The Boston Globe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

„The Boston Globe” – największy dziennik Bostonu i otaczającego miasto regionu Nowej Anglii, we wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Jest większym z dwóch głównych dzienników Bostonu, z nakładem około 450 tys. egzemplarzy. Drugim dziennikiem jest Boston Herald.

The New York Times – jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników o profilu liberalno-lewicowym, wychodzący w Nowym Jorku. Jest trzecią pod względem nakładu gazetą w Stanach Zjednoczonych, po USA Today i The Wall Street Journal. Codzienny nakład wynosi 1,125 mln, a obieg wydania niedzielnego 1,700 mln (dane na 26 grudnia 2004). Właścicielem gazety jest The New York Times Company, która kontroluje również około 40 innych gazet, czasopism i wiele krzyżówek, między innymi The Boston Globe i International Herald Tribune.Spotlight – amerykański kryminalny dramat biograficzny w reżyserii Toma McCarthy’ego według scenariusza McCarthy’ego i Josha Singera. Przedstawia historię śledztwa dziennikarzy „The Boston Globe” ze „Spotlight”, najstarszego wciąż działającego amerykańskiego dziennikarskiego zespołu śledczego, w sprawie tuszowania licznych przypadków molestowania seksualnego dzieci przez księży katolickich. Scenariusz napisany został na podstawie relacji dziennikarzy „Spotlight”, którzy w 2003 roku za ujawnienie skandalu otrzymali nagrodę Pulitzera.

Gazeta założona w 1872 przez grupę sześciu biznesmenów bostońskich, przez pierwsze sto lat istnienia działała jako prywatna spółka. W 1973 przekształciła się w spółkę publiczną i weszła na giełdę pod nazwą Affiliated Publications. W 1993 spółka ta połączyła się z The New York Times Company, publikującą między innymi nowojorski dziennik The New York Times. „The Boston Globe” jest obecnie filią tej spółki.

Dziennik - zbiór publikacji prasowych ukazujący się codziennie. Najczęściej dzienniki nie ukazują się w niedziele i święta.Kościół łaciński, Kościół katolicki obrządku łacińskiego, Kościół rzymskokatolicki, Kościół zachodni – największa liczebnie część Kościoła katolickiego, mająca własną, odrębną tradycję liturgiczną oraz własną i odrębną strukturę. Głową Kościoła rzymskokatolickiego jest biskup Rzymu, czyli papież. Z danych opublikowanych w Annuario Pontificio z 2010 roku wynika, że do Kościoła łacińskiego należy ok. 1 mld 130 mln ludzi czyli ok. 98,5% katolików.

Dziennikarze „The Boston Globe” odegrali znaczącą rolę w odkryciu skandalu seksualnego w Kościele rzymskokatolickim w latach 2001–2003, o czym opowiada m.in. nagrodzony dwoma Oscarami film Spotlight.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams in Talks to Star in Catholic Church Sex Scandal Drama (Exclusive) (ang.). TheWrap. [dostęp 2016-01-18].
  2. Zespół dziennikarski Boston Globe, Zdrada. Kryzys w Kościele katolickim, Warszawa: HarperCollins, 2016, ISBN 978-83-276-2144-3.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Witryna internetowa The Boston Globe (ang.)
  • Reklama