The Black Eyed Peas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

The Black Eyed Peas (do 2003 „Black Eyed Peas” i ponownie od 2018) – amerykańska grupa hip-hopowa, powstała w Los Angeles w 1995 roku. W skład zespołu wchodzą: Will.i.am, Taboo i Apl.de.ap. W zespole od 1998 do 2000 występowała Kim Hill, a w latach 2003-2018 Fergie.

Nikaragua (Nicaragua, Republika Nikaragui – República de Nicaragua) – państwo w Ameryce Środkowej, położone między Hondurasem na północy, a Kostaryką na południu. Na zachodzie na długości 320 km oblewają ją wody Oceanu Spokojnego, a na wschodzie na długości 480 km – wody Morza Karaibskiego.Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (wg stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.

Zespół zadebiutował w 1998 roku krążkiem Behind the Front, który nie odniósł sukcesu, podobnie jak Bridging the Gap, wydany dwa lata później. Od premiery trzeciego wydawnictwa Elephunk w 2003, grupa sprzedała ponad 75 milionów płyt na całym świecie. Album Monkey Business wydany w 2005 roku zdobył 4-krotną platynową płytę w USA. W 2011 zostali grupą muzyczną, która sprzedała najwięcej plików muzycznych (42 miliony).

Kim Hill (ur. jako Kimberley Lockett 7 sierpnia 1972 w Syracuse) – amerykańska piosenkarka soulowa, aktorka, była wokalistka zespołu The Black Eyed Peas, który opuściła w 2000 roku. Jej miejsce w zespole zajęła Stacy Fergie Ferguson."Puddles Of H2O" - pierwszy i jedyny singiel grupy Atban Klann promujący album Grass Roots. Piosenka trwa 3 minuty i 29 sekund.

W 2009 roku zespół wydał singleBoom Boom Pow” i „I Gotta Feeling”. Oba zajmowały przez niemal pół roku pierwsze miejsca na liście Billboard Hot 100. Krążek The E.N.D okrył się pięciokrotnie platyną w Kanadzie, natomiast we Francji trzykrotnie.

W lipcu 2011 podczas jednego z koncertów w Anglii, Fergie ogłosiła zawieszenie działalności zespołu, jednak na oficjalnej stronie Black Eyed Peas widnieją zapowiedzi zbliżającego się koncertu, z czego można wywnioskować iż zespół nie kończy działalności.

We wrześniu 2016 roku will.i.am, Taboo i Apl.de.ap wraz z Fergie i resztą celebrytów takich jak Tori Kelly i Jessie J stworzyli drugą wersję piosenki „Where Is the Love?” nazwaną #WHEREStheLOVE. W 2020 roku Black Eyed Peas wydali ósmą i jak na razie ostatnią studyjną płytę zatytułowaną Translation.

Certyfikaty sprzedaży w przemyśle muzycznym stanowią powszechnie stosowany na świecie system nagród za sprzedaż nagrań muzycznych.Missing You – singel promocyjny amerykańskiej grupy muzycznej The Black Eyed Peas, pochodzący z jej piątego studyjnego albumu The E.N.D.

Historia[ | edytuj kod]

1988–2000: Początki[ | edytuj kod]

Historia zespołu sięga roku 1988 kiedy to William Adams (will.i.am) i Allan Pineda (Apl.de.ap) chodzili do ósmej klasy szkoły podstawowej i spotykali się aby rapować w Los Angeles. Przed powstaniem Black Eyed Peas, zespół tworzył grupę Atban Klann. Muzycy podpisali wtedy kontrakt z wytwórnią Ruthless Records, którą kierował Eazy-E. Po jego śmierci zespół rozpadł się, ale przedtem nagrał płytę Grass Roots promowaną jednym singlem „Puddles of H2O” (z niewiadomych powodów wydanie płyty wstrzymano).

Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów studyjnych i EP w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w magazynie muzycznym Billboard i zazwycznaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują.DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.

Gdy została przyjęta nowa nazwa zespołu, Dante Santiago odszedł i został zastąpiony przez rapera Taboo i soulową piosenkarkę Kim Hill, która w 2000 roku opuściła zespół z powodu ciąży. Po podpisaniu umowy z Interscope Records pod koniec lat 90. ubiegłego wieku, wydali swój pierwszy album zatytułowany Behind the Front, a dwa lata później Bridging the Gap. Oba krążki nie zdobyły sukcesu komercyjnego.

Kostaryka (Costa Rica, Republika Kostaryki – República de Costa Rica) – państwo w Ameryce Środkowej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy od północy z Nikaraguą na odcinku 309 km i od południa z Panamą – 330 km. Łączna długość wybrzeża karaibskiego i pacyficznego wynosi 1290 km.Songs About Girls – trzeci album will.i.ama, wokalisty zespołu The Black Eyed Peas, wydany 24 września 2007. Pierwotnie album miał nosić nazwę "Keep the Beeper". Pierwszym singlem promującym kompozycję został utwór "I Got It from My Mama", który 17 sierpnia 2007 zadebiutował na 93. pozycji notowania Billboard Hot 100.
Black Eyed Peas (Elephunk)

2001–2004: Elephunk[ | edytuj kod]

Trzeci album Elephunk grupa nagrywała niemal dwa lata. Jego premiera miała miejsce 24 czerwca 2003. Jest to pierwsza płyta nagrana z byłą wokalistką grupy Wild Orchid, Stacy Ferguson znaną także jako Fergie. Wcześniej propozycję dołączenia do zespołu złożono Nicole Scherzinger, wokalistce girlsbandu The Pussycat Dolls, jednak ta odmówiła.

Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.Szkoła – instytucja oświatowo-wychowawcza zajmująca się kształceniem i wychowaniem w państwie, a także siedziba (budynek) tej instytucji oraz jej uczniowie i personel.

Z albumu wydano antywojenną piosenkę „Where Is the Love?”, która zadebiutowała na 8. miejscu na liście Billboard Hot 100, natomiast w Wielkiej Brytanii okazała się najlepiej przeszywającym się singlem roku 2003. W Australii przez sześć tygodni utrzymywała się na 6. pozycji. Drugi singielShut Up”, zadebiutował na miejscu 2. w Wielkiej Brytanii. Zdobył platynową płytę w USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Trzeci „Hey Mama”, w Australii zajął 5. miejsce, a w Wielkiej Brytanii 10. W Niemczech zadebiutował na 23. miejscu. „Let’s Get It Started”, w 2005 zdobył Nagrodę Grammy, i otrzymał dwie nominacje w kategorii „Record of the Year” (Nagranie roku) i „Best Rap Song” (Najlepsza piosenka rap).

"Rock That Body" – piosenka grupy The Black Eyed Peas pochodzącą z piątego studyjnego albumu The E.N.D. Nagranie jest piątym singlem promującym płytę. Singiel ukazał się 15 marca 2010.The Dutchess - to pierwszy album amerykańskiej piosenkarki Fergie. Płytę wydano 13 października 2006, przez wytwórnię A&M. Producentem jest m.in. will.i.am.

W 2004 zespół wspierał kampanię prezydencką Johna Kerry’ego. Także w tym samym roku wydane zostało pierwsze DVD Behind the Bridge to Elephunk, zawierające teledyski do singli z lat 1997-2004.

2005–2007: Monkey Business[ | edytuj kod]

Black Eyed Peas na koncercie (2001)
Grupa na koncercie (2006)
Członkowie zespołu: Apl.de.ap i Fergie.

Czwarty krążek Monkey Business wydany został 7 czerwca 2005. Pierwszy singiel „Don't Phunk with My Heart” stał się hitem w USA, osiągając 3. pozycję na US Hot 100. Piosenka osiągnęła najwyższe miejsce w Stanach Zjednoczonych, jednak w 2009 została wyparta przez „Boom Boom Pow”, który zadebiutował na szczytowej liście w Billboard Hot 100. W Kanadzie zajęła 3. miejsce, a w Australii przez trzy tygodnie pozostawała na miejscu 1.. Singiel zdobył Nagrodę Grammy. Niektóre stacje radiowe grały jego ocenzurowaną wersję pt. „Don't Mess with My Heart”. „Don't Lie” – drugi singiel z płyty, osiągnął 14. pozycję. Nieco większy sukces odniósł w Australii i Wielkiej Brytanii, gdzie osiągnął pozycję 6. „My Humps” – kolejna piosenka natychmiast osiągnęła sukces komercyjny w USA. W Australii stała się numerem 1. Kompozycja zyskała mieszane recenzje. John Bush z Allmusic określił ją jako „jeden z najbardziej żenujących rapów w tysiącleciu”. Pomimo krytyki wydawnictwo zadebiutowało na numerze drugim w Stanach Zjednoczonych, sprzedając się w ponad 295 000 egzemplarzy w pierwszym roku od wydania, aby później otrzymać certyfikat potrójnej platyny przyznanej przez „RIAA”. Ostatnim singlem wydanym z krążka został „Pump It”, który zajął pierwszą pozycję w Belgii i Grecji.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.The Millennium Stadium (wal. Stadiwm y Mileniwm) – stadion narodowy Walii, znajdujący się w jej stolicy – Cardiff. Na stadionie tym swoje mecze w charakterze gospodarza rozgrywają reprezentacje Walii w rugby. Oprócz tego na stadionie odbywają się jeszcze inne duże imprezy: Odcinki specjalne Rajdu Wielkiej Brytanii, Grand Prix Wielkiej Brytanii na żużlu, walki bokserskie oraz koncerty. Występowali tu m.in.: Tina Turner, Madonna, The Rolling Stones, U2, Stereophonics, Paul McCartney oraz Tsunami Relief Cardiff. Stadion powstał na potrzeby rozgrywek Pucharu Świata w Rugby w 1999.

W 2005 zespół wystąpił gościnnie w filmie Be Cool. W grudniu tego samego roku Black Eyed Peas wyruszyli jako support trasy koncertowej „European Tour” z Gwen Stefani.

28 marca 2006, grupa wydała remix-album zatytułowany Renegotiations: The Remixes, który zawiera remiksy piosenek z płyty Monkey Business. Pod koniec miesiąca zespół wyruszył w trasę sponsorowana przez Hondę, Honda Civic Tour. W czasie jej trwania Fergie zaprezentowała kilka piosenek ze swojej nadchodzącej solowej płyty The Dutchess, której premiera miała miejsce 13 października 2006.

"Imma Be" – piosenka grupy The Black Eyed Peas pochodzącą z piątego studyjnego albumu The E.N.D. Nagranie jest czwartym singlem promującym płytę. Singiel ukazał się 19 maja 2010.Digital download – sposób zakupu utworu muzycznego, singla (digital single) lub albumu drogą pobierania plików (np. w formacie MP3). Zakup taki może być zrealizowany w sklepie internetowym. Popularne serwisy tego typu to m.in. iTunes Store, Beatport, Junodownload, DJDownload, Trackitdown, Audiojelly, DanceTunes, Traxsource, DJ Tunes lub Napster.

Kilka miesięcy później zespół nagrał z Sergio Mendesem utwór „Mas Que Nada” na jego album „Timeless” (2006). Piosenka używana jest w grze komputerowej Mistrzostwa Świata FIFA 2006 oraz w reklamach Joga Bonito. W grudniu tego samego roku, Black Eyed Peas wydali swoje drugie DVD Live from Sydney to Vegas, z zapisem trasy koncertowej Monkey Business Tour.

"Wild Orchid" amerykańska grupa popowa której główną wokalistką była Stacy "Fergie" Ferguson, obecnie członkini hip hopowej grupy The Black Eyed Peas. W zespole występowały również Renee Sandsrom, Stefanie Ridel, Micki Duran i Heather Holyoak.The E.N.D (skrót od The Energy Never Dies) - to piąty studyjny album amerykańskiej grupy muzycznej The Black Eyed Peas. Płytę wydano 3 czerwca 2009, przez Universal Music Group, w Japonii. 13 października 2010, album uzyskał status platynowej płyty w Polsce sprzedając się w nakładzie 20 000 egzemplarzy.

W 2007 roku, grupa rozpoczęła Black Blue & You Tour, odwiedzając ponad 20 krajów, w tym Makau, Szwecję, Polskę, Rumunię, Węgry, RPA, Koreę Południową, Malezję, Indie, Indonezję, Izrael, Singapur, Chiny, Rosję, Kazachstan, Australię, Nigerię, Meksyk, Tajlandię, Wenezuelę, Gwatemalę, Nikaraguę, Kostarykę, Argentynę, Filipiny, Salwador i Brazylię. Trasa była sponsorowana przez koncern Pepsi.

Raper, MC – muzyk wykonujący muzykę rap. Muzyka ta jest elementem kultury hip-hop. Pierwsi raperzy zaczęli pojawiać się już w latach siedemdziesiątych w Nowym Jorku, USA. Pionierem gatunku jest DJ pochodzący z Jamajki Clive Campbell znany też jako Kool Herc."Monkey Business Tour" - druga trasa koncertowa amerykańskiej grupy The Black Eyed Peas promująca czwarty album Monkey Business (2005). Łącznie koncertów odbyło się 23. 11 w Ameryce Północnej i 12 w Azji. Trasa rozpoczęła się 23 września 2005 roku a jej zakończenie miało miejsce 29 grudnia 2006.

7 lipca 2007 zespół wystąpił na stadionie Wembley w Londynie. Na stadionie Will.i.am wykonał dwie nowe piosenki „Help Us Out” i „S.O.S. (Mother Nature)”, które znalazły się na jego trzecim albumie Songs About Girls. Ostatni koncert w Polsce grupa zagrała 17 września 2007 w Amfiteatrze Parku Sowińskiego w Warszawie.

30 listopada jest 334. (w latach przestępnych 335.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 31 dni. Meet Me Halfway (pol. Spotkanie w połowie drogi) – to trzeci singel amerykańskiej grupy muzycznej The Black Eyed Peas, pochodzący z jej piątego studyjnego albumu The E.N.D. Zawiera on w sobie elementy electro-hopu. Piosenkę napisali: Will.i.am, Apl.de.ap, Taboo i Fergie.

2009–2011: The E.N.D i The Beginning[ | edytuj kod]

The Black Eyed Peas w Paryżu podczas The E.N.D. World Tour.

Piąta studyjna płyta zatytułowana The E.N.D, ukazała się 9 czerwca 2009. Pierwszy singiel „Boom Boom Pow” został rozesłany do rozgłośni radiowych w USA 10 marca 2009, a wydano go 30 marca. Singiel sprzedał się w 465 000 plikach download w pierwszym tygodniu po cyfrowej wersji. Na listach Billboard Hot 100, Pop 100, również w Australii, Kanadzie i Wielkiej Brytanii zajmował 1. miejsce. Album „The E.N.D” utrzymany jest w klimacie muzyki rapowo-elektronicznej. W pierwszym tygodniu sprzedał się w 304 000 egzemplarzy i zadebiutował na 1. miejscu na Billboard 200. Spędził 38 tygodni w Top 10 na liście Billboard 200. Był najlepiej sprzedającym się krążkiem w roku 2009.

American Music Award (skrót AMA) – nagroda dla najlepszych artystów muzycznych przyznawana corocznie. Statuetka American Music Awards przyznawana jest w oparciu o „popularność” danego artysty, mierzone poprzez liczbę sprzedanych albumów/singli itp. Nagrodę ufundował w 1973 roku Dick Clark. Rozdawane w niedzielę, drugiego lub trzeciego tygodnia listopada.Translation – ósmy studyjny album amerykańskiej grupy muzycznej The Black Eyed Peas. Wydawnictwo ukazało się 19 czerwca 2020 roku nakładem wytwórni muzycznych Will.i.am Music Group oraz Epic Records. Pierwszym singlem promującym wydawnictwo został wydany 11 października 2019 roku utwór „Ritmo (Bad Boys for Life)”, który znalazł się również na ścieżce dźwiękowej do filmu Bad Boys for Life. W utworze wykorzystano sample z singla „The Rhythm of the Night” włoskiej grupy Corona. Duża część albumu powstała z gościnnym udziałem artystów należących do latynoskiej sceny pop, w tym J Balvina, Malumy, Nicky Jam i Shakiry. Utwory zostały nagrane w trzech językach hiszpańskim, angielskim oraz tagalskim.

Drugi singel „I Gotta Feeling”, wyprodukowany przez Davida Guettę, wspiął się na 1. pozycję w USA, zastępując „Boom Boom Pow”, który spadł na 2. W Hot 100 znalazł się na 2. pozycji. 8 września 2009, zespół wystąpił na żywo w „Oprah Winfrey Show Season 24 Kickoff Party”, na Michigan Avenue w Chicago. Pod koniec września zespół rozpoczął światową trasę koncertową „The E.N.D. World Tour”, która odbyła się w Japonii, Tajlandii, Malezji, Australii i Nowej Zelandii. „Meet Me Halfway” – trzeci singiel z albumu, zajął 1. miejsce w Wielkiej Brytanii i Australii, oraz 7. na Billboard Hot 100. Zespół wystąpił w American Music Awards, z piosenkami „Meet Me Halfway” i „Boom Boom Pow”. Wygrał dwie nominacje w kategorii „Favorite Rock/Pop Group” (Ulubiona grupa pop/rock) i „Favorite R&B/Soul Group” (Ulubiona R&B grupa solowa).

Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny)."The E.N.D. World Tour" - czwarta trasa koncertowa amerykańskiej grupy The Black Eyed Peas promująca piąty album The E.N.D (2009). Trasa rozpoczęła się 15 września 2009 roku, a zakończyła się 13 listopada 2010 roku. Prawdopodobnie zespół w 2010 roku odwiedzi Europe, Amerykę Północną, Amerykę Południową i części Azji.

Kolejne single z płyty także świetnie sobie poradziły. „Imma Be” osiągnęła 1. pozycję na liście Billboard Hot 100 w ciągu dwóch tygodni, a „Rock That Body” 9. na Billboard Hot 100. 31 stycznia 2010 zespół wystąpił z piosenkami „Imma Be” i „I Gotta Feeling”, i zdobył trzy nagrody Grammy, w tym nominację w kategorii „Best Pop Vocal Album for The E.N.D” (Najlepszy album), „Best Pop Vocal Performance by a Group for „I Gotta Feeling” (Najlepsza piosenka) i „Best Short Form Video for „Boom Boom Pow” (Najlepszy film krótkometrażowy). W międzyczasie zespół wydał dwa promo singleMissing You” i „Alive”.

apl.de.ap, właśc. Allen Pineda Lindo (ur. 28 listopada 1974) – amerykański raper, producent muzyczny i perkusista będący członkiem grupy The Black Eyed Peas. Określa siebie jako Filipino-Amerykanina."Live from Sydney to Vegas" – drugi oficjalnie wydany DVD amerykańskiej grupy The Black Eyed Peas. Wydanie zawiera dwa nagrania z trasy koncertowej Monkey Business Tour. Pierwszy nagrano w Sydney, a drugi w Vegas. Reżyserem jest Nick Wickham.

10 czerwca Black Eyed Peas wykonywali na żywo „Where Is the Love?”, „Pump It”, „Meet Me Halfway”, „Boom Boom Pow” i „I Gotta Feeling” podczas 2010 FIFA World Cup w RPA. Na koncercie było ponad 700 tysięcy fanów, co uczyniło go największym wydarzeniem roku. 30 lipca wykonali „Boom Boom Pow”, „Rock That Body” i „I Gotta Feeling” w Central Parku w ramach serii koncertów letnich „Good Morning America’s”. W 2009 roku zespół założył fundację „Peapod Foundation” pomagającą biednym dzieciom i osobom biednym, które nie mogą spłacić kredytów lub długów.

Jessie J właściwie Jessica Ellen Cornish (ur. 27 marca 1988 w Londynie) – brytyjska piosenkarka. Obecnie związana z wytwórnią Lava Records i Universal Republic Records.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

6 czerwca zespół w wywiadzie dla „The Big Issue” potwierdził, że pracuje nad nowym albumem. Album został opisany jako sequel poprzedniej płyty „The E.N.D”. Will.i.am ogłosił, że nowy krążek który „symbolizuje wzrost, nowych początków, i rozpoczyna nowe, świeże perspektywy”, będzie zatytułowany The Beginning i wydany zostanie oficjalnie 30 listopada 2010 roku. Krążek został zapowiedziany w komunikacie prasowym 26 października roku. Pierwszy singiel z płyty „The Time (The Dirty Bit)”, wydany został w listopadzie. Premiera wersji radiowej miała miejsce w Stanach Zjednoczonych 16 listopada. Piosenka zawiera sampel utworu z 1987, zatytułowanego „(I've Had) The Time of My Life”, z filmu Dirty Dancing. Przed premierą albumu, dwie piosenki „Do It Like This” i „Light Up the Night” zostały wydane jako single promocyjne.

The Nickelodeon Kids’ Choice Awards, w skrócie znany jako KCA, gala rozdania nagród. Gala odbywa się w corocznie w marcu lub w kwietniu, nagrody rozdawane są w kategoriach: telewizja, muzyka, sport oraz film. Główna gala odbywa się w USA ale niektóre państwa m.in. Wielka Brytania oraz Australia organizują własne gale w danym państwie. Głosowanie odbywa się przez internet na stronie międzynarodowej Nickelodeon.Honda Civic Tour – to coroczna trasa koncertowa, sponsorowana przez Honda Motor Company, odbywająca się od 2001 roku.

Na początku lutego 2011, zespół wyruszył w trasę koncertową promującą płytę, The Beginning Massive Stadium Tour. Drugi singiel „Just Can't Get Enough” zajął 1. miejsce na listach przebojów we Francji i Polsce. „Don’t Stop the Party”, do którego teledysk powstał w Brazylii, zajął 3. pozycję we Francji, i piątą w Polsce. Po zakończeniu trasy koncertowej The Beginning Massive Stadium Tour w listopadzie 2011 roku zespół zawiesił działalność.

Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Where Is the Love? (pol. Gdzie jest ta miłość) – to piosenka amerykańskiej grupy muzycznej "The Black Eyed Peas", pochodząca z jej trzeciego albumu studyjnego "Elephunk". 16 czerwca 2003 została wydana jako pierwszy singel promujący tę płytę.

2015–2018: Odejście Fergie, dołączenie J. Rey Soul i Masters of the Sun[ | edytuj kod]

Podczas wywiadu z NRJ, will.i.am, mówiąc o swoim solowym albumie, potwierdził również, że Black Eyed Peas rozpocznie sesje nagraniowe siódmego albumu w 2015 roku. W innym wywiadzie powiedział, że zespół reaktywuje się w tym samym roku z okazji 20-lecia. W dwudziestą rocznicę debiutu grupa zaprezentowała za pośrednictwem Apple Music nową piosenkę zatytułowaną „Yesterday”. W nagraniu utworu nie uczestniczyła Fergie. 31 sierpnia 2016 roku Black Eyed Peas wydało nową wersję swojej piosenki „Where Is the Love?”. Piosenka nosi tytuł „Where's the Love?”, a towarzyszące jej wideo przedstawia wszystkich czterech członków grupy, will.i.am, Fergie, apl.de.ap i Taboo, oraz wielu innych popularnych artystów, takich jak Justin Timberlake, DJ Khaled oraz Jessie J. 3 czerwca 2017 roku zespół wystąpił podczas ceremonii otwarcia finału Ligi Mistrzów UEFA 2017 na Millennium Stadium w Cardiff.

The Time (The Dirty Bit) (pol. „Czas (Nieprzyzwoity Kawałek)”) – pierwszy singel amerykańskiej grupy muzycznej The Black Eyed Peas, pochodzący z jej szóstego albumu studyjnego „The Beginning”. Piosenkę wydano 5 listopada 2010, przez Interscope. Zawiera ona sampel utworu „(I’ve Had) The Time of My Life”, użytego w filmie „Dirty Dancing”. Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu.

2 czerwca 2017 na stronie magazynu Billboard pojawiła się informacja, że Fergie odchodzi z zespołu. Will.i.am początkowo zdementował te informację, ale ogłosił, że zrobiła sobie przerwę od grupy, aby pracować nad swoim drugim solowym albumem Double Dutchess, podczas gdy pozostali członkowie pracowali nad kolejnym krążkiem.

Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Shut Up (pol. Zamknij Się) - to piosenka amerykańskiej grupy muzycznej "The Black Eyed Peas", pochodząca z jej trzeciego albumu studyjnego "Elephunk". 4 listopada 2003 została wydana jako drugi singel promujący tę płytę.

9 stycznia 2018 roku Black Eyed Peas wydali swój pierwszy singiel bez Fergie, zatytułowany „Street Livin”, a 18 lutego will.i.am potwierdził, że Fergie nie pojawi się na siódmym albumie studyjnym grupy. Następnego dnia była finalistka pierwszego sezonu The Voice of the Philippines oraz członkini zespołu Apl.de.ap Jessica Reynoso (pod pseudonimem J. Rey Soul) dołączyła do grupy jako wokalistka i „półoficjalna” członkini. 17 maja 2018 roku zespół wydał singiel zatytułowany „Ring the Alarm”, który jest pierwszym utworem zwiastującym nowy album. Kolejnymi singlami zostały utwory „Constant pt.1 pt.2” oraz wydany 12 września „Big Love”. Ich siódmy album studyjny, Masters of the Sun Vol. 1, został wydany 26 października. Jest to pierwszy krążek od czasu wydania albumu The Beginning w 2010 roku oraz pierwszy nagrany jako trio, bez Fergie. Album jest uważany za kontynuację krążka Bridging the Gap.

Pepsi – popularny gazowany napój bezalkoholowy, napój cola produkowany przez koncern PepsiCo, sprzedawany w wielu krajach świata, w tym w Polsce i w USA, gdzie ma największą popularność. Głównym rywalem Pepsi na rynku jest Coca-Cola.Jaime Luis "Taboo" Gomez (ur. 14 lipca 1975 w Rosemead w Kalifornii), amerykański raper. W 1995 roku dołączył do zespołu The Black Eyed Peas. Jest Indianinem mającym swoje korzenie w plemieniu Szoszonów.

2019–obecnie: Translation[ | edytuj kod]

W 2019 roku grupa podpisała umowę z nową wytwórnią Epic Records. 11 października tego samego roku BEP wydał singel „Ritmo (Bad Boys for Life)”, pochodzący ze ścieżki dźwiękowej do filmu Bad Boys for Life. W utworze wykorzystano sample z singla „The Rhythm of the Night” włoskiej grupy Corona. „Ritmo” osiągnął 26 pozycję w notowaniu Hot 100.

"Behind the Bridge to Elephunk" – pierwszy oficjalnie wydany DVD amerykańskiej grupy The Black Eyed Peas. Wydanie zawiera teledyski zespołu do singlowych i nie singlowych piosenek z lat 1997-2004. Nazwa wideo powstała od kombinacji trzech pierwszych płyt zespołu.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

10 kwietnia 2020 roku grupa wydała singiel „Mamacita”, w którym wystąpiła J. Rey Soul wraz z raperem Ozuną. 11 czerwca 2020 roku zespół ujawnił listę utworów i tytuł albumu, który będzie nosił nazwę Translation, a jego premiera nastąpi 19 czerwca. Promując album, will.i.am powiedział, że Fergie wycofała się z grupy, ponieważ chciała poświęcić więcej czasu swojej roli matki.

Remiks – utwór muzyczny, który powstał dzięki zmianie innego. W odróżnieniu od covera, remiks jest opracowaniem utworu z wykorzystaniem tzw. śladów oryginału udostępnionych przez pierwotnego autora.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Nowa wokalistka grupy Jessica Reynoso wcześniej gościnnie śpiewała w utworze "Stronger" DJ'a Lemon Fight wydanym przez wytwórnię NoCopyrightSounds (NCS).

Skład zespołu[ | edytuj kod]

 • William James Adams (will.i.am)
 • Jaime Luis Gomez (Taboo)
 • Allen Pineda-Lindo (apl.de.ap)
 • Jessica Reynoso


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.
  Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).
  Argentyna (Argentina, Republika Argentyńska – República Argentina) – państwo w Ameryce Południowej, nad południowym Atlantykiem. Graniczy z Chile na zachodzie, Boliwią i Paragwajem na północy, Brazylią i Urugwajem na północnym wschodzie. Argentyna rości pretensje do archipelagu Falklandów oraz części Antarktydy. Nazwa pochodzi od łacińskiego argentum (srebro), którym Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków Juana Díaza de Solís. Pod względem wielkości Argentyna jest ósmym krajem na świecie i drugim w Ameryce Południowej (biorąc pod uwagę liczbę ludności i powierzchnię), jednakże biorąc pod uwagę także terytoria sporne do których Argentyna rości pretensje: Falklandy/Malwiny, Georgię Południową, Sandwich Południowy, Islas Auroras wraz z Orkadami Południowymi, Szetlandami Południowymi oraz z częścią Antarktydy administrowanej przez Argentynę na mocy Traktatu Antarktycznego powierzchnia łączna kraju wynosi 3 761 274 km², co czyni kraj ten ósmym na świecie pod względem powierzchni. Terytorium kraju podzielone jest na 23 prowincje i jedno miasto autonomiczne – stolica kraju Buenos Aires. Argentyna jest członkiem – założycielem Unii Narodów Południowoamerykańskich oraz Mercosur, a także członkiem Organizacji Państw Iberoamerykańskich, Banku Światowego, Światowej Organizacji Handlu, grupy krajów G15 oraz G20. Kraj uznawany jest za mocarstwo lokalne z bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego. W Ameryce Łacińskiej kraj ten ma piąty nominalny PKB na mieszkańca i najwyższy PKB mierzony parytetem siły nabywczej. Według analityków kraj ten zaklasyfikowany jest do rynków wschodzących, ze względu na wielkość, wysoki wzrost gospodarczy, poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych czy eksport w całości wytworzonych usług i towarów.
  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).
  Soul (ang.dusza) – gatunek muzyki rozrywkowej wywodzący się z rhythm and bluesa, początkowo będąc jego częścią.
  Nigeria, Republika Federalna Nigerii (ang. Federal Republic of Nigeria) – państwo w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską, najludniejsze na kontynencie afrykańskim. Nazwa państwa pochodzi od rzeki Niger, a pierwszy raz pojawiła się w artykule gazety The Times z 1897 roku. Sąsiaduje z Beninem, Nigrem, Czadem i Kamerunem.
  Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.

  Reklama