• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • The Birthday Party  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Gothic rock (lub gotycki rock) – gatunek w muzyce rockowej charakteryzujący się melodyjnymi, zazwyczaj prostymi utworami utrzymanymi w molowej tonacji, w niektórych przypadkach sięgający do muzyki operowej, depresyjnym klimatem, tekstami o treści egzystencjalnej, często nawiązującymi do legend, mitologii germańskiej i słowiańskiej, powieści i filmów grozy. Pokrewne mu są takie gatunki jak cold wave, dark wave, post punk, neofolk a także rock progresywny czy industrial i noise. Nazwa gatunku pochodzi od powieści gotyckiej XIX wieku, a pośrednio od średniowiecznego stylu gotyckiego w architekturze.EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.

  The Birthday Partyaustralijski zespół rockowy tworzący muzykę z gatunku post punk, istniejący w latach 1980 do 1983.

  Zespół ten był określany w czasach swojej aktywności jako jeden z najbardziej mrocznych i najbardziej wyzywających spośród wszystkich, jakie pojawiły się na początku lat 80. Po wielu latach od rozpadu wciąż jest wymieniany przez wielu artystów jako źródło inspiracji. W czasie swojego istnienia zespół był promowany przez Johna Peela, znawcę muzyki rockowej, będącego prezenterem radiowym w stacji BBC.

  Post punk to styl w obrębie muzyki rockowej, wywodzący się z muzyki punk, będący skutkiem poszukiwań artystycznych zespołów z tego kręgu; efektem tego stało się wyjście poza dość wąskie ramy gatunku.The Friend Catcher - drugi singel grupy The Birthday Party wydany 11 października 1980 roku. Płytę wydano w 12" formacie w 1980 a wznowiono jako EP w 1983 roku. Utwory zawarte na płycie to:

  W początkowym okresie twórczości zespół został zakwalifikowany przez krytyków do nurtu rocka gotyckiego, jednakże szybko pozbył się tej etykiety. Stało się tak, gdyż ich twórczość stawała się coraz bardziej trudna do sklasyfikowania i dawały się w tamtym czasie odnaleźć cechy zbliżające ich muzykę do gatunku no wave lub deathrock.

  Dinosaur Jr – amerykańska grupa indierockowa ze stanu Massachusetts. W jej skład wchodzili J Mascis (wokal, gitara), Lou Barlow (gitara basowa; później w Sebadoh) i Murph (perkusja). Grupa łączyła hardcore, noise rock spod znaku Sonic Youth, heavy metal i melodyjny hard rock w stylu Neila Younga, kładąc zarazem podwaliny lo-fi.Alfred Joseph Hitchcock (ur. 13 sierpnia 1899 w Londynie, zm. 29 kwietnia 1980 w Los Angeles) – brytyjski reżyser i producent filmowy odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego, pionier suspensu i thrillera psychologicznego. Po zrealizowaniu wielu udanych filmów w Wielkiej Brytanii przeniósł się do Hollywood. W 1956 otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Często uważany jest za najlepszego brytyjskiego reżysera wszech czasów i jednego z najlepszych i najbardziej wpływowych reżyserów w historii kina. Do jego najważniejszych filmów należą: Okno na podwórze, Zawrót głowy, Psychoza, Północ, północny zachód, Ptaki, Rebeka.

  Pomimo niewielkich sukcesów jakie odniósł The Birthday Party, z niego samego wyrosły bardzo znaczące postacie światowej muzyki rockowej. Są to: przede wszystkim piosenkarz i kompozytor Nick Cave, multiinstrumentalista Mick Harvey oraz piosenkarz, kompozytor i gitarzysta Rowland S. Howard.

  The Boys Next Door[ | edytuj kod]

  Początki zespołu sięgają początków lat siedemdziesiątych, kiedy to w prywatnej szkole Caulfield Grammar School (na przedmieściach Melbourne) spotkało się kilku szkolnych kolegów. Większość z nich była członkami szkolnego chóru. Około 1973 roku postanowili założyć zespół. W pierwszym składzie znaleźli się Nick Cave (śpiew), Mick Harvey (gitara) oraz Phill Calvert (perkusja), a także drugi gitarzysta, basista oraz saksofonista. Zespół, który przybierał różne nazwy, wykonywał przede wszystkim utwory znanych w tamtym czasie artystów z ery przedpunkowej, takich jak David Bowie, Lou Reed, Roxy Music, Alice Cooper czy Sensational Alex Harvey Band.

  Rowland Stuart Howard (ur. 24 października 1959, zm. 30 grudnia 2009) – australijski muzyk rockowy, gitarzysta oraz kompozytor, najbardziej znany ze względu na jego styl gry na gitarze za pomocą sprzężenia w postpunkowej grupie o nazwie The Birthday Party (w tej samej grupie śpiewał Nick Cave) oraz z jego współpracy przy projektach autorstwa Lydii Lunch oraz Nikkiego Suddena. Zmarł na raka wątroby.Hee Haw – kompilacja zespołu The Birthday Party. Została wydana pierwotnie w 1988 roku, przez wydawnictwo 4AD, a w 1989 powtórnie przez wydawnictwo Missing Link. Pomimo takiego samego zestawu utworów, oba wydania różnią się całkowicie inną kolejnością piosenek.

  Po ukończeniu szkoły przez członków, w 1975 roku, zespół zdecydował się kontynuować działalność. Nowym członkiem został jeden z przyjaciół, Tracy Pew, który przyjął rolę basisty. Po wybuchu wielkiej rewolucji w muzyce, jaką były narodziny punka, zespół przyjął nazwę The Boys Next Door. W tym czasie, będąc już pod wpływem znanych australijskich zespołów The Saints oraz Radio Birdman, "chłopcy z sąsiedztwa" dokonali swoich pierwszych koncertów oraz nagrań w stylu określanym jako "nowa fala".Ten okres dokumentuje wydana w 1977 roku płyta-składanka Lethal Weapons

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Release the Bats – jedyny singel wydany z płyty Junkyard pod koniec lipca 1981 roku. Płyta 7" zawierała następujące utwory:

  W 1978 do grupy dołącza Rowland S. Howard i mniej więcej od tego czasu muzyka tworzona przez zespół zmienia się radykalnie. Sposób gry na gitarze Howarda, a także użycie przez niego sprzężenia, specyficznej techniki nakładających się na siebie wysokich dźwięków, powstających z oddziaływania gitary ze wzmacniaczem, staje się wizytówką zespołu.

  Gene Krupa (ur. 15 stycznia 1909 w Chicago, zm. 16 października 1973 w Nowym Jorku) – amerykański perkusista jazzowy polskiego pochodzenia, lider big bandu, kompozytor, wczesny reprezentant stylu swing.Jedyny singel wydany z płyty Prayers on Fire w czerwcu 1981 roku. Płyta dwunastocalowa zawierała następujące utwory:

  Dodatek gitary Howarda był z pewnością katalizatorem wcześniej wspomnianych zmian, ale muzyka grupy już wcześniej coraz bardziej zbliżała się do takich stylów jak punk, rockabilly, free jazz, czy też bardzo surowy blues, lecz w sposób odbiegający od możliwości ścisłej kategoryzacji. Powstające w tym czasie utwory bywały oparte, na przykład, na powtarzającej się linii basu i perkusji, która brzmiała jak wściekły Gene Krupa. Taki styl grania znajdował wsparcie w stylu śpiewania Cave'a i jego ekspresyjnych tekstach. Pomimo to, zespół znalazł w swoim producencie i zarazem inżynierze dźwięku Tonym Cohenie chętnego towarzysza ich muzycznych eksperymentów. Natomiast ich manager Keith Glass postarał się o ich finansowe wsparcie, gdyż został wydawcą ich wszystkich wczesnych nagrań, za sprawą jego własnego wydawnictwa Missing Link Records.

  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Pierwszy singel uznawany za wydawnictwo The Birthday Party. W lipcu 1980 roku ten singel pojawił się w Australii za sprawą Missing Link Records. Płytę wznowiono nakładem 4AD w 7" formacie w październiku 1981 roku. Utwory zawarte na płycie to:


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  The Peel Sessions – minialbum zespołu The Birthday Party, nagrany w studio BBC, 21 kwietnia 1981 na potrzeby audycji Johna Peela (zob. Peel Sessions).
  John Peel (ur. 30 sierpnia 1939 w Heswall w hrabstwie Merseyside, zm. 25 października 2004 w Cuzco w Peru) – brytyjski prezenter radiowy i dziennikarz muzyczny, związany z BBC.
  Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.
  Visage – brytyjski zespół założony w Londynie w 1978 roku, wykonujący popularną na początku lat 80. muzykę z gatunku new romantic, synth pop i new wave. Ich największy przebój to "Fade to Grey" z roku 1980, który zdefiniował brzmienie muzyki pop wczesnych lat 80. Grupa rozpadła się w 1985 roku po wydaniu trzech albumów, lecz wznowiła działalność w 2004 w nowym składzie.
  Pleasure Heads Must Burn jedyne oficjalne wydawnictwo zespołu The Birthday Party na którym możemy nie tylko usłyszeć ale i zobaczyć zespół. Po raz pierwszy "Pleasure Heads Must Burn" wydano w formacie VHS w roku 1984. Na kasecie zostały zawarte przede wszystkim dwa występy z manchesterskiego klubu Hacienda. Pierwsze sześć utworów zostało zarejestrowane w dniu 22 lipca 1982 a drugi występ odbył się 24 lutego 1983. Całość jest przedzielona jedynym wideoklipem zespołu, powstałym w australijskim mieście Melbourne, który został zrealizowany 2 lutego 1981 przez zespół filmowy The Rich Kids w skład którego wchodzili Evan English oraz Paul Goldman. Teledysk zmontował John Hillcoat.
  Suicide – amerykańska grupa punkrockowa, aktywna z przerwami od początku lat 70. Członkowie zespołu twierdzą, że stworzyli dzisiejsze znaczenie słowa punk.
  Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.108 sek.