Terytorium Dakoty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Terytorium Dakoty w latach 1861-1889

Terytorium Dakoty – historyczny obszar administracyjny USA, terytorium zorganizowane, istniejące w latach 1861–1889. Terytorium to stanowiło północną część ziemi przejętej od Francji w zakupie Luizjany przez Stany Zjednoczone.

Terytorium Nebraski, terytorium zorganizowane USA istniejące od 30 maja 1854 r. do 1 marca 1867 r. Powołane do życia w drodze ustawy Kansas-Nebraska. Stolicą było Omaha. Większość tego obszaru należała do kolonii Luizjany zakupionej od Francji w 1803 roku.Relacja rodzinna (także relacja lub stosunek genealogiczny; pot. nazwa lub rodzaj pokrewieństwa i powinowactwa, nazewnictwo, nazwy członków rodziny) – w genealogii, socjologii lub prawie nazwa i rodzaj stosunku zachodzącego między dwiema osobami należącymi do tej samej rodziny a wynikającego z faktu filiacji i koicji (w genealogii) lub szerzej z pokrewieństwa i powinowactwa (w pozostałych naukach). Na relację taką mają również wpływ stopień pokrewieństwa i powinowactwa (pierwszy, drugi, trzeci itd.), różnica pokoleń oraz linia pokrewieństwa i powinowactwa (prosta i boczna, wstępna i zstępna). Relacje rodzinne oblicza się od jednej osoby, którą w genealogii można nazywać probantem, do innego członka jej rodziny.

Większość Terytorium Dakoty poprzednio stanowiła część Terytorium Minnesoty i Terytorium Nebraski. Gdy stan Minnesota dołączył do Unii w 1858, pozostałe obszary na wschód od rzeki Missouri znalazły się w stanie niezorganizowanym. A gdy podpisano później tego samego roku Traktat z Yankton, w efekcie wywłaszczając Indian Lakota (Sioux) na korzyść rządu USA, pierwsi nowi osadnicy stworzyli nieoficjalny samorząd i bez skutku domagali się, aby Stany Zjednoczone przyznały mu status terytorium. Dopiero 3 lata później, po osobistym wstawieniu się J.B.S. Todda, szwagra nowo wybranego, ale jeszcze nie zaprzysiężonego prezydenta USA, Abrahama Lincolna, władze federalne w Waszyngtonie ustanowiły Terytorium Dakoty terytorium zorganizowanym 2 marca 1861. W momencie powstawania nowe terytorium obejmowało wielki obszar dzisiejszych stanów Montana (do szczytów Gór Skalistych) i Wyoming. Jednak, w 1868, powołanie nowych terytoriów pomniejszyło Terytorium Dakoty do obszaru obecnych stanów Dakota Północna i Dakota Południowa razem wziętych.

Dakotowie, Dakoci, Siuksowie, Sjuksowie, Lakoci – Indianie Ameryki Północnej z obszaru Wielkich Równin. Dzielą się na trzy grupy: wschodnią Santee, środkową Yankton i zachodnią Teton.Missouri – rzeka w Stanach Zjednoczonych, dopływ rzeki Missisipi. Wraz z rzeką Missisipi stanowią najdłuższy system rzeczny Ameryki Północnej o długości ok. 5970 km.
Kolej na mapie Terytorium Dakoty, około 1886

Stolicą terytorialną stała się ufortyfikowana osada rzeczna Yankton, na lata 1861–1883, potem przeniesiono ją w górę żeglownego koryta rzeki Missouri do Bismarck. Terytorium Dakoty podzielono na stany Dakota Północna i Dakota Południowa 2 listopada 1889. Wprowadzenie do Unii dwóch z grubsza prostokątnych, graniczących ze sobą stanów, zamiast jednego, miało szereg powodów. Po pierwsze, dwa istniejące centra ludności na obszarze terytorium znajdowały się w odległych kątach, północno-wschodnim i południowo-zachodnim, oddzielone od siebie o kilkaset mil. Także, na szczeblu federalnym, Partia Republikańska domagała się zaistnienia 2 nowych stanów raczej niż jednego, aby zwiększyć swoją reprezentację w Senacie.

Zakup Luizjany (ang. Louisiana Purchase) lub sprzedaż Luizjany (fr. Vente de la Louisiane) – transakcja, jaka miała miejsce w 1803 roku pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Francją.Góry Skaliste (ang. Rocky Mountains, fr. Montagnes Rocheuses) – wschodnie łańcuchy Kordylierów, ciągnące się na długości ok. 4800 km, od rzeki Liard w Kolumbii Brytyjskiej do rzeki Rio Grande w stanie Nowy Meksyk. Najwyższy szczyt pasma to Mount Elbert (4399 m n.p.m.) znajdujący się w amerykańskim stanie Kolorado. Najwyższy szczyt w kanadyjskiej części gór to Mount Robson (3954 m n.p.m.).

Gubernatorzy Terytorium Dakoty[ | edytuj kod]

 1. William Jayne 1861–1863
 2. Newton Edmunds 1863–1866
 3. Andrew J. Faulk 1866–1869
 4. John A. Burbank 1869–1874
 5. John L. Pennington 1874–1878
 6. William A. Howard 1878–1880†
 7. Nehemiah G. Ordway 1880–1884
 8. Gilbert A. Pierce 1884–1887
 9. Louis K. Church 1887–1889
 10. Arthur C. Mellette 1889

† William A. Howard zmarł 10 kwietnia 1880.

Yankton – miasto w południowo-wschodnim regionie stanu Dakota Południowa nad rzeką Missouri, siedziba hrabstwa Yankton. W 2000 roku zamieszkiwało je 13 528 osób. Nazwa miasta wywodzi się od lokalnego plemienia Dakotów, Dakotowie Yankton (Nakotowie). Jest to pierwotna stolica terytorialna Terytorium Dakoty.Unia − określenie używane dla amerykańskich stanów, które pozostały w składzie Stanów Zjednoczonych Ameryki (USA) podczas domowej wojny secesyjnej z lat 1861-1865, w przeciwieństwie do Konfederacji. Stany Unii określane są też jako Północ lub pejoratywnie – Jankesi. Drugą stronę konfliktu było – Południe (Konfederaci).

Źródło:

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Chronology of South Dakota History (ang.). South Dakota State Historical Society.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Chronology of South Dakota History (ang.). South Dakota State Historical Society.
 • Reklama