jeden raz Może to załatwić””.

Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.Soundgarden – amerykańska grupa muzyczna, założona w roku 1984 w Seattle, przez wokalistę i gitarzystę Chrisa Cornella, gitarzystę prowadzącego Kima Thayila i basistę Hiro Yamamoto, należąca wraz z Nirvaną, Pearl Jam i Alice in Chains do tzw. "Wielkiej czwórki z Seattle". Zespół identyfikowany jest z nurtem grunge, czerpiący jednak inspirację z tradycji muzycznej zespołów garażowych lat sześćdziesiątych, szeroko pojętego rocka psychodelicznego a także muzyki heavy metalowej spod znaku Black Sabbath. Pierwsze cztery płyty utrzymane są w stylu heavy metalu, na 2 ostatnich zespół pokazał łagodniejsze i melodyjniejsze oblicze, kierując się w stronę bardziej alternatywnego brzmienia. Muzyka grupy opiera się na ciężkich riffach gitarowych Kima Thayila, wysokim śpiewie Chrisa Cornella i gęstej grze sekcji rytmicznej. Grupa była jednym z kilku zespołów grunge, która podpisała kontrakt z wytwórnią Sub Pop. Soundgarden jest także pierwszym zespołem który podpisał kontrakt z wytwórnią A&M Records w 1988 roku. Zespół był jednym z największych popularyzatorów muzyki grunge na początku lat dziewięćdziesiątych. Zespół został sklasyfikowany na 14 miejscu, na liście 100 greatest hard rock artists.Ponadto, Soundgarden znalazł się na 2 miejscu w plebiscycie na "Najcięższy zespół w historii" magazynu "Revolver".


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Outshined – singel amerykańskiego zespołu Soundgarden, wydany w 1991 r., jako drugi singel (po "Rusty Cage") promujący album Badmotorfinger. Autorem tekstu jest wokalista zespołu, Chris Cornell, zaś muzyki Cornell i gitarzysta Kim Thayil. "Outshined" stał się jednym z największych hitów Soundgarden, znalazł się w 1997 roku na składance singli nazwanej "A-Sides", oraz na retrospektywnym box-secie "Telephantasm" w 2010 roku.
Scott Sundquist - amerykański muzyk rockowy, perkusista. Najbardziej znany ze współpracy z Soundgarden. W 1985 Sundquist dołączył do Soundgarden jako perkusista, by ówczesny bębniarz (i wokalista jednocześnie), Chris Cornell, mógł w całości skupić się tylko na śpiewaniu. Soundgarden nagrał z Sundquistem kilka utworów demo, a także 3 piosenki na składankę Deep Six - "All your lies", "Heretic" i "Tears to forget". W 1986 roku, Sundquist opuścił Soundgarden z powodów rodzinnych, zaś na jego miejsce przyszedł perkusista Skin Yard, Matt Cameron, który jak się okazało zagościł w zespole na stałe.
A-Sides – składanka singli amerykańskiego zespołu rockowego Soundgarden. Ukazała się 4 listopada 1997 (już po zawieszeniu działalności grupy) nakładem wytwórni A&M Records i była ostatnim oficjalnym albumem Soundgarden do momentu wydania Telephantasm w 2010 roku.
Black Hole Sun - utwór amerykańskiej grupy Soundgarden. Jest to siódmy utwór z wydanego 8 marca 1994 roku albumu Superunknown, którego producentem był Michael Beinhorn. Utwór został wydany w 1994 jako trzeci singel promujący album. Autorem tekstu i muzyki jest frontman zespołu, Chris Cornell. Black Hole Sun został wydany w 1994 roku jako trzeci singel z albumu Superunknown. Piosenka od razu po wydaniu, stała sie światowym hitem i spędziła łącznie 7 tygodni bez przerwy, na 1 miejscu listy Billboard Mainstream Rock Tracks. Do utworu nakręcono surrealistyczny teledysk. Black hole sun został wydany na składance z najwiekszymi hitami Soundgarden, nazwanej A-Sides w 1997. Utwór przywołuje na myśl, skojarzenia z dokonaniami The Beatles. W 1995 piosenka została nominowana do nagrody Grammy za "Best Hard Rock Performance".
Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
Christopher Cornell, właściwie Christopher John Boyle (ur. 20 lipca 1964 w Seattle) – amerykański muzyk, wokalista, multiinstrumentalista i autor tekstów. Największą popularność przyniosły mu występy w zespole Soundgarden (1984-1997 i od 2010). W latach 2001-2007 był wokalistą w supergrupie rockowej, Audioslave którą stworzył wraz z byłymi członkami Rage Against the Machine. W 1990 roku, powołał do życia jednorazowy projekt Temple of the Dog. Nagrana płyta miała być "terapią" po śmierci przyjaciela Cornella, Andrew Wooda, ówczesnego wokalisty Mother Love Bone. Prowadził również karierę solową, w trakcie której nagrał 3 płyty: "Euphoria Morning", "Carry On" i "Scream". Znany z szerokiej skali głosu, która wynosi ponad 4 oktawy, oraz wysokich umiejętności technicznych. W 2006 roku wokalista został sklasyfikowany na 4. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów według Hit Parader. W 2010 roku, muzyk zapowiedział na swoim twitterze reaktywację swojego macierzystego zespołu, Soundgarden.

Reklama