Tetralogia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tetralogia (z gr. tetra „cztery”, logos „słowo”) – cykl czterech utworów artystycznych (najczęściej literackich), połączonych zazwyczaj tytułem ogólnym, z których każdy stanowi odrębną całość. Utwory te łączy tematyka, grupa postaci, zjawisk lub motyw przewodni. Przykładem tetralogii może być tzw. druga tetralogia Szekspira (Ryszard II, Henryk IV, część 1, Henryk IV, część 2, Henryk V). W formie tetralogii (tzw. tetralogia tragiczna) wystawiane były tragedie greckie: tetralogia tragiczna składała się z trzech tragedii i dramatu satyrowego, najczęściej związanych treściowo. Natomiast najbardziej znanym i najczęściej przytaczanym przykładem tetralogii w muzyce jest Pierścień Nibelunga Richarda Wagnera.

Septalogia to rzadko używane sformułowanie serii siedmiu dzieł sztuki (np. książek lub filmów) połączonych jednym lub więcej wspólnym wątkiem. Jedną z bardziej znanych septalogii jest seria książek "Harry Potter". Odpowiednikiem leksykalnym septalogii w muzyce jest septet.William Szekspir (ang. William Shakespeare; ur. prawdopodobnie 23 kwietnia 1564, data chrztu: 26 kwietnia 1564, w Stratford-upon-Avon, zm. 23 kwietnia/3 maja 1616, tamże) – angielski poeta, dramaturg, aktor. Powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • dylogia – dwie części dzieł
 • trylogia – trzy części dzieł
 • pentalogia – pięć części dzieł
 • heksalogia – sześć części dzieł
 • septalogia – siedem części dzieł
 • Trylogia – w ogólności – to cykl dzieł składający się z trzech utworów, z których każdy stanowi zamkniętą i integralną całość. Dzieła w trylogii łączą zwykle takie cechy, jak tematyka, czy grupa postaci.Wilhelm Richard Wagner (ur. 22 maja 1813 w Lipsku, zm. 13 lutego 1883 w Wenecji) – niemiecki kompozytor, dyrygent i teoretyk muzyki okresu romantyzmu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Pentalogia – cykl dzieł składający się z pięciu utworów, z których każdy stanowi zamkniętą i integralną całość. Najczęściej poszczególne części pentalogii łączy osoba głównego bohatera.
  Utwór literacki, dzieło literackie – tekst słowny, pisany (najczęściej) lub ustny (np. eposy Homera, utwory z kręgu folkloru), ukształtowany za pomocą środków, jakimi dysponuje język, na sposób artystyczny. Jego szczególny charakter polega na tym, że odpowiada on na estetyczne oczekiwania odbiorców.
  Dylogia – cykl literacki składający się z dwóch utworów, z których każdy stanowi zamkniętą całość. Przykładem dylogii jest Miecz kagenowy; opowieść o Kryście, niekoronowanej królowej Zachodniego Pomorza Bolesława Mrówczyńskiego, składający się z Armii milczącej i Dni chwały.

  Reklama