The Chemical Brothers

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

The Chemical Brothers – dwuosobowa angielska grupa muzyki elektronicznej składająca się z Toma Rowlandsa oraz Eda Simonsa. Początkowo zespół nagrywał pod nazwą The Dust Brothers i współpracował przy tworzeniu muzyki elektronicznej między innymi z The Prodigy. The Chemical Brothers w późniejszym czasie nagrywali także z takimi twórcami muzyki elektronicznej jak Moby i Underworld.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

The Chemical Brothers tworzyli ścieżki dźwiękowe do wielu głośnych amerykańskich filmów, między innymi Święty, Niebiańska plaża, Efekt motyla, Hakerzy, Vanilla Sky, Slumdog. Milioner z ulicy, także angielskich produkcji takich jak The Acid House.

Początkowo nazywali się The Dust Brothers, dla uhonorowania duetu producentów z Ameryki o tej samej nazwie. Jednak kwestie prawne zmusiły ich do zmiany nazwy w 1995. Razem z The Prodigy, Fatboy Slim, The Crystal Method oraz innymi, mniej znanymi zespołami, są pionierami big beatu.

Muzyka elektroniczna – muzyka tworzona głównie lub wyłącznie za pomocą elektrofonów (elektromechanicznych i elektronicznych instrumentów muzycznych) oraz urządzeń elektronicznych przetwarzających dźwięki pozamuzyczne lub generowane przez tradycyjne instrumenty akustyczne.The Crystal Method - Duet The Crystal Method tworzą Ken Jordan i Scott Kirkland. Zespół uznawany jest za amerykański odpowiednik The Chemical Brothers i jednym tchem wymieniany jest z takimi przedstawicielami gatunku breakbeat jak The Prodigy, Fatboy Slim czy Underworld. Pochodząca z Las Vegas formacja zasłynęła nagrywając muzykę do filmów Blade 2, Spawn, Zoolander, London czy Mortal Kombat, jak również do licznych gier komputerowych np. League of Legends oraz seriali, np. Kości czy Brygada ratunkowa.

Dyskografia[ | edytuj kod]

Albumy Kompilacje Albumy wideo Minialbumy Remiks albumy Ścieżki dźwiękowe Single

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. John Bush: The Chemical Brothers Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2015-08-07].
 2. The Chemical Brothers Billboard Chart History (ang.). www.billboard.com. [dostęp 2015-08-07].
 3. The Chemical Brothers Australian Albums Chart (ang.). www.australian-charts.com. [dostęp 2015-08-07].
 4. The Chemical Brothers French Albums Chart (ang.). www.lescharts.com. [dostęp 2015-08-07].
 5. The Chemical Brothers New Zealand Albums Chart (ang.). charts.org.nz. [dostęp 2015-08-07].
 6. The Chemical Brothers Dutch Albums Chart (niderl.). www.dutchcharts.nl. [dostęp 2015-08-07].
 7. The Chemical Brothers UK Chart History (ang.). www.officialcharts.com. [dostęp 2015-08-07].
 8. The Chemical Brothers Irish Albums Chart (ang.). irish-charts.com. [dostęp 2015-08-07].
 9. BPI: The Chemical Brothers (ang.). www.bpi.co.uk. [dostęp 2015-08-07].
 10. David Jeffries: The Chemical Brothers Born in the Echoes review (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2015-08-07].
 11. IRMA - Irish Charts, www.irma.ie [dostęp 2019-05-22].
 12. The Chemical Brothers Italian Albums Chart (ang.). italiancharts.com. [dostęp 2015-08-07].
 13. The Chemical Brothers Norwegian Albums Chart (ang.). norwegiancharts.com. [dostęp 2015-08-07].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Chemical Brothers
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Moby właściwie Richard Melville Hall (ur. 11 września 1965 w Harlemie w Nowym Yorku) - amerykański wokalista, muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista oraz producent muzyczny. Zajmuje się szeroko rozumianą muzyką klubową.
  Underworld – brytyjski zespół tworzący elektroniczną muzykę taneczną, działający z przerwami od połowy lat 80.
  Norman Quentin Cook znany jako Fatboy Slim (ur. 31 lipca 1963 w Bromley jako Quentin Leo Cook) – angielski muzyk, DJ, producent i kompozytor tanecznej muzyki elektronicznej związany z wytwórnią Skint Records. Uważany jest za twórcę i głównego promotora gatunku zwanego big beat.
  Efekt motyla (ang. The Butterfly Effect) – thriller fantastycznonaukowy z 2004 roku, produkcji USA, w reżyserii Erica Bressa i J. Mackye Grubera.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Duo – forma muzyczna oznaczająca dwóch muzyków grających na różnych lub jednakowych instrumentach muzycznych, z których żaden nie pełni funkcji akompaniującej lub utwór na dwa instrumenty.
  Niebiańska plaża to film z roku 2000 oparty na książce o tym samym tytule, której autorem jest Alex Garland. W głównej roli występuje Leonardo DiCaprio. Film opowiada o młodych ludziach, którzy poszukują przygód, podróżując po egzotycznych krajach. Soundtrackiem filmu był utwór "Pure Shores" w wykonaniu zespołu All Saints.

  Reklama