Testowanie wzorcowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Benchmark, testowanie wzorcowetest wydajności systemu komputerowego: sprzętu lub oprogramowania.

SPEC (Standard Performance Evaluation Corporation) – założona w 1988 r. organizacja z siedzibą w Warrenton, Virginia, zajmująca się ustanawianiem standardowych benchmarków oceniających wydajność komputerów.Dhrystones – benchmark wykonujący ogólny zestaw instrukcji (testuje operacje stałoprzecinkowe); wynik w DMIPS - dhrystones MIPS oznacza liczbę wykonań programu w ciągu jednej sekundy. Odpowiednikiem testującym operacje zmiennoprzecinkowe jest Whetstones.

Istnieje wiele programów, które testują różne charakterystyki sprzętu komputerowego i oprogramowanie – moc pojedynczej maszyny, interakcje w systemie klient-serwer (z pojedynczym lub wieloma klientami) czy liczbę transakcji na sekundę w systemie przetwarzania transakcyjnego.

W miarę jak pojawiają się nowe wersje oprogramowania i sprzętu, zmieniają się składowe testy benchmarków i ich wagi w obliczaniu wyniku benchmarku – dlatego jednym z warunków uzyskania wiarygodnej oceny w testach porównawczych jest konieczność zastosowania tej samej wersji benchmarku.

BAPCo (ang. Business Applications Performance Corporation) – organizacja non-profit założona w 1991, z siedzibą w Santa Clara w Kalifornii, która opracowuje serię benchmarków SYSmark do testowania oprogramowania w środowisku klient-serwer i komputerów przenośnych. Opracowała także test oceniający żywotność baterii.System komputerowy (ang. computer system) – układ współdziałania dwóch składowych: sprzętu komputerowego oraz oprogramowania, działających coraz częściej również w ramach sieci komputerowej. Można mówić o następujących poziomach takiego systemu: sprzęt komputerowy, system operacyjny (oprogramowanie systemowe), oprogramowanie użytkowe (aplikacje). W pełni zautomatyzowany system komputerowy działa bez udziału człowieka.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • BAPCo
 • Dhrystone
 • Khornerstone
 • LINPACK
 • RAMP-C
 • Standard Performance Evaluation Corporation
 • Whetstone
 • Warto wiedzieć że... beta

  Whetstones – benchmark testujący operacje zmiennoprzecinkowe; wyniki są wyrażane w whetstones na sekundę. Whetstone I testuje operacje 32-bitowe, a Whetstone II - operacje 64-bitowe.
  Klient-serwer ((ang.) client/server, client-server model) – architektura systemu komputerowego, w szczególności oprogramowania, umożliwiająca podział zadań (ról). Polega to na ustaleniu, że serwer zapewnia usługi dla klientów, zgłaszających do serwera żądania obsługi ((ang.) service request).
  Oprogramowanie (ang. software) – całość informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów. Celem oprogramowania jest przetwarzanie danych w określonym przez twórcę zakresie. Oprogramowanie to dział informatyki. Oprogramowanie jest synonimem terminów program komputerowy oraz aplikacja, przy czym stosuje się go zazwyczaj do określania większych programów oraz ich zbiorów.

  Reklama