• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • The Boys Next Door  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Post punk to styl w obrębie muzyki rockowej, wywodzący się z muzyki punk, będący skutkiem poszukiwań artystycznych zespołów z tego kręgu; efektem tego stało się wyjście poza dość wąskie ramy gatunku.Rowland Stuart Howard (ur. 24 października 1959, zm. 30 grudnia 2009) – australijski muzyk rockowy, gitarzysta oraz kompozytor, najbardziej znany ze względu na jego styl gry na gitarze za pomocą sprzężenia w postpunkowej grupie o nazwie The Birthday Party (w tej samej grupie śpiewał Nick Cave) oraz z jego współpracy przy projektach autorstwa Lydii Lunch oraz Nikkiego Suddena. Zmarł na raka wątroby.

  The Boys Next Dooraustralijski zespół postpunkowy, który zmieniał kilka razy nazwę, lecz przez pewien dłuższy okres nazywał się Concrete Vulture. Pod nazwą The Boys Next Door istniał w latach: 1976-1980, będąc pierwszym wcieleniem swego o wiele bardziej znanego następcy czyli zespołu The Birthday Party. Twórczość Boys Next Door powstawała na bazie fascynacji muzyków zespołami rocka, bluesa, country a także fali glam rocka. Należały do nich m.in. John Lee Hooker, Jay Hawkins, Lou Reed, The Velvet Underground, Johnny Cash, Pink Floyd, Deep Purple, Procol Harum, MC5, The Stooges, The Ramones, Roxy Music, Alice Cooper czy David Bowie. Niektóre piosenki tych wykonawców były przez Boys Next Door przerabiane na tzw. „covery”.

  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Johnny Cash, właśc. John Ray Cash (ur. 26 lutego 1932 w Kingsland, zm. 12 września 2003 w Nashville) – amerykański muzyk country, piosenkarz i aktor. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.

  Pod szyldem „The Boys Next Door” wydano dwa pierwsze albumy, jeden minialbum oraz kilka singli. W późniejszych czasach uznano, że drugi album jest pod względem stylistycznym bardziej przynależny do The Birthday Party. W związku z tym, obecnie, drugi album zespołu, wydany w 1980 roku, a zatytułowany właśnie „The Birthday Party” (w późniejszych latach wydawany ponownie m.in. w 1988 r. jako kompilacja Hee How (EP)/The Birthday Party (LP) przez 4AD jest przypisywany zespołowi The Birthday Party.

  Ramones – amerykański zespół rockowy, często postrzegany jako pierwsza grupa grająca punk rock. Powstał w nowojorskiej dzielnicy Queens (Forest Hills) w 1974. Wszyscy jego członkowie nosili pseudonim artystyczny Ramone (w żaden sposób nie byli ze sobą spokrewnieni). W ciągu 22 lat zagrali 2263 koncerty – ostatni w 1996 po festiwalu Lollapalooza. Na przestrzeni pierwszej połowy ostatniej dekady trzech założycieli zespołu zmarło: wokalista Joey Ramone, gitarzysta Johnny Ramone oraz basista Dee Dee Ramone.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

  Historia[ | edytuj kod]

  Początki powstania zespołu sięgają wczesnych lat 70. XX wieku, kiedy to Nick Cave wstąpił do Caulfield Grammar School w Melbourne. Będąc w trzeciej klasie (tj. około 1973 r.) Cave założył swój pierwszy zespół o nazwie „Concrete Vulture” werbując do składu poznanych w szkole: Johna Cochiverę (gitara), Micka Harveya (gitara), Philla Calverta (perkusja) i Bretta Purcella (gitara basowa). Nazwa zespołu zmieniała się z pięć czy sześć razy w ciągu roku, jednakże „Concrete Vulture” zachowała się przez dłuższy czas. Concrete Vulture zagrał kilka koncertów na różnych imprezach szkolnych. Umiejętności członków gry na instrumentach muzycznych były na bardzo niskim poziomie, jedynie z nich potrafili dobrze grać: Phill Calvert – na perkusji i John Cochivera – na gitarze.

  Tracy Pew (ur. 19 grudnia 1957 w Australii, zm. 7 listopada 1986 w Melbourne w Australii) – muzyk grający na gitarze basowej i klarnecie, związany z działalnością zespołu The Boys Next Door i The Birthday Party.The Velvet Underground – amerykańska grupa rockowa, będąca przedstawicielem awangardy rockowej i rocka eksperymentalnego.

  W 1976 r. „Concrete Vulture” zmienili nazwę na The Boys Next Door”. Skład zespołu nadal był ten sam, jednak nie na długo, gdyż jeszcze tego samego roku doszło do zmian personalnych. Zespół opuścił Purcell, na krótki okres też zaprzestał grania Harvey. Wystąpiły również problemy z Cochiverą, który ostatecznie miał wyjechać do wujka do Ameryki celem leczenia psychiatrycznego. Nowym członkiem grupy, uczącym się grania na gitarze basowej, stał się przyjaciel Cave’a – Tracy Pew. W sierpniu 1977 r. (kiedy to punk wstrząsnął całą australijską scenę rockową) The Boys Next Door jako punkrockowa grupa, dała swój pierwszy koncert w Melbourne, w sali parafialnej ojca Micka Harveya. Dwa tygodnie później tj. 19 sierpnia 1977 r. The Boys Next Door dali poważny drugi koncert wraz z The Reals, miejscem którego było Swinburne Technical Collage. Wtedy w składzie grał już Mick Harvey na gitarze. Podczas koncertu zespół cechował się stylem, finezją i całkiem przyzwoitą grą (zwrócono uwagę na talent muzyczny Traceya Pew i Micka Harveya ). Trzeci występ The Boys Next Door odbył się w pubie w Melbourne, jako supportującej grupy dla The Keith Glass Band. Kolejny szereg koncertów do listopada 1977znacząco ustabilizował repertuar The Boys Next Door. Na początku 1978 roku do ojczystego kraju wrócił Johny Cochivera. Cochivera napisał jeszcze z Boys Next Door kilka utworów, lecz do zespołu nie wrócił, ze względu na inne, odmienne gitarowe inspiracje, jak też ponowny wyjazd do Ameryki. Tego samego roku do grupy dołączył Rowland S. Howard (założyciel The Obsessions, później The Young Charlatans). Rowland S. Howard należał do społeczności Swinburne Technical Collage, ponadto recenzował albumy muzyczne dla RAM, jednocześnie pisywał artykuły do fanzina Pulp, należącego do Bruce’a Milne. To dzięki Howardowi – Nick Cave poznał Anitę Lane, która później została jego dziewczyną. Rok 1978, to też dla zespołu bardzo duża fala granych koncertów w Melbourne (i jednego zagranego w Sydney).

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.MC5 (skrót od Motor City Five) – zespół hardrockowy, powstały w Detroit w 1964 r. W jego skład wchodzili Wayne Kramer i Fred "Sonic" Smith (gitary), Michael Davis (bas), Rob Tyner (śpiew) i Dennis Thompson (perkusja).

  W 1978 r. The Boys Next Door po raz pierwszy zarejestrowało swoje utwory na składance wydanej przez wytwórnię Suicide – Lethal Weapons wraz z innymi grupami tj.: The Teenage Radio Stars, JAB, Wasted Daze, X-Ray-Z, Survivors i The Negatives. Na Lethal Weapons znalazły się trzy numery muzyczne Boys Next Doorsów, a mianowicie: These Boots Are Made For Walking, Boy Hero jak też Masturbation Ganeration. W tym samym miesiącu marcu br. grupa doczekała się singla These Boots Are Made For Walking/Boy Hero. Wreszcie w maju 1979 r. nakładem Muschrom Records ukazał się pierwszy album The Boys Next Door pt. Door, Door. Podczas nagrywania płyty realizatorem i inżynierem dźwięku był Tony Cohen (znany jest ze współpracy przy albumach: The Birthday Party i Nick Cave and The Bad Seeds). W lipcu 1979 The Boys Next Door u boku tegoż samego Tony Cohena, tym razem dla Missing Link nagrało minialbum pt. Hee Haw. Rok 1979 był bardzo owocnym rokiem dla kapeli Boys Next Door, gdyż poza wydawnictwami muzycznymi kwintet dał 75 koncertów, w tym zagrał z The Stranglers i Crime And The City Solution. Ostatni koncert pod nazwą „The Boys Next Door” został zagrany w dniu 28 lutego 1980 roku w Melbourne, podczas którego formacja rozprowadzała darmowy singiel pt. Happy Birthday/Riddlehouse, wydany tego samego miesiąca b.r.

  David Bowie, właśc. David Robert Jones (ur. 8 stycznia 1947 w Brixton) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, a także aktor.The Stranglers (ang. "Dusiciele") – brytyjska grupa muzyczna założona 11 września 1974 w Guildford w hrabstwie Surrey. Początkowo zespół nazywał się The Guildford Stranglers, a jego członkami byli Hugh Cornwell (śpiew i gitara), Hans Warmling (instrumenty klawiszowe, gitary; po 2 latach zastąpił go Dave Greenfield), Jean-Jacques Burnel (gitara basowa) oraz Jet Black (perkusja).

  Z końcem lutego 1980 r. muzycy wyjechali do Wielkiej Brytanii. W Anglii rozpoczął się nowy etap zespołu, konsekwentnie zespół zmienił nazwę na nową „The Birthday Party”. W Australii natomiast w listopadzie 1980 roku wytwórnia Missink Link wydała kolejny album jako kompilacyjny The Boys Next Door/The Birthday Party. Poza Boys Next Door jego realizacją i produkcją zajął się wspomniany Tony Cohen a także Keith Glass. Utwory zostały nagrane w Richmond Recorders na przełomie sierpnia i września 1979 oraz stycznia i lutego 1980.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Michael John Harvey (urodzony 29 września 1958 w Rochester, Victoria, Australia), jest australijskim muzykiem szerzej znanym ze współpracy z Nickiem Cavem. Jest doskonałym multiinstrumentalistą, Harvey gra na gitarze, gitarze basowej, keyboardzie oraz perkusji. Jest także dobrym wokalistą.
  Melbourne (wym. [ˈmelbən] lub [ˈmɛlbərn]) – w latach 1901–1927 stolica Australii, największe miasto stanu Wiktoria oraz drugie pod względem wielkości w Australii (po Sydney), z liczbą ludności wynoszącą 4,8 mln mieszkańców. Uznane przez czasopismo „The Economist” za „Najlepsze miasto do życia na świecie” w latach 2011–2017. W Melbourne – obok Sydney – znajduje się największe skupisko polonijne Australii. Siedziba konsula honorowego Polski.
  The Birthday Party – australijski zespół rockowy tworzący muzykę z gatunku post punk, istniejący w latach 1980 do 1983.
  Anita – imię żeńskie, które powstało z hiszpańskiej zdrobniałej formy imienia Anna (hiszp. Ana). Istnieje też teza, że Anita jest skróconą formą Juanity – hiszpańskiego odpowiednika Joanny.
  Lou Reed, właśc. Lewis Allen Reed (ur. 2 marca 1942 roku w Nowym Jorku na Brooklynie, zm. 27 października 2013 w Amagansett) – amerykański wokalista rockowy, gitarzysta, autor tekstów oraz kompozytor żydowskiego pochodzenia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.661 sek.