Thaddeus Kosciuszko National Memorial

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aktualny wygląd budynku Thaddeus Kosciuszko National Memorial w Filadelfii

Muzeum narodowe pamięci Tadeusza Kościuszki (ang. Thaddeus Kosciuszko National Memorial) to amerykańskie muzeum poświęcone pamięci bohatera narodowego Polski i Stanów Zjednoczonych, Tadeusza Kościuszki. Muzeum znajduje się pod adresem 301 Pine Street w Filadelfii, w domu w którym w drugiej połowie XVIII wieku mieszkał Tadeusz Kościuszko.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Muzeum – instytucja powołana do gromadzenia, badania oraz opieki nad obiektami posiadającymi pewną wartość historyczną bądź artystyczną. W większych muzeach niewielka część z tych obiektów jest udostępniana publiczności w postaci wystaw stałych lub czasowych, natomiast reszta jest przechowywana w specjalnie do tego przystosowanych magazynach.

Dom został wpisany do narodowego rejestru miejsc historycznych w USA 18 grudnia 1970 roku. Dnia 21 października 1972 roku Kongres Stanów Zjednoczonych podniósł je do rangi pomnika narodowego (ang. national memorial) pod zarządem National Park Service. Muzeum jest najmniejszą jednostką w gestii National Park Service, całkowita powierzchnia znajdująca się pod ochroną wynosi 81 metrów kwadratowych.

Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko herbu Roch III (ur. 4 lutego 1746 w Mereczowszczyźnie, zm. 15 października 1817 w Solurze) – polski i amerykański generał, inżynier fortyfikator, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych (1775–1783), przywódca powstania przeciw Rosji i Prusom w Rzeczypospolitej, Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w insurekcji 1794.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Thaddeus Kosciuszko National Memorial Oficjalna strona National Park Service (ang.)
  • Study Report: The Kosciuszko House, Thaddeus Kosciuszko National Memorial National Park Service (ang.)
  • Historic Structure Report: The Kosciuszko House, Thaddeus Kosciuszko National Memorial National Park Service (ang.)
  • Kongres Stanów Zjednoczonych (ang. United States Congress) – dwuizbowy parlament, najwyższy organ przedstawicielski i zasadniczy organ władzy ustawodawczej w Stanach Zjednoczonych.
    Reklama