The Annex

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

The Annex – jedna z dzielnic kanadyjskiego miasta Toronto. Ta nieoficjalna nazwa wzięła się stąd, że dzielnica powstała na przełomie wieku i na granicy ówczesnego Toronto (ang. annex – dodatek). Dziś leży w centrum miasta. Graniczy bezpośrednio z Yorkville (dzielnicą ekskluzywnych sklepów), a także z kampusem Uniwersytetu.

Festiwal (łac. festivus - radosny, wesoły, świąteczny) – szereg imprez artystycznych, przeważnie jednego typu (np. filmowych, muzycznych, teatralnych), będących przeglądem osiągnięć w danej dziedzinie, zorganizowanych w jednym czasie i pod wspólną nazwą, często ujętych w ramy konkursu.19 listopada jest 323. (w latach przestępnych 324.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 42 dni.

Charakterystyczną cechą dzielnicy są uliczki z wiktoriańskimi domkami, które przypominają domki z piernika (często używa się określenia gingerbread decorations). Powycinane w drewnie ozdoby przypominają koronki czy dekoracje na piernikach i są charakterystyczne dla architektury wiktoriańskiej.

Dzielnice Toronto (ang. neighbourhoods - sąsiedztwa) - określenie miejsc, które tworzą kanadyjskie miasto Toronto. Nie są jednoznaczne z dzielnicami w sensie podziału admnistracyjnego. Wiele nazw funkcjonuje tylko zwyczajowo, w odbiorze społecznym. Obszary miasta w potocznej mowie określa się najczęściej od najbardziej znaczącej ulicy lub skrzyżowania, lub w przypadku dzielnic imigrantów - od ich narodowości.Bata Shoe Museum – unikatowe na skalę światową muzeum poświęcone obuwnictwu, znajdujące się w Toronto (Ontario, Kanada). Muzeum położone jest w okolicach The Annex i uniwersytetu, w centrum miasta.

Na 427 Bloor St.W. znajduje się kościół z 1889 – Trinity United Church oraz unikatowe na skalę światową muzeum obuwia Bata Shoe Museum. Annex jest także znany ze swoich eklektycznych i multietnicznych restauracji i kawiarni, głównie przyciągających młodzież uniwersytecką. Lokale skupione są na Bloor St. West, za skrzyżowaniem ze Spadina Ave.

Toronto – największe miasto Kanady położone w południowej części prowincji Ontario, której jest stolicą. Miasto pełni funkcję ekonomicznej i kulturalnej stolicy Kanady. W mieście Toronto mieszka 5 915 386 ludzi (2011).Żydzi (dosł. "chwalcy /Jahwe/" lub "czciciele /Jahwe/" z hebr. Jehudim, יהודים, jid. Jidn, ייִדן, ladino ג׳ודיוס Djudios) – naród semicki zamieszkujący w starożytności Palestynę (określany wtedy jako Hebrajczycy albo Izraelici), posługujący się wtedy językiem hebrajskim, a w średniowieczu i czasach nowożytnych mieszkający w diasporze na całym świecie i posługujący się wieloma różnymi językami. Żydzi nie stanowią jednolitej grupy religijnej i etnicznej. Dla żydów ortodoksyjnych Żydem jest tylko osoba, która ma ortodoksyjną matkę lub przeszła konwersję na judaizm. Za Żydów uważa się jednak wiele osób, które nie są żydami ortodoksyjnymi. Kto jest Żydem (hebr.? מיהו יהודי) jest pytaniem, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż może to być identyfikacja kulturowa, etniczna lub religijna. Wiele osób, które uważają się z jakichś powodów za Żydów, nie są uznawane przez inne grupy lub instytucje. Dotyczy to na przykład żydów reformowanych, którzy nawet pomimo etnicznego pochodzenia żydowskiego czasem nie są uznawani przez żydów ortodoksyjnych. Według prawa izraelskiego Żydem jest osoba, która ma ortodoksyjną żydowską matkę, chociaż prawo do obywatelstwa bez oficjalnego uznania takiej osoby za Żyda ma każda osoba, która ma przynajmniej jednego dziadka, który był ortodoksyjnym Żydem. Stąd wielu Żydów mieszkających w Izraelu czy USA nie ma według prawa tego kraju oficjalnego statusu Żyda.

Interesującą „instytucją” jest sklep Honest Ed’s (czyli u uczciwego Eda), o fasadzie przypominającej wejście do cyrku. Właściciel, Ed Mirvish, to bogaty filantrop, który uratował od wyburzenia zabytkowy teatr Royal Alexandra Theatre, oraz parę wypełnionych pamiątkami restauracji. Nadal wspiera artystów – obok sklepu znajduje się Mirvish Village na Markham St., czyli zespół sklepów, studio artystów i restauracji, wspieranych finansowo przez tego biznesmena. Ciekawostką są jego ekscentryczne urodziny, z wielkim, dwuipółmetrowym tortem dla wszystkich przechodniów, oraz rozdawane tysiące indyków na Święto Dziękczynienia.

Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.Fasada – główna, efektowna elewacja budynku, o szczególnie dużej dekoracyjności, często nawet monumentalna, spełniająca funkcje reprezentacyjne wobec całego gmachu, a przez to wyróżniająca się spośród pozostałych elewacji. Zazwyczaj jest to elewacja przednia, jednak w budynkach narożnych mogą istnieć dwie fasady, a w wolno stojących nawet trzy lub wszystkie.

W atmosferę dzielnicy wpisują się festyny i festiwale, z których najważniejsze to The Fringe i parada Św. Mikołaja, która ma tu początek:

 • The Fringe – międzynarodowy festiwal teatrów, odbywa się co roku na początku lipca w różnych salach teatralnych na terenie Annex. Występuje na nim około 100 mniejszych i większych, losowo wybranych zespołów z Kanady i całego świata.
 • Parada Św. Mikołaja (Santa Claus Parade) – jedna z najstarszych i największych parad tego typu – jej początki sięgają 1905. Jest transmitowana w telewizji i Internecie do wielu krajów. Odbywa się rokrocznie około 19 listopada.
 • W Annex znajduje się także Centrum Kultury Żydowskiej, które organizuje wiele interesujących imprez, jak choćby doroczny Festiwal Filmów Żydowskich (jeden z największych na świecie), oraz Ashenaz, czyli festiwal kultury jidisz – Żydów ze Wschodniej Europy. Wtedy z całego świata zjeżdżają się artyści by podtrzymać wątki ginącej kultury. Festiwal odbywa się na przełomie sierpnia i września, a wielkim otwarciem jest parada od Centrum Kultury Żydowskiej do Harbourfront Centre. Podczas festiwalu prezentowane są filmy, teatr, rękodzieło w dużej mierze inspirowane i nowoczesne.

  University of Toronto – główny uniwersytet w mieście Toronto, także całej kanadyjskiej prowincji Ontario. Największy uniwersytet w Kanadzie, ma ponad 60 tys. studentów, rozlokowanych na trzech kampusach, głównym w centrum Toronto, i dwóch satelitarnych na przedmieściach Toronto, w Scarborough i Mississauga.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • The Fringe
 • Santa Claus Parade
 • Festiwal Filmów Żydowskich
 • Ashkenaz
 • Bata Shoe Museum
 • Reklama