The CBW Conventions Bulletin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

The CBW Conventions Bulletin (CBWCB) – czasopismo poświęcone tematyce broni biologicznej i chemicznej wydawane przez Harvard Sussex Program (HSP). Czasopismo jest redagowane wspólnie przez Matthew S. Meselsona z Uniwersytetu Harvarda, Juliana P. Robinsona z Uniwersytetu Sussex oraz zespół doradczy HSP.

Harvard Sussex Program on Chemical and Biological Weapons (HSP, dawniej Harvard Sussex Program on CBW Armament and Arms Limitation) – międzynarodowy program współpracy pomiędzy uczelniami w zakresie badań, komunikacji i szkoleń w celu zwiększenia międzynarodowej świadomości i zrozumienia kwestii politycznych związanych z bronią biologiczną i chemiczną, a także propagowania globalnej eliminacji tych rodzajów broni oraz wzmocnienia ograniczeń przed wrogim zastosowaniem technologii biomedycznych. Program skupia się także na implementacji Konwencji o zakazie broni biologicznej (BWC) i Konwencji o zakazie broni chemicznej (CWC), m.in. poprzez organizowanie spotkań grupy badawczej Pugwash.Matthew Stanley Meselson (ur. 24 maja 1930 w Denver, Kolorado, USA) – amerykański biolog molekularny znany z eksperymentalnego potwierdzenia teorii Watsona-Cricka dotyczącej struktury kwasu deoksyrybonukleinowego (DNA).

Czasopismo publikuje artykuły dostarczające informacje i analizy dotyczące broni chemicznej i biologicznej w celu pomocy przy pracy nad ich eliminacją i zapobieganiem ich wykorzystania i produkcji. Ukazują się w nim również najnowsze wiadomości dotyczące broni CB i pracy Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej oraz lista najnowszych publikacji naukowych związanych z tym tematem.

Broń biologiczna, broń B – rodzaj broni masowego rażenia, w której ładunkiem bojowym są patogenne mikroorganizmy (np. laseczki wąglika) lub wirusy (np. wirus ospy prawdziwej). Zwyczajowo zalicza się także do broni biologicznej broń opartą na toksynach pochodzenia biologicznego (np. botulina, rycyna).Uniwersytet Sussex – państwowy angielski uniwersytet położony w niezamieszkanej wcześniej dolinie w pobliżu dawnej wsi Falmer, należącej obecnie do aglomeracji Brighton w hrabstwie East Sussex w południowej Anglii. Uniwersytet ten jako jedyny w Wielkiej Brytanii jest położony na terenach stanowiących fragment parku krajobrazowego – Sussex Downs.

Początkowo czasopismo ukazywało się jako „Chemical Weapons Convention Bulletin” (CWCB). Od czerwca 1997 roku (wydanie 36.) ukazuje się pod obecnym tytułem. Większość wydań czasopisma dostępna jest bezpłatnie w formie elektronicznej.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The CBW Conventions Bulletin (ang.). The Harvard Sussex Program on Chemical and Biological Weapons. [dostęp 2011-05-30].
  2. People (ang.). The Harvard Sussex Program on Chemical and Biological Weapons. [dostęp 2011-05-30].
  3. The CBW Conventions Bulletin in pdf format (ang.). The Harvard Sussex Program on Chemical and Biological Weapons. [dostęp 2011-05-30].
Broń chemiczna – jeden z rodzajów broni, w którym podstawowym czynnikiem rażącym jest związek chemiczny o toksycznych właściwościach. Często termin ten jest utożsamiany z gazami bojowymi, gdyż większość - choć nie wszystkie - rodzaje broni chemicznej, są oparte na związkach, które w temperaturze pokojowej są gazami, lub cieczami o dużych prężnościach par (są wówczas stosowane w postaci aerozolu). Termin "broń chemiczna" ma jednak szersze znaczenie i oprócz samego czynnika rażącego obejmuje też urządzenia i techniki do jego przenoszenia i aplikowania na polu bitwy.
Reklama