The Black Keys

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

The Black Keysrockowo-bluesowy duet z Akron w stanie Ohio, w którego skład wchodzą Dan Auerbach (gitara i wokal) i Patrick Carney (perkusja). Zespół powstał w 2001 roku. Do października 2011 duetowi udało się sprzedać ponad 2 miliony płyt w samych Stanach Zjednoczonych.

Duet – kompozycja przeznaczona dla dwóch śpiewaków lub utwór muzyczny na dwa głosy wokalne, będący samodzielnym dziełem lub częścią jednej z wielkich form muzycznych: opery, operetki, kantaty, oratorium. Duety wokalne często mają charakter pedagogiczny, wówczas występują pod łacińską nazwą bicinium.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

Współpraca The Black Keys z Ike Turnerem jako producentem płyty Attack & Release została przerwana przez śmierć Turnera w grudniu 2007 roku. Ich album zatytułowany Brothers, ukazał się 18 maja 2010 roku.

Premiera płyty, zatytułowanej El Camino, odbyła się 6 grudnia 2011. Album zawierający jedenaście nowych piosenek został wyprodukowany przez Black Keys oraz Danger Mouse. Pierwszy singiel z El Camino – Lonely Boy został opublikowany 26 października 2011.

Dyskografia[ | edytuj kod]

 • The Big Come Up (2002)
 • Thickfreakness (2003)
 • The Moan (2004) EP
 • Rubber Factory (2004)
 • Chulahoma: The Songs of Junior Kimbrough (2006) EP
 • Live in Austin, TX (2006) Oficjalny bootleg
 • Magic Potion (2006)
 • Attack & Release (2008)
 • Brothers (2010)
 • El Camino (2011)
 • Turn Blue (2014)
 • Let's Rock (2019)
 • Delta Kream (2021)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The Black Keys' New Album, "Brothers," Due Out May 18 on Nonesuch Records (ang.). www.nonesuch.com. [dostęp 2010-03-02].
  2. After Years Apart, The Black Keys Get Back To Basics, NPR.org [dostęp 2019-07-01] (ang.).
  3. Joseph Hudak, The Black Keys Preview New Album 'Delta Kream' With Ominous 'Crawling Kingsnake', Rolling Stone, 15 kwietnia 2021 [dostęp 2021-05-27] (ang.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona zespołu
 • El Camino - siódmy album studyjny amerykańskiego duetu The Black Keys. Po raz kolejny produkcją płyty zespołu zajął się Brian Burton (pseud. Danger Mouse). Pierwszym singlem promującym płytę był "Lonely Boy". International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Brian Burton (ur. 29 lipca 1977 w White Plains, Nowy Jork), znany tez jako Danger Mouse i Pelican City – amerykański DJ i producent muzyczny.
  Dan Auerbach, właściwie Daniel Quine Auerbach (ur. 14 maja 1979) – multiinstrumentalista znany jako gitarzysta i wokalista blues-rockowego zespołu The Black Keys z Akron w stanie Ohio.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Duo – forma muzyczna oznaczająca dwóch muzyków grających na różnych lub jednakowych instrumentach muzycznych, z których żaden nie pełni funkcji akompaniującej lub utwór na dwa instrumenty.

  Reklama