Teszub

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Teszub – główne bóstwo w panteonie hurycko-urartyjskim. Bóg burzy, który władał błyskawicami, wiatrem i deszczem. Król wszystkich bogów, syn Kumarbi, małżonek Hebat – Wielkiej Bogini.

Maciej Popko (ur. 1936) - orientalista, hetytolog polski, profesor w Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Taternik, alpinista, organizator i kierownik polskich wypraw eksploracyjnych w góry Azji.Hetyci (biblijni חתי lub HTY) – lud posługujący się indoeuropejskim językiem hetyckim, który około XVII w. p.n.e. stworzył potężne państwo z centrum w Hattusa (dzisiejsze Boğazkale) w Anatolii. Potęga państwa opierała się na znakomicie, jak na owe czasy, uzbrojonej armii (broń z żelaza, zbroje, doskonałe rydwany bojowe). W okresie swojej największej świetności Hetyci kontrolowali Anatolię, północną Mezopotamię, Syrię i Palestynę. Państwo Hetytów upadło około 1200 p.n.e. prawdopodobnie pod naporem Ludów Morza, chociaż nieliczne hetyckie miasta-państwa w północnej Syrii przetrwały do roku 708 p.n.e.

U Hetytów czczony również pod imieniem Tarhun.

Miejsce jego kultu znajdowało się w mieście Kummi, a poświęconym mu zwierzęciem był byk.

Przedstawiany był jako potężny, brodaty mężczyzna z włócznią, maczugą lub podwójnym toporem w jednej ręce i piorunem w drugiej. Najczęściej ubrany był w krótką tunikę i szpiczastą czapkę z rogami.

Mity o Teszubie przetrwały w hetyckich wersjach. Według jednego z nich Teszub pokonał "ojca bogów" - Kumarbiego i zajął jego miejsce. Pokonany Kumarbi zapłodnił skałę, z której narodził się Ullikummi - Kamienny Bóg, wobec którego Teszub był bezsilny i musiał zrzec się zwierzchnictwa. Na niebiański tron Teszub wrócił dzięki Ea, który pozbawił mocy diorytowego giganta, obcinając mu stopy piłą o nazwie kuruzzi, którą dawni bogowie niegdyś rozdzielili niebo i ziemię.

Buhaj (stadnik lub potocznie byk) − przeznaczony do rozpłodu samiec bydła domowego. Buhaje mają szczególne znaczenie w wypadku cennych ras. Zwykle ważne dla buhaja jest posiadanie dobrego rodowodu (w obu liniach).Huryci – lud wywodzący się z Wyżyny Armeńskiej, później zasiedlający Mezopotamię. Założyli Mitanni, państwo zniszczone w XIV w. p.n.e. przez Hetytów, jak również byli dominującym elementem etnicznym w powstałych w XIII w. p.n.e. we wschodniej Anatolii państewkach urartyjskich. Utrzymywali dobre stosunki z faraonami Amenhotepem III i Amenhotepem IV Echnatonem. Ulegli potędze hetyckiego władcy Suppiluliumy I (ok. 1380-1346 p.n.e.), ostateczną klęskę ponieśli w XII w. p.n.e., kiedy podobnie jak ich niedawni pogromcy Hetyci zostali pokonani przez tzw. Ludy Morza.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Praca zbiorowa: Mitologie świata - ludy starożytnej Anatolii. Warszawa: New Media Concept sp. z o.o., 2008, s. 44. ISBN 978-83-89840-24-0.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Thor
 • Indra
 • Illujanka
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Maciej Popko, Mitologia hetyckiej Anatolii, Warszawa 1987, ​ISBN 83-221-0103-1
 • Thor (ze st. skand. Þórr – grom) – jeden z głównych bogów nordyckich z dynastii Asów, odpowiednik południowogermańskiego Donara. Bóg burzy i piorunów, bóg sił witalnych, bóg rolnictwa, jako sprowadzający deszcz odpowiedzialny za urodzaje, patronował także ognisku domowemu i małżeństwu. Syn Odyna i Jörd, małżonek Sif.Deszcz – opad atmosferyczny dosięgający powierzchni Ziemi w postaci kropel wody o średnicy większej od 0,5 mm. Gdy krople są mniejsze niż 0,5 mm opad taki nazywa się mżawką. Opad nie sięgający powierzchni Ziemi nazywa się virgą.
  Warto wiedzieć że... beta

  Piorun – w meteorologii bardzo silne wyładowanie elektrostatyczne w atmosferze powstające naturalnie, zwykle towarzyszące burzom. Piorunowi często towarzyszy grom dźwiękowy oraz zjawisko świetlne zwane błyskawicą. Może ono przybierać rozmaite kształty i rozciągłości, tworzyć linie proste lub rozgałęziać się do góry lub w dół. Występują błyskawice, które widoczne są jedynie jako rozjaśnienie powierzchni chmury, inne znów w ciągu ułamka sekundy przypominają swym kształtem świecący sznur pereł.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Hebat (Hepat, Hepit, Hepatu) – główna bogini panteonu huryckiego i hetyckiego. Wielka Bogini, Królowa Niebios, bogini płodności i piękna. Była partnerką Teszuba – boga burzy oraz matką Szarruma. Zwierzęciem poświęconym Hebat był lew; czasem przedstawiana była jako stojąca na jego grzbiecie. Niebiańskiej parze oddawano cześć w Kummi (klasyczna Comana Cappadociae) i Halab – obecnie Aleppo.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama